Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΒΟΛΕΪ: Άσχημη ήττα για την Άθληση 3-1 σετ από τον Φοίβο Μελισσίων

Τίποτα δεν πήγε καλά για την Άθληση, που ηττήθηκε 3-1 σετ από τον Φοίβο Μελισσίων στο κρισιμότερο έως τώρα παιχνίδι στο πρωτάθλημα της Α2 των ανδρών.

Ουσιαστικά η λεσβιακή ομάδα πέταξε στα ‘’σκουπίδια’’ τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της ΓΕ Ηρακλείου την προηγούμενη αγωνιστική, γνωρίζοντας την ήττα από τον Φοίβο που εξασφάλισε σε μεγάλο βαθμό την παραμονή του στην κατηγορία. Στα του αγώνα η ομάδα από τα Μελίσσια ήταν ανώτερη στα τρία από τα τέσσερα σετ, σε ένα νευρικό παιχνίδι στο οποίο η Άθληση εκφράζει παράπονα για τη διαιτησία, κυρίως για κάποιες αποφάσεις στο τέταρτο και τελευταίο σετ που έκρινε το παιχνίδι.

Στο πρώτο σετ η Άθληση ήταν αρκετά ανταγωνιστική με τον Φοίβο να το κατακτά στις λεπτομέρειες με 27-25. Στο δεύτερο η λεσβιακή ομάδα έπαιξε όμορφο βόλεϊ και χωρίς να χάσει ποτέ το προβάδισμα κατάφερε να επικρατήσει με 25-20, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο τρίτο σετ ο Φοίβος έβγαλε αντίδραση κατακτώντας το εύκολα με 25-15. Στο τέταρτο η Άθληση μπήκε αποφασισμένη να το κερδίσει ώστε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, όμως και πάλι ο Φοίβος αποδείχθηκε καλύτερος στα κρίσιμα σημεία κατακτώντας το με 25-22 και μαζί την πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ.

Η Άθληση μετά από αυτή την ήττα και σε συνδυασμό με την απρόσμενη νίκη της Πετρούπολης κόντρα στο Παγκράτι, υποχώρησε ξανά στην τελευταία θέση.