Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Βούρος – Μανούσος σημειώσατε Χ, θλάση ο Χατζηγιοβάνης!

Πραξιτέλης Βούρος και Γιώργος Μανούσος τέθηκαν αντιμέτωποι στο παιχνίδι του ΟΦΗ με τον Ατρόμητο για την 4η αγωνιστική των play out, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Οι δύο Μυτιληνιοί ποδοσφαιριστές βρέθηκαν στο αρχικό σχήμα των ομάδων τους με τον 25χρονο αμυντικό και τον 33χρονο επιθετικό αντίστοιχα να πραγματοποιούν καλή εμφάνιση. Ο Βούρος σε ένα ακόμα παιχνίδι του ΟΦΗ ήταν στυλοβάτης στην άμυνα και γενικά από τότε που έχει επιστρέψει από τον τραυματισμό του κάνει καλά παιχνίδια και βοηθάει την ομάδα του να παίρνει θετικά αποτελέσματα, ενώ και ο τεχνικός των Κρητικών Νίκος Νιόπλιας δείχνει να τον πιστεύει πολύ.

Από την άλλη ο Μανούσος έδωσε και αυτός τις μάχες του στην επίθεση, προσπάθησε αρκετά να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του ΟΦΗ, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να βρει κάποιο γκολ, όπως έχει συνηθίσει να κάνει τον τελευταίο καιρό. Παρόλα αυτά η ομάδα του κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του Χριστοδουλόπουλου, κάνοντας σημαντικό βήμα παραμονής με την κατάκτηση αυτού του βαθμού. Ο ΟΦΗ που κρατούσε το υπέρ του σκορ μέχρι και τις καθυστερήσεις με το γκολ πέναλτι του Ντε Γκουζμάν, είδε τελικά στο τέλος να χάνει δύο βαθμούς και την ευκαιρία να ξεφύγει λίγο από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης δεν αγωνίστηκε στο εντός έδρας παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Άρη καθώς σε μία από τις προπονήσεις της περασμένης εβδομάδας, ένιωσε ένα τσίμπημα στον δικέφαλο, έκανε μαγνητική και διαπιστώθηκε πως έχει υποστεί θλάση πρώτου βαθμού. Έτσι ο Μυτιληνιός εξτρέμ εκτός του ότι απουσίασε στο ματς κόντρα στους κίτρινους, θα χάσει σίγουρα το σημερινό παιχνίδι με την ΑΕΚ, ενώ είναι αμφίβολος και για το παιχνίδι της Κυριακής με τον ΠΑΟΚ.

Επομένως ο Λάζλο Μπόλονι θα στερηθεί την απουσία ενός ποδοσφαιριστή τον οποίο χρειάζεται στην προσπάθεια που κάνουν οι πράσινοι για την εξασφάλιση μίας θέσης στην Ευρώπη. Πάντως ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Άρη με 2-1 στο γήπεδό του, για την 4η αγωνιστική των play offs και το παιχνίδι με την ΑΕΚ μοιάζει σαν τελικός, αν θέλει το τριφύλλι να μείνει στο στόχο του.