Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Βρήκε δίχτυα ο Μανούσος!

Ο Γιώργος Μανούσος επέστρεψε στα γκολ, πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα του Ατρόμητου στο εντός έδρας 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης για την 25η αγωνιστική της Super League.

Αυτό ήταν το έκτο φετινό γκολ του Μυτιληνιού μεσοεπιθετικού, ο οποίος είχε να σκοράρει από τις 12 Δεκεμβρίου του 2020 σε ένα παιχνίδι με τον Άρη, που επίσης είχε λήξει ισόπαλο με 2-2. Συνάμα αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Μανούσου στο 2021, όμως δεν στάθηκε αρκετό για να πάρει η ομάδα του τη νίκη. Ο 33χρονος ποδοσφαιριστής βρήκε δίχτυα στο 19ο λεπτό με ωραία κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ του Μουνίθ. Ωστόσο ο Αστέρας κατάφερε να απαντήσει στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 76ο λεπτό με σκόρερ τον Αλί Μπαμπά, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Πάντως ο Ατρόμητος σε αυτό το παιχνίδι παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα ματς και θα μπορούσε να είχε νικήσει. Να σημειωθεί πως ο Μανούσος εκτός του γκολ, εμφανίστηκε αρκετά κινητικός, κάνοντας την άμυνα του Αστέρα να τον αισθανθεί. Αντικαταστάθηκε στο 67ο λεπτό από τον Κωτσόπουλο. Η ομάδα του Περιστερίου που θα αγωνιστεί στα play out χωρίς να κινδυνεύει, αυτή τη στιγμή έχει 27 βαθμούς και βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός του Τάσου Χατζηγιοβάνη ηττήθηκε ξανά από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0, αυτή τη φορά σε επίπεδο πρωταθλήματος και πλέον η υπόθεση Ευρώπη γίνεται δύσκολη για το τριφύλλι παρότι υπάρχουν και τα play off. Λίγες μέρες μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό στο κύπελλο από την ίδια ομάδα, ο Παναθηναϊκός έχασε ξανά από τον ΠΑΣ για το πρωτάθλημα, παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στο γκολ που σημείωσε ο Μιλιντσεάνου στο 19ο  λεπτό. Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 67ο λεπτό όταν και αντικατέστησε τον Αϊτόρ, χωρίς πάντως να φανεί ιδιαίτερα απειλητικός.

Τέλος, να αναφέρουμε πως ο Πραξιτέλης Βούρος, ο οποίος αγωνίζεται στον ΟΦΗ, συνεχίζει την αποθεραπεία του μετά την θλάση που είχε υποστεί και πλέον μετρά αντίστροφα για να επιστρέψει στη δράση και να βοηθήσει τον ΟΦΗ στα play out. Πάντως η Κρητική ομάδα πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο, καθώς έχασε και από την ουραγό ΑΕΛ με 3-2 και πλέον έχει μπλέξει για τα καλά καθώς βρίσκεται πια στην επικίνδυνη ζώνη, παρέα με την Λαμία. Μάλιστα μετά το ματς με την ΑΕΛ ο προπονητής του ΟΦΗ, Γιώργος Σίμος, υπέβαλε την παραίτησή του η οποία έγινε δεκτή.