Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Β΄Κατηγορία

ΣΤΑ PLAY OFF ΤΗΣ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Σημαντική νίκη για τον Κεραυνό

Ο Κεραυνός ήταν ο κερδισμένος της αγωνιστικής στα play off της Β΄ Κατηγορίας μετά τη νίκη του με 1-0, επί του Πολιχνίτου, εκτός έδρας. Έτσι η ομάδα του Αφάλωνα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ισοπαλίες των Αστέρα Νίκης και Αχιλλέα πλησιάζοντας τις πρώτες θέσεις. Το νικητήριο γκολ για τον Κεραυνό πέτυχε ο Ρομέο Μπάνα στο 75ο λεπτό. Να σημειωθεί πως δέκα λεπτά νωρίτερα ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι.

Στα άλλα δύο παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής Αχιλλέας και Ορφέας Άντισσας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Η ομάδα της Πέτρας που είχε δοκάρι στο 19΄ με τον Σούπουλη, άνοιξε το σκορ στο 72ο λεπτό με αυτογκόλ από τον Βάσσο, όμως ο Σαρόγλου στο 89΄ ισοφάρισε σε 1-1 για τον Ορφέα χαρίζοντας τον πρώτο βαθμό στην ομάδα του. Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το παιχνίδι του Αστέρα Νίκης με τον Ταξιάρχη. Η μοναδική καλή στιγμή στην αναμέτρηση σημειώθηκε στο 40΄ και ήταν για τον Αστέρα με τον Σαμιακό να σημαδεύει το δοκάρι.

Αγωνιστική χωρίς εκπλήξεις

Ο Αλκιβιάδης νίκησε 4-2 τον Αστέρα Ιππείου για την 2η αγωνιστική των play out και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα από το Κάτω Τρίτος ήταν καλύτερη, παίρνοντας δίκαια τους τρεις βαθμούς. Για την νικήτρια ομάδα δύο γκολ πέτυχε ο Σιμόνι, ενώ από μία φορά σκόραραν οι Τζανετέλλης και Χριστοδούλου. Τα γκολ για τον Αστέρα σημείωσε ο Καράμπελας με την ομάδα του Ιππείου να έχει και ένα δοκάρι με τον Τσουκαρέλλη.

Την πρώτη του νίκη στο μίνι πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αίγειρος, που επικράτησε εύκολα 4-0 του Μακαρέα. Ο αγώνας δεν χωράει σε κριτική καθώς η ομάδα των Μιστεγνών ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι. Ο Πλιάκας βρήκε δίχτυα δύο φορές, ενώ από ένα γκολ έβαλαν οι Τελωνιάτης και Καλλιμαντζέρος.

Ένα ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι διεξήχθη στον Παπάδο, όπου ο Αρίων Παλαιοκήπου νίκησε 3-2 τον Γερμανό Καραβαγγέλη, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές. Παντελής, Δημητράκας και Κουβέρης σημείωσαν τα γκολ από την νικήτρια ομάδα, ενώ τα τέρματα του Καραβαγγέλη πέτυχαν οι Καναβός και Τσαΐρης. Ο Αρίων είχε και ένα δοκάρι με τον Σαμιώτη.

Τέλος, το παιχνίδι του Παπανικολή με την Άναξο αναβλήθηκε, λόγω ίωσης οκτώ παικτών της ομάδας της Ερεσού και ορίστηκε να γίνει την ερχόμενη Κυριακή.

• Αστέρας Ιππείου – Αλκιβιάδης 2-4
  • Αίγειρος – Μακαρέας 4-0
  • Αρίων Παλαιοκήπου – Γερμανός Καραβαγγέλης 3-2