Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

ΒΟΛΕΪ: Κρατάει μόνο τη νίκη η Άθληση

Η Άθληση έκανε το χρέος της επικρατώντας 3-1 σετ του Κόροιβου Αμαλιάδας, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς που ήταν και το ζητούμενο για την λεσβιακή ομάδα, η οποία μπορεί να μην έκανε το τέλειο παιχνίδι απέναντι στον αδύναμο Κόροιβο, ωστόσο κατάφερε να μην έχει βαθμολογικές απώλειες.

Το πρώτο σετ κατακτήθηκε από την Άθληση με χαρακτηριστική ευκολία, 25-13 το σκορ. Στο δεύτερο όμως ο Κόροιβος αντιστάθηκε καλά εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως οι αθλητές του Σωκράτη Γιακουμή χαλάρωσαν αδικαιολόγητα. Παρόλα αυτά η λεσβιακή ομάδα κατάφερε να το πάρει με 25-21, κάνοντας το 2-0. Στο τρίτο σετ όμως η Άθληση δεν έπαιξε καθόλου καλό βόλεϊ δίνοντας το δικαίωμα στον Κόροιβο να μπει ξανά στο ματς, μειώνοντας σε 2-1, κατακτώντας το τρίτο σετ με 19-25. Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη και μάλιστα με καθαρό σκορ, ανταποκρινόμενοι σωστά στο τέταρτο σετ, το οποίο πήραν με 25-18 για το τελικό 3-1. Μετά από αυτή την νίκη το λεσβιακό σωματείο παρέμεινε σε τροχιά τετράδας και πλέον στρέφει το βλέμμα του στο εκτός έδρας ματς που ακολουθεί με την ΑΕ Αρμενίων.