Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

ΒΟΛΕΪ: Επανεκκίνηση με νίκες για Αρισβαίο και ΓΑΣ Λέσβου

Επανεκκίνηση είχαμε ξανά στο πρωτάθλημα των γυναικών μετά από ένα μεγάλο διάστημα διακοπής, λόγω της έξαρσης της πανδημίας.

Πιο συγκεκριμένα διεξήχθησαν δύο εξ αναβολής παιχνίδια από τα οποία το ένα κρίθηκε στα χαρτιά, αυτό για την 1η αγωνιστική ανάμεσα στον Αρισβαίο και τον Πολυνίκη, το οποίο κατέληξε με 3-0 στον Αρισβαίο, αφού η ομάδα του Πολυνίκη δεν κατέβηκε να αγωνιστεί. Στο μοναδικό παιχνίδι που έγινε κανονικά και ήταν εξ αναβολής από την 2η αγωνιστική ο ΓΑΣ Λέσβου νίκησε εύκολα 3-0 τον Πολυνίκη, που σε αυτό το ματς κατέβηκε να αγωνιστεί κανονικά.

Ο ΓΑΣ Λέσβου είχε σταθερή απόδοση και στα τρία σετ, με το πρώτο να το κατακτά 25-14, ενώ τα επόμενα δύο τα πήρε ακόμα πιο εύκολα με το ίδιο σκορ 25-7. Ο ΓΑΣ βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας έξι βαθμούς, ενώ από την άλλη ο Πολυνίκης παρέμεινε στην τελευταία θέση, χωρίς ακόμα να έχει κατακτήσει κάποιο βαθμό στο πρωτάθλημα.

Ένα παιχνίδι διεξήχθη και για τις κορασίδες, με τον ΓΑΣ Λέσβου να επικρατεί εύκολα 3-0 του Αιγέα. Τα σετ του αγώνα ήταν 25-8, 25-4 και 25-5. Αντίθετα δεν έγιναν οι αναμετρήσεις Ερμής – Γέρα και ΑΟΜ – Παγγεραγωτικός λόγω Covid. Τα παιχνίδια αναμένεται να οριστούν εκ νέου τις επόμενες μέρες.