Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

ΒΟΛΕΪ: Λύγισε στο τάι μπρέικ η Άθληση

Άθληση και Κερατέα πρόσφεραν βόλεϊ υψηλού επίπεδου σε όσους βρέθηκαν στο κλειστό της Νεάπολης προκειμένου να παρακολουθήσουν αυτή την ενδιαφέρουσα αναμέτρηση. Σε ένα ματς που δεν έλεγε να τελειώσει με τίποτα (κράτησε περίπου 2,5 ώρες) η Κερατέα αναδείχθηκε νικήτρια στο τάι μπρέικ, ωστόσο στην Άθληση μόνο ικανοποιημένοι μπορούν να νιώθουν καθώς από τη μια κοίταξαν στα μάτια μια ομάδα που βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ από την άλλη το τελικό 2-3 σετ τους χάρισε έναν βαθμό που μπορεί να φανεί χρήσιμος εν όψει της συνέχειας.

Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με την Κερατέα να κερδίζει το πρώτο 23-25 και την Άθληση ν’ απαντά στο δεύτερο με 25-23. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το τρίτο σετ με 22-25, ενώ η Άθληση το καλύτερό της βόλεϊ το έπαιξε στο τέταρτο το οποίο πήρε άνετα με 25-19. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ, εκεί όπου η Κερατέα αποδείχθηκε καλύτερη στο σερβίς και την άμυνα, κατακτώντας το με 11-15 και μαζί τη νίκη με 2-3 σετ.