Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ‘’Σφράγισε’’ τη δεύτερη θέση ο Καραβαγγέλης

Την ευκαιρία να διεκδικήσει την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, μέσω αγώνα μπαράζ με τον δεύτερο του Νοτίου Ομίλου, θα έχει ο Καραβαγγέλης Στύψης, ο οποίος σφράγισε και μαθηματικά την δεύτερη θέση στον Βόρειο Όμιλο, δυο στροφές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Νίκου Τσολάκη πήρε στα χαρτιά το παιχνίδι με τον Μακαρέα και σε συνδυασμό με την ήττα της Ανάξου από τον Παπανικολή, αύξησε στους οκτώ βαθμούς την απόστασή της από την τρίτη Άναξο, καπαρώνοντας την δεύτερη θέση που οδηγεί σε αγώνα μπαράζ με τον δεύτερο του Νοτίου Ομίλου, με διακύβευμα την άνοδο στην Α΄ ΕΠΣ Λέσβου.

Στην Ερεσό έσβησαν και οι τελευταίες ελπίδες της Ανάξου για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης μετά την ήττα 2-0 από τον τοπικό Παπανικολή.  Όλα έγιναν στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να βρίσκουν δίχτυα δυο φορές με τους Αράδα και Πέττερ. Να σημειωθεί πως στο 0-0 ο Παπανικολής έχασε πέναλτι, με τον Τόππρα να αποκρούει την εκτέλεση του Βουτσιώτη, ενώ η Άναξος είχε δοκάρι με τον Ευαγγέλου στο πρώτο ημίχρονο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του Βορείου Ομίλου η πρωταθλήτρια Καλλονή πέρασε με επιτυχία από την Πέτρα, 2-0 τον Αχιλλέα. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Μάκη Σαμπάνη και Κουμέλλη. Πάντως ο Αχιλλέας θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει στο 60ό λεπτό, όμως ο Ρενάτο Ράμα αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Σε περίοδο φόρμας βρίσκεται ο Μεσότοπος, ο οποίος νίκησε εύκολα 4-0 τον Ορφέα Άντισσας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 2-0 με τον Βακάλη να σημειώνει και τα δυο γκολ. Το 3-0 έκανε ο Ρομέο Μπάνα, ενώ τον επίλογο στην αναμέτρηση έβαλε ο Γιώργος Χυδηριώτης. Μάλιστα ο Μεσότοπος είχε και χαμένο πέναλτι με τον Μπάνα.

Στο μοναδικό παιχνίδι που έγινε για την 23η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου ο Παλλεσβιακός νίκησε με το εμφατικό 5-1 την Δόξα Λέσβου στο γήπεδο Αγίας Μαρίνας. Το συγκρότημα του Θοδωρή Παπαδημητρίου έπαιξε καταπληκτικό ποδόσφαιρο, φθάνοντας δίκαια στην επικράτηση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 3-0 με σκόρερ τους Λιτσολάρι, Ατζέμη και Λανγκόζι.  Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ατζέμης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Η Δόξα Λέσβου μείωσε προσωρινά σε 4-1 με τον Γιαλαμαδάκη, ενώ το τελικό 5-1 υπέρ του Παλλεσβιακού πέτυχε ο Φραγκιάς. Να σημειωθεί πως η Δόξα Λέσβου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, με τον Κουζινόγλου να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα.