Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΒΟΛΕΪ: Πάλεψε παρά τα προβλήματα η Άθληση, που έχασε 3-1 από την Ολυμπιάδα

Η αγωνιστική δράση έχει σταματήσει και στο βόλεϊ για τις επόμενες δύο εβδομάδες λόγω της μετάλλαξης Όμικρον.

Παρόλα αυτά το εξ αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του Α΄ Ομίλου της Α2 ανδρών ανάμεσα στην Ολυμπιάδα Πατρών και την Άθληση, διεξήχθη κανονικά μιας και είχε προγραμματιστεί πριν από την διακοπή του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Σωκράτη Γιακουμή μετέβη στην Πάτρα με πολλές και σημαντικές απουσίες, που έκαναν ακόμα δυσκολότερο το έργο της Άθλησης, που πάντως πάλεψε για το καλύτερο, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 3-1 σετ.

Ενθαρρυντικό στοιχείο το γεγονός ότι η ομάδα της Λέσβου αγωνίστηκε στην βασική της εξάδα με δύο 16χρονους παίκτες, που βάσει των συγκυριών πήραν τις ευκαιρίες τους στον συγκεκριμένο αγώνα. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και όλα έδειχναν πως η Άθληση θα διεκδικήσει με αξιώσεις την κατάκτηση του σετ. Με το σκορ στο 20-20, η Ολυμπιάδα με σερί πόντων κατάφερε να φθάσει στο 25-20, παίρνοντας το σετ. Στο δεύτερο η ομάδα του Σωκράτη Γιακουμή μπήκε αποφασισμένη για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Και πάλι οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την διαφορά σε αυτό το σετ, ότι η Άθληση ήταν η ομάδα που στο τέλος βρήκε τις λύσεις για να πάρει το σετ με 25-20, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο η Άθληση έδειξε να ξεμένει από δυνάμεις λόγω του μικρού ροτέισον και αυτό το  εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Ολυμπιάδα, που έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ, παίρνοντας μία καλή διαφορά από το ξεκίνημα του σετ για να φθάσει σε μία εύκολη επικράτηση με 25-13, κάνοντας παράλληλα το 2-1 στο σκορ. Στο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι μην έχοντας κάτι να χάσουν έκαναν την προσπάθειά τους, όμως και πάλι η ομάδα της Πάτρας σημείωσε παραπάνω πόντους για να κατακτήσει και το τέταρτο σετ με 25-17, φθάνοντας στο τελικό 3-1.

Ασφαλώς και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες του Σωκράτη Γιακουμή που παρά τις πολλές απουσίες, χτύπησαν στα ίσια το παιχνίδι και προφανώς κρατούν την εικόνα από τα δύο πρώτα σετ της αναμέτρησης. Μετά από αυτή την ήττα η Άθληση έχει πλέον μόνο μαθηματικές ελπίδες για να μπει στα play off ανόδου τις οποίες και φυσικά θα εξαντλήσει στα επόμενα παιχνίδια που απομένουν, αλλά από την άλλη το θετικό είναι ότι με τους βαθμούς που έχει μαζέψει σίγουρα θα φθάσει σε μία άνετη παραμονή στην πρώτη της παρουσία σε εθνικές κατηγορίες.