Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΒΟΛΕΪ: Πρωταθλήτρια για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Άθληση στις γυναίκες!

Πρωταθλήτρια Λέσβου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά αναδείχθηκε η γυναικεία ομάδα της Άθλησης, η οποία επικράτησε με 3-1 σετ στον τρίτο και τελευταίο τελικό με αντίπαλο τον Ερμή Παμφίλων.

Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για την κατάκτηση της νίκης και του τίτλου. Η Άθληση αποδείχθηκε καλύτερη στα κρίσιμα σημεία των σετ, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του δεύτερου τροπαίου σε επίπεδο γυναικών και πλέον ετοιμάζεται να εκπροσωπήσει τη Λέσβο στα μπαράζ με τους πρωταθλητές από άλλα νησιά του Αιγαίου. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι η Άθληση πήρε το πρώτο σετ με 25-19, ενώ στο δεύτερο παίζοντας ακόμη καλύτερο βόλεϊ κατάφερε να το κατακτήσει πιο εύκολα με 25-15, κάνοντας το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Ερμής έβγαλε αντίδραση, αποφασισμένος να μην παραδώσει τα όπλα. Η ομάδα των Παμφίλων ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου σετ και με σωστή διαχείριση κατάφερε να το κάνει δικό της με 25-20, μειώνοντας σε 2-1.

Το τέταρτο σετ είχε δύο όψεις και συγκλονιστική εξέλιξη. Ο Ερμής μπήκε δυνατά παίρνοντας μια διαφορά οκτώ πόντων την οποία μείωσε σταδιακά η Άθληση, η οποία πήρε τελικά το σετ στις λεπτομέρειες με 28-26, πανηγυρίζοντας έξαλλα τον τίτλο. Μελανό σημείο στην αναμέτρηση ο τραυματισμός της Μαρίας Φλωροπούλου στο δεύτερο σετ, με την αθλήτρια του Ερμή να χτυπάει στο γόνατο και να μεταφέρεται άμεσα στο Νοσοκομείο Μυτιλήνης για περαιτέρω εξετάσεις. Μάλιστα αναμένεται να υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία για να διαπιστωθεί το ακριβές μέγεθος του τραυματισμού της.

Εύκολη πρόκριση για την Άθληση στις κορασίδες

Την πρόκρισή της στον τελικό του Βορειοανατολικού Αιγαίου στην κατηγορία των κορασίδων εξασφάλισε η Άθληση, η οποία νίκησε εύκολα 3-0 σετ τον πρωταθλητή Χίου Νηρέα Καρδαμύλων, αναμέτρηση η οποία έγινε την Τρίτη το μεσημέρι στο κλειστό της Νεάπολης. Η λεσβιακή ομάδα αποδείχθηκε ανώτερη από τον αντίπαλο και στα τρία σετ και χωρίς καν να ιδρώσει τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό, εκεί που θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια ομάδα της Σάμου με φόντο την πρόκριση στην επόμενη φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί πιθανότατα στα μέσα Απριλίου. Η Άθληση πήρε τη νίκη κόντρα στον Νηρέα με τα σετ να ολοκληρώνονται 25-14 το πρώτο, 25-13 το δεύτερο και 25-8 το τρίτο.