Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Συνεχίζει ασταμάτητο το “τρένο” του Αστέρα Νίκης

Ούτε ο Κεραυνός μπόρεσε να σταματήσει την ξέφρενη πορεία που πραγματοποιεί ο Αστέρας Νίκης στον Νότιο όμιλο της Β΄ Κατηγορίας. Η ομάδα του Γιώργου Κομνηνού, που αποδεικνύεται σκληρό καρύδι για όλους τους αντιπάλους της, επικράτησε 1-3 του Κεραυνού, που με την σειρά του παραμένει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Στο 25΄ ο Κάσσος έκανε το 0-1 για τον Αστέρα που δέχθηκε την ισοφάριση από τον Ψούνο.  Στην επανάληψη ο Αστέρας Νίκης κατάφερε να πάρει την νίκη με τον Γιάννη Ευαγγέλου να χρίζεται σκόρερ δύο φορές, γράφοντας το τελικό 1-3. Στο άλλο ματς του Νοτίου ομίλου, Παλλεσβιακός και ΑΟ Βασιλικών κόλλησαν στην λευκή ισοπαλία, σε ένα ματς που είχε ευκαιρίες, όχι όμως και γκολ.

Στον Βόρειο όμιλο ο Γερμανός Καραβαγγέλης νίκησε εύκολα 2-5 την Άναξο και σε συνδυασμό με την ήττα του Αχιλλέα 3-4 από τον Μακαρέα, απολαμβάνει πλέον την μοναξιά της κορυφής. Το σκορ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ανάμεσα στην Άναξο και τον Γερμανό Καραβαγγέλη, κρίθηκε από το σημείο του πέναλτι. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με τον Συμενή από τα 11 βήματα, ενώ με τον ίδιο τρόπο κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι ο Καραβαγγέλης μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους με τους Γιώργο Βελούτσο και Τσαΐρη να ευστοχούν από το σημείο του πέναλτι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαστραντωνάς έκανε το 1-3, ο Μάριος Τοπάλι το 1-4, ο Τράχειλος μείωσε σε 2-4 για την Άναξο, ενώ τον επίλογο στο ματς για τον Καραβαγγέλη έβαλε ο Γιώργος Βελούτσος

Στο γήπεδο της Πέτρας ο Αχιλλέας υπέστη ήττα-σοκ από τον εντυπωσιακό Μακαρέα με 3-4. Ο Αχιλλέας προηγήθηκε με τον Αλέξη Ράμα, όμως ο Μακαρέας ισοφάρισε σχετικά γρήγορα με τον Προκόπη Βασιλέλλη. Στο 18΄ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γιαννή με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι για τον Αχιλλέα με τον Σούπουλη να εκτελεί σωστά για το 2-1. Ωστόσο ο Γιαννής πήρε το αίμα του πίσω κάνοντας το 2-2 με εκτέλεση πέναλτι. Στη συνέχεια ο Γιακαλής και ο Γιαννής ξανά με πέναλτι έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Το μόνο που κατάφερε ο Αχιλλέας ήταν να μειώσει σε 3-4 με τον Σούπουλη, ενώ η ομάδα της Πέτρας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πάντα στο 75ο λεπτό.

Τέλος, την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Μεσότοπος που νίκησε στο γήπεδό του 4-2 τον Παπανικολή. Ο Βασίλας έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους με τον Παπανικολή να φθάνει στην ανατροπή με τα γκολ των Κουρκουμέλλη (πέναλτι) και Πέττερ. Ο Μεσότοπος δεν παράτησε το παιχνίδι, ισοφαρίζοντας με τον Βακάλη και με δύο γκολ του Κυριάκου Βατζάκα πήρε τη νίκη με σκορ 4-2.