Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Τσέκαραν το εισιτήριο για τα play off Μακαρέας και Αχιλλέας

Ο Μακαρέας εξασφάλισε και μαθηματικά την συμμετοχή του στα play off, νικώντας 2-0 εκτός έδρας τον Ορφέα Άντισσας για την 11η αγωνιστική του Α΄ Ομίλου της Β΄ Κατηγορίας. Η ομάδα του Δημήτρη Καρακλά που συνεχίζει να εκπλήσσει με την παρουσία της στο φετινό πρωτάθλημα, πήρε τους τρεις βαθμούς με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους Ρουμελιώτη και Δημήτρη Ιντζιρτζή, με τον δεύτερο να χρίζεται σκόρερ από το σημείο του πέναλτι.

Στα play off θα βρίσκεται και ο Αχιλλέας που επικράτησε με το ευρύ 8-0 των Βασιλικών, σε ένα παιχνίδι το οποίο δεν χωράει σε κριτική. Το συγκρότημα από την Πέτρα έβαλε βάσεις νίκης από το πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκε 4-0 με δύο γκολ από τους Νάκε και Διαμαντή Ράμα με τον δεύτερο να έχει και δοκάρι. Στην επανάληψη την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Σούπουλης, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ με τον Έντι να βάζει και εκείνος το όνομά του στην λίστα με τους σκόρερ. Να θυμίσουμε πως το παιχνίδι του Γερμανού Καραβαγγέλη με τον Παπανικολή δεν διεξήχθη και θα συζητηθεί από την ΕΠΣΛ.

Στον Β΄ Όμιλο ο Αλκιβιάδης συνεχίζει με το απόλυτο των νικών καθώς νίκησε και τον Αίγειρο με 4-1 στην Θερμή. Οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα δύο τερμάτων με τους Σιμόνι και Παλαμίδα με τον Κατζανό να μειώνει προσωρινά σε 2-1 για τον Αίγειρο. Στην επανάληψη ο Αλκιβιάδης βρήκε δίχτυα άλλες δύο φορές με τους Ανήφορο και Κουρκουμέλλη, ενώ ο νικητής είχε και ένα δοκάρι με τον Χατζηβαγιάννη.

Αέρας πέρασε ο Πολιχνίτος από τον Παπάδο 3-0 τον Αρίωνα Παλαιοκήπου, που έχασε έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για να μπει στα play off. Ο Σταμογιώργος άνοιξε το δρόμο της νίκης για τον ΑΟΠ με τον Μαζέλι να πετυχαίνει ακόμα δύο γκολ για το τελικό 3-0. Να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι σημάδεψαν μία φορά το δοκάρι με τον Σταμογιώργο.

Ο Αστέρας-Ορφέας έμεινε ισόπαλος 1-1 με τον Αστέρα Νίκης, χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας μετά τις ήττες του Αίγειρου και του Αρίωνα Παλαιοκήπου. Μάλιστα το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Μιχάλη Ζηρόπουλο να κάνει το 1-0 για τον Αστέρα Νίκης στο 90΄, με τον Μιχάλη Παπαδάτο στο 93΄ να σώζει τον βαθμό για τον Αστέρα-Ορφέα.

Τέλος, σε ένα αδιάφορο από βαθμολογικής άποψης παιχνίδι Ταξιάρχης και Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας έμειναν στο ισόπαλο 2-2. Η ομάδα του Μανταμάδου προηγήθηκε με τον Στρατή Δρακούλη, ωστόσο ο Ατρόμητος ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ με δύο γκολ από τον Παντζάρη. Τελικά ο Ταξιάρχης πήρε τον βαθμό με το εύστοχο χτύπημα-πέναλτι του Σταμάτη.