Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΒΟΛΕΪ: Νίκησε χωρίς να εντυπωσιάσει η Άθληση

Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα με την απόδοσή της η Άθληση πέτυχε το σκοπό της που ήταν να νικήσει με καθαρό σκορ τον Φοίβο Μελισσίων, ώστε να κλείσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την παρουσία της στον πρώτο γύρο της Α2 των ανδρών.

Η λεσβιακή ομάδα κατάφερε να επικρατήσει του Φοίβου με 3-1 σετ και σε συνδυασμό με την ήττα της Ολυμπιάδας Πατρών από την Πετρούπολη, βρίσκεται πλέον στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι-οφ. H αλήθεια είναι πως η Άθληση δεν έπαιξε και τόσο καλό βόλεϊ, ωστόσο κατάφερε με εξαίρεση το δεύτερο σετ που ήταν καταστροφικό για εκείνη, να πάρει τα άλλα τρία και δικαιολογημένα πλέον να κάνει όνειρα για είσοδο στα πλέι οφ. Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ οι νησιώτες έμειναν πίσω στο σκορ, ωστόσο στην συνέχεια αντέδρασαν και τελικά το κέρδισαν με 25-17.

Όμως το δεύτερο άπαντες στο σύλλογο θέλουν να το ξεχάσουν γρήγορα, μιας και σε αυτό η Άθληση έπαιξε ίσως το χειρότερό της βόλεϊ στα μέχρι τώρα εντός έδρας παιχνίδια που έχει δώσει, χάνοντάς το με 14-25 δίνοντας το δικαίωμα στον Φοίβο να ισοφαρίσει σε 1-1. Το τρίτο σετ ήταν αρκετά καθοριστικό για την Άθληση που δεν είχε άλλα περιθώρια για νέα απώλεια σετ. Οι παίκτες του Σωκράτη Γιακουμή έδειξαν αρκετά συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα, παίρνοντας το τρίτο σετ με 25-16, κάνοντας έτσι το 2-1. Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια στον Φοίβο να αντιδράσει και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη, με το τέταρτο σετ να ολοκληρώνεται 25-15 για το τελικό 3-1. Η νίκη που ήταν το ζητούμενο για την Άθληση ήρθε, αλλά την περιμένει πλέον ένα δύσκολο πρόγραμμα με παιχνίδια κόντρα στις ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο με εκείνη.