Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Υπόθεση Αστέρα-Ορφέα και Αρίωνα Παλαιοκήπου η τρίτη θέση

Αστέρας-Ορφέας και Αρίων Παλαιοκήπου, νίκησαν Πολιχνίτο 3-2 και Αίγειρο 1-0 αντίστοιχα στην 13η αγωνιστική του Β΄ Ομίλου της Β΄ Κατηγορίας και θα μονομαχήσουν στο μεταξύ τους παιχνίδι, την τελευταία αγωνιστική για μία θέση στα play off.

Σε ένα πολύ ωραίο από πλευράς θεάματος και εξέλιξης ματς ο Αστέρας-Ορφέας βγήκε τελικά νικητής με 3-2 κόντρα στον Πολιχνίτο και εφόσον νικήσει την τελευταία αγωνιστική τον Αρίωνα Παλαιοκήπου στον Παπάδο, τότε θα εξασφαλίσει το τρίτο εισιτήριο από τον Β΄ Όμιλο, το οποίο οδηγεί στα play off. Η ομάδα του Στρατή Πατράκη ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ στο 17ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άριελ Γκέκα. Ωστόσο ο Πολιχνίτος που είναι ήδη στα play off, κατάφερε να φθάσει στην ανατροπή, ισοφαρίζοντας αρχικά με το πέναλτι του Φώτα, το οποίο κέρδισε ο Σταμογιώργος μετά την ανατροπή του από τον γκολκίπερ Μήλιο, ενώ ο Πολιχνίτος απέκτησε το προβάδισμα με το δυνατό σουτ φάουλ του Φώτα, ο οποίος έκανε το 2-1, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.

Παρόλα αυτά ο Αστέρας δεν πτοήθηκε από αυτή την εξέλιξη και στο 49΄ έφερε το ματς στα ίσια με ωραίο σουτ του Καββαδά έξω από την περιοχή. Το γκολ που χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στους γηπεδούχους ήρθε από τον νεαρό Αλέξανδρο Λημναίο στο 81΄ με υπέροχο σουτ από πλάγια θέση.

Στο κόλπο της εισόδου στα play off παρέμεινε και ο Αρίων Παλαιοκήπου, που πήρε σπουδαίο διπλό στην Μόρια επί του Αίγειρου με 1-0. Το σύνολο του Νίκου Τσολάκη με νίκη την τελευταία αγωνιστική στη έδρα του επί του Αστέρα στον τελικό της τρίτης θέσης θα εξασφαλίσει μία θέση στα play off, ενώ από την άλλη για τον Αίγειρο δεν είναι πλέον στο δικό του χέρι να τερματίσει τρίτος. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε μόλις στο 6ο λεπτό ο Σίμος Καμάτσος με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Τσαΐρη. Γενικώς το παιχνίδι ήταν κλειστό και, όπως φάνηκε, κρίθηκε στο γκολ.

Στα άλλα παιχνίδια του Β΄ Ομίλου ο Αλκιβιάδης νίκησε με το εντυπωσιακό 7-0 τον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας, συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα. Ανήφορος και Σιμόνι σκόραραν από δύο φορές για τον Αλκιβιάδη που προηγήθηκε με 3-0 στο ημίχρονο, ενώ ένα γκολ πρόσθεσαν και οι Μιχαλακέλλης, Λαμπούκας με πέναλτι και Χατζηβαγιάννης. Ακόμη ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Ταξιάρχη με τον Αστέρα Νίκης. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με σκόρερ τον τερματοφύλακα Χειλέ, ο οποίος έκανε βολέ με τον τερματοφύλακα του Αστέρα να μην υπολογίζει καλά την πορεία της μπάλας που κατέληξε στα δίχτυα. Ωστόσο ο Αστέρας έφθασε στην ανατροπή και τα δύο γκολ του Ζηρόπουλου, αλλά ο Ταξιάρχης έσωσε τον βαθμό της βαθμολογίας με τον Χατζηδημητρίου.

Στον Α΄ Όμιλο ο Μακαρέας πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στον Παπανικολή με 2-0 που τον έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Δημήτρη Καρακλά έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, φθάνοντας στην επιτυχία με τους Γιώργο Χυδεριώτη και Κώστα Μέστρο να χρίζονται σκόρερ. Η καλύτερη στιγμή του Παπανικολή στο ματς ήταν το δοκάρι του Χατζηδιαμαντή. Ο Αχιλλέας αναδείχθηκε νικητής στην τοπική αναμέτρηση με την Άναξο, 5-2 το τελικό σκορ. Το συγκρότημα από την Πέτρα καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε 3-0 με τα γκολ των Νάκε, Σούπουλη και Μαζάρι. Στην επανάληψη ο Δουβαλέτας έκανε το 4-0 για τον Αχιλλέα, ενώ στην συνέχεια η Άναξος μείωσε σε 4-2 με τα δύο γκολ από τον Χαλκιώτη. Το πέμπτο τέρμα για τον Αχιλλέα σημείωσε ο Νάκε, ο οποίος σκόραρε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.