Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Συνεχίζουν με το απόλυτο Μακαρέας, Αλκιβιάδης

Πλούσιο ήταν το θέαμα στους αγώνες της 5ης αγωνιστικής στην Β΄ Κατηγορία.

Στον Α΄ Όμιλο ο Μακαρέας νίκησε εκτός έδρας την Άναξο 0-4 και έπιασε στην κορυφή τον Παπανικολή που είχε ρεπό. Η Άναξος ατύχησε να προηγηθεί στο 10ο λεπτό όταν ο Χαλκιώτης έχασε πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο Δρακούλης. Απεναντίας η ομάδα της Άγρας είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Ουζουνέλλη. Στο 40ό λεπτό ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να κερδίσουν πέναλτι σε ανατροπή του Χυδεριώτη, ωστόσο ο προπονητής του Μακαρέα, Καρακλάς, είπε στον παίκτη να στείλει την μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα, αφού πριν το κερδισμένο πέναλτι είχε προηγηθεί φάουλ σε παίκτη της Ανάξου χωρίς να τηρηθεί το fair play. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φθάσουν σε μία εύκολη επικράτηση με τα γκολ των Ιντζιρτζή, Τσακαρέλλου, Μέστρου και ξανά του Τσακαρέλλου.

Σημαντικό τρίποντο πήρε στην Άντισσα ο Αχιλλέας που νίκησε 1-2 τον τοπικό Ορφέα. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Τάσο Σάββα, όμως το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Πέτρας, που με γκολ από τους Διαμαντή Ράμα και Σούπουλη κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τους τρεις βαθμούς. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αχιλλέας είχε και τρία δοκάρια.

Σεφτέ στις νίκες έκαναν τα Βασιλικά που ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο του Γερμανού Καραβαγγέλη με 4-0. Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννο Μπενζίου που πέτυχε χατ-τρικ, ενώ ένα γκολ πρόσθεσε και ο Ντέντσια. Από πλευράς Καραβαγγέλη τραυματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο ο Ναυπλιώτης, ενώ στο 86΄ αποβλήθηκε ο Νταλαμπέκης.

Στον Β΄ Όμιλο το τρένο του Αλκιβιάδη συνεχίζεται καθώς δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του Αστέρα-Ορφέα με 7-1 στο γειτονικό ντέρμπι, το οποίο είχε αρκετή ένταση εντός αγωνιστικού χώρου τόσο κατά τη διάρκειά του, όσο και μετά το τέλος. Το συγκρότημα του Βασίλη Σταυρινού πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 4-0. Στο 22΄ ο Χατζηβαγιάννης άνοιξε το λογαριασμό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα έγινε το 2-0 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ανήφορου (το κέρδισε ο Σιμόνι από τον Κουτσέλλη). Στο 35΄ ο Χατζηβαγιάννης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-0 για να έρθει ακόμα ένα γκολ από τον Ανήφορο στο 45ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος ο Αλκιβιάδης πέτυχε άλλα τρία τέρματα, δύο από τον Παλαμίδα και ένα από τον Σιμόνι, ενώ από πλευράς Αστέρα το γκολ της τιμής σημείωσε ο Καλαγάνης από τα έντεκα βήματα, μετά από χέρι του Κόμβου. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Βύρωνα Σταυρινού

Με τους τρεις βαθμούς έφυγε από τον Μανταμάδο ο Αρίων Παλαιοκήπου που επικράτησε 1-3 του Ταξιάρχη. Δημητράκας, Σαμιώτης και Γιακαλής σκόραραν από τους φιλοξενούμενους, με τον Ταξιάρχη απλά να μειώνει σε 1-3 με τον Σταμάτη. Η ομάδα του Μανταμάδου έχασε πέναλτι με τον Καπιωτά και έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το πρώτο λόγω αποβολής του Φυντάνη.

Ο Αίγειρος ήταν καλύτερος από τον Πολιχνίτο τον οποίο νίκησε με 2-0, κατακτώντας το δεύτερο τρίποντο στο πρωτάθλημα. Πάστος και Πλιάκας χρίστηκαν σκόρερ από την ομάδα του Γιώργου Σπέρκου, η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν οι Ισαλλάρι και Καμπάνης.

Τέλος, το παιχνίδι του Αστέρα Νίκης με τον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας δεν διεξήχθη καθώς ανιχνεύτηκαν  κρούσματα κορονοϊού στην ομάδα της Αγίας Μαρίνας.