Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Σπουδαία νίκη στις καθυστερήσεις για τον Αστέρα 2-1 τον Παλλεσβιακό

Ντέρμπι με τα όλα του έγινε την Κυριακή στο γήπεδο της Μόριας, με τον Αστέρα Νίκης να λυγίζει την αντίσταση του Παλλεσβιακού στις καθυστερήσεις, επικρατώντας με σκορ 2-1.

Ο Αστέρας με αυτή του τη νίκη παραμένει στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου, όντας στο +1 από τον Οδυσσέα Ελύτη, τον οποίο αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική, παιχνίδι το οποίο θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τον πρωταθλητή. Από την άλλη ο Παλλεσβιακός έπαιζε το τελευταίο του χαρτί για να παραμείνει στο κυνήγι των πρώτων δυο θέσεων. Μάλιστα ήταν αυτός που άνοιξε πρώτος το σκορ στο 14΄ με κεφαλιά του Τσεσμετζή, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Θοδωρή Παπαδημητρίου που είδε τον Αστέρα να βγάζει αντίδραση. Στο 23΄ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 με σουτ του Ντερβισμπεχάι και πήραν τελικά την νίκη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με απευθείας χτύπημα φάουλ του Γιώργου Βουργουτζή.

Στον Βόρειο Όμιλο και στην μάχη της δεύτερης θέσης ο Καραβαγγέλης συνέτριψε με 6-2 τον Ορφέα Άντισσας και σε συνδυασμό με την ήττα της Ανάξου 4-1 από την πρωταθλήτρια Καλλονή, ανέβηκε αυτός δεύτερος, έχοντας μια απόσταση δυο βαθμών από την Άναξο με την οποία αγωνίζεται την επόμενη αγωνιστική. Στο παιχνίδι που έγινε στην Στύψη για τον Καραβαγγέλη χατ-τρικ έκανε ο Γ. Βελούτσος, ενώ από ένα γκολ σημείωσαν οι Μαμάκος, Τσαΐρης και Βασίλογλου. Τα δυο τέρματα του Ορφέα πέτυχαν οι Σάββας και Χασάπης.

Στην αναμέτρηση της Ανάξου με την Καλλονή η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε 4-0 με γκολ που σημείωσαν οι Μ. Σαμπάνης (δυο), Πλουμής και Κατσαρός. Η Άναξος απλώς μείωσε σε 4-1 με τον Συμενή. Τέλος, ο Μεσότοπος πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση πέρασε νικηφόρα από την Ερεσό 3-0 τον Παπανικολή. Για την νικήτρια ομάδα δυο γκολ πέτυχε ο Βακάλης και ένα ο Χυδειριώτης.