Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΒΟΛΕΪ: Πολύτιμες εμπειρίες αποκόμισε η Άθληση στα μπαράζ ανόδου στην Α2 γυναικών

Χωρίς νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία της στα μπαράζ ανόδου στην Α2 γυναικών η Άθληση, η οποία τερμάτισε στην τελευταία θέση του μίνι πρωταθλήματος, χωρίς βαθμό και χωρίς σετ.

Η ομάδα του Σάββα Περτσελή κλήθηκε να αντιμετωπίσει στο ΕΑΚ Χανίων τέσσερις πολύ δυνατές ομάδες που έπαιξαν βόλεϊ υψηλού επιπέδου. Παρόλα αυτά προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστική και στα τέσσερα παιχνίδια και παράλληλα οι νεαρές αθλήτριες του συλλόγου να κερδίσουν πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον. Στο πρώτο της παιχνίδι στα μπαράζ η λεσβιακή ομάδα ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον οικοδεσπότη των αγώνων Κύδωνα, με τα σετ του αγώνα να είναι 25-20, 25-23 και 25-18. Για την 3η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος η Άθληση είχε πολύ δύσκολο έργο, αντιμετωπίζοντας ένα από τα φαβορί για την άνοδο, τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου, από τον οποίο έχασε με 3-0 σετ.

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν εμφανής με το συγκρότημα του Σάββα Περτσελή να είναι ανταγωνιστικό μόνο στο τρίτο σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε 25-22, ενώ τα άλλα δυο ολοκληρώθηκαν 25-19 το πρώτο και 25-18 το δεύτερο για το τελικό 3-0 υπέρ του Θρίαμβου. Την προτελευταία αγωνιστική η Άθληση βρήκε στο δρόμο της την Παναχαϊκή από την οποία ηττήθηκε επίσης με 3-0, 25-12, 25-21, 25-14 τα σετ του αγώνα. Στο τελευταίο της παιχνίδι στη διαδικασία των μπαράζ η Άθληση αντιμετώπισε τον Φοίβο Μελισσίων, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ (25-19, 25-14, 25-14).

Αξίζει να σημειωθεί πως την άνοδο στην Α2 των γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2024-25 κέρδισαν οι δυο πρώτες ομάδες της βαθμολογίας. Συγκεκριμένα την άνοδο στην Α2 πήραν δίκαια οι δυο αθηναϊκές ομάδες, ο Φοίβος Μελισσίων και ο Θρίαμβος Χαϊδαρίου. Μάλιστα η ομάδα των Μελισσίων ολοκλήρωσε τα μπαράζ αήττητη και χωρίς να χάσει σετ, δείγμα της ποιότητας που έχει το συγκεκριμένο σωματείο. Πάντως αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες για την προσπάθεια που έκαναν στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου, το οποίο πραγματοποιήθηκε στα Χανιά με απόλυτη επιτυχία.