Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ξεκίνημα με το δεξί για τρεις ομάδες

Αλκιβιάδης, Παπανικολής και Αχιλλέας νίκησαν Μακαρέα 3-1, Αστέρα/Ορφέα 3-0 και Πολιχνίτο 2-1 αντίστοιχα, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στα play off της Β΄ Κατηγορίας.

Ο Αλκιβιάδης απέδειξε με το καλημέρα της μίνι αυτής διαδικασίας πως είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης, νικώντας 3-1 τον Μακαρέα στον Μεσότοπο. Η ομάδα του Κάτω Τρίτους πήρε προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ρονάλντο Σιμόνι, με το 1-0 να είναι και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 50΄ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε για τον Αλκιβιάδη, που κλείδωσε το τρίποντο με τον Χατζηβαγιάννη. Το μόνο που κατάφερε ο Μακαρέας ήταν να μειώσει σε 3-1, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δημήτρη Ιντζιρτζή

Με τους τρεις βαθμούς έφυγε από την Μόρια ο Παπανικολής που επικράτησε 3-0 του Αστέρα/Ορφέα. Οι νικητές κυριάρχησαν στο παιχνίδι, παίρνοντας αέρα δύο τερμάτων στο 3΄ και στο 22΄ με σκόρερ και στις δύο περιπτώσεις τον Κοσμά. Η ομάδα της Ερεσού πέτυχε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Χατζηδιαμαντή, ενώ σημάδεψε και μία φορά το δοκάρι με τον Απαλίδη. Να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν οι Κοντέλλος του Παπανικολή και Γκέκα του Αστέρα/Ορφέα.

Τέλος, ιδανική εκκίνηση στα play off έκανε ο Αχιλλέας, 2-1 τον Πολιχνίτο, στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της πρεμιέρας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 3ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Σούπουλη, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από πλευράς Πολιχνίτου με τον Πορτογλή. Εν τέλει το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ξανά με πέναλτι ο Γιώργος Σούπουλης στο 35ο λεπτό, χαρίζοντας μία σημαντική νίκη στον Αχιλλέα, σε ένα παιχνίδι όπου το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο.