Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Βέβαιος πρωταθλητής ο Αίγειρος

Πανηγύρια και φιέστες ετοιμάζουν στα Μιστεγνά, με τον Αίγειρο να βρίσκεται μια ανάσα από την μεγαλύτερη επιτυχία της ιστορίας του. Η νίκη με 3-1 επί του Ολύμπου στην Θερμή, δίνει κατά 99% τον τίτλο πλέον στους παίκτες του Γιώργου Κουτρομπίλα και αυτό που απομένει πια είναι η μαθηματική επιβεβαίωση. Ο Αίγειρος βρίσκεται στο +8 από την δεύτερη θέση και την ομάδα της Αγιάσου και για να μην πάρει το πρωτάθλημα θα πρέπει να χάσει και τα τρία επόμενα παιχνίδια και την ίδια ώρα ο Όλυμπος ή ο Ατρόμητος να πάρουν τα δικά τους. Πράγμα που με βάση την εικόνα των ομάδων μέχρι σήμερα φαντάζει ως σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Έτσι στον Αίγειρο θα πρέπει να ετοιμάζονται από τώρα για τα μπαράζ ανόδου στην Γ ‘Εθνική, με τον αντίπαλό τους Κεραυνό ή Διαγόρα Σαρδών να προκύπτει σήμερα. Στο άλλο ματς της ημέρας ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Αιγέα δεν είχαμε δράση. Οι παράγοντες της ομάδας του Πλωμαρίου ξέχασαν να πάρουν μαζί τους στο γήπεδο της Καλλονής την κατάσταση υγείας, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Μποντάκης να μην κάνει τον αγώνα (προσκόμισαν μια φωτοτυπία που δεν έγινε δεκτή) και έτσι ο Ατρόμητος θα πάρει το παιχνίδι στα χαρτιά, ενώ ο Αιγέας θα τιμωρηθεί πέρα από την αφαίρεση βαθμών για φέτος και με -2 από την νέα αγωνιστική περίοδο.

Αίγειρος – Όλυμπος 3-1

Πολύ καλό παιχνίδι στην Θερμή με ένταση, πάθος και όμορφο θέαμα από τις δυο ομάδες. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, είχαν 2-3 κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, ωστόσο ο Όλυμπος ισορρόπησε και μπήκε αυτός στην θέση του οδηγού με καταπληκτικό γκολ από τον Πετρουζέλλη. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν πολύ νωρίς με ένα επίσης πολύ όμορφο γκολ από τον Χατζηκλειδαρά και στο 60ό με τον Βουργουτζή έκαναν το 2-1 ανατρέποντας πλήρως την κατάσταση.

Στην φάση αυτή οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του σκόρερ πάνω στον Κλεομένη Παπαλόπουλο, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Δέκα λεπτά αργότερα και πάλι ο Βουργουτζής διαμόρφωσε το τελικό 3-1, με τον Αίγειρο να βρίσκεται μια ανάσα από τον τίτλο.