Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Βασικοί Χατζηγιοβάνης, Βούρος, μπήκε αλλαγή ο Μανούσος!

Το πρωτάθλημα της Super League άρχισε ξανά μετά την διακοπή των Χριστουγέννων με την διεξαγωγή της 14ης αγωνιστικής που ήταν η πρώτη στον δεύτερο γύρο.

Από τους Λέσβιους παίκτες, πρώτος χρονικά αγωνίστηκε ο Τάσος Χατζηγιοβάνης, με την ομάδα του ο Παναθηναϊκός να υποδέχεται στην Λεωφόρο τον Αστέρα Τρίπολης. Το τελικό 0-0 στέρησε από τους πράσινους δύο πολύτιμους βαθμούς, με το τριφύλλι πάντως να  αντιμετωπίζει αρκετές δυσκολίες λίγες ώρες πριν το παιχνίδι. Συγκεκριμένα ο Παναθηναϊκός κατέβηκε με πολλές απουσίες καθώς μία μέρα πριν από τον αγώνα με τον Αστέρα, στα καθιερωμένα τεστ ανίχνευσης του κορονοϊού, οι πράσινοι ανακοίνωσαν τέσσερα κρούσματα, ενώ και άλλοι παίκτες παρουσίασαν συμπτώματα της νόσου.

Έτσι το ματς ξαφνικά βρέθηκε στον αέρα με το σωματείο να περνά από νέα τεστ το πρωί της Κυριακής για να φανεί αν υπάρχουν και άλλοι παίκτες που έχουν προσβληθεί από τον ιό. Ωστόσο το τριφύλλι δεν ανακοίνωσε νέο κρούσμα πλην των τεσσάρων που ανακοινώθηκαν το Σάββατο και έτσι το παιχνίδι διεξήχθη κανονικά. Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές λόγω των απουσιών, με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη να παίρνει θέση στο κέντρο του γηπέδου στο 4-3-3 του Λάζλο Μπόλονι. Ο Μυτιληνιός ποδοσφαιριστής είχε δύο καλές ευκαιρίες, μία σε κάθε ημίχρονο και ειδικά σε αυτή του πρώτου μέρους θα μπορούσε να είχε βρει δίχτυα. Παρόλα αυτά το ισόπαλο αποτέλεσμα διατηρήθηκε μέχρι το τέλος με τον Παναθηναϊκό να παίρνει ένα βαθμό, φθάνοντας τους 19 και βρίσκεται στο -5 από την τέταρτη ΑΕΚ, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, μένοντας πίσω στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Πραξιτέλη Βούρου να αγωνιστεί στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό, με την ομάδα του, τον ΟΦΗ, να γνωρίζει την ήττα σε ένα παιχνίδι από το οποίο η κρητική ομάδα θα μπορούσε να είχε πάρει θετικό αποτέλεσμα αν ήταν συγκεντρωμένη μέχρι το τέλος.

Ο Βούρος που για ακόμα μία φορά αγωνίστηκε στο κέντρο της άμυνας είδε την ομάδα του να ανοίγει το σκορ στο 55ο λεπτό με τον Στάικο, όμως ο Παναιτωλικός κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και με δύο τέρματα από τους Μανθάτη στο 83’ και Λιάβα στο 85ο λεπτό, ήταν η ομάδα που κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο, στερώντας από τον ΟΦΗ την δυνατότητα να ανέβει θέσεις στην βαθμολογία σε περίπτωση αποτελέσματος.

Να σημειωθεί πως ο Μυτιληνιός αμυντικός αντίκρισε κίτρινη κάρτα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα από τον Γκαργκαλατζίδη. Η ομάδα του Γιώργου Σίμου παραμένει χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας μόλις 15 βαθμούς σε 14 παιχνίδια.

Όσον αφορά τον Γιώργο Μανούσο εκείνος αγωνίστηκε ως αλλαγή στο εκτός έδρας παιχνίδι του Ατρόμητου στον Βόλο. Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι ηττήθηκε με 1-0 και ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις της στο 2021. Ο Μυτιληνιός επιθετικός δεν βρέθηκε στο αρχικό σχήμα του Ατρόμητου μετά από πάρα πολύ καιρό, ωστόσο πήρε θέση στο γήπεδο στο 61ο λεπτό αντικαθιστώντας τον Ενσικουλού. Προσπάθησε να γίνει απειλητικός, όμως οι αμυντικοί του Βόλου κατάφεραν να τον περιορίσουν στο ελάχιστο. Το μοναδικό γκολ στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 36ο λεπτό από τον Περέα. Πλέον μετά από αυτή την ήττα ο Ατρόμητος βρίσκεται σε δύσκολη θέση στην προσπάθεια για μία θέση στην εξάδα, ευρισκόμενος αυτή τη στιγμή στην 10η θέση με 14 βαθμούς.