Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Βρήκε δίχτυα ξανά ο Μανούσος, καταπληκτική ασίστ Χατζηγιοβάνη!

Οι ομάδες της Super League επέστρεψαν και πάλι στην δράση μετά την διακοπή του πρωταθλήματος λόγω των υποχρεώσεων της εθνικής ομάδας.

Μάλιστα το περασμένο Σαββατοκύριακο ήταν πολύ καλό και για τους τρεις Μυτιληνιούς παίκτες που αγωνίζονται στην μεγάλη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκανε ο καθένας.

-Τάσος Χατζηγιοβάνης: Ο 23χρονος εξτρέμ του Παναθηναϊκού ήταν ένας από τους κορυφαίους παίκτες των πρασίνων στην μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ, με 3-0, που έφερε το σύνολο του Λάζλο Μπόλονι στην τέταρτη θέση των play offs με 49 βαθμούς και σε θέση Ευρώπης. Ο Χατζηγιοβάνης ξεκίνησε βασικός στο δεξί άκρο της επίθεσης, βγάζοντας αρκετή ενέργεια στο γήπεδο με κορυφαία στιγμή την ασίστ που έδωσε στον Φεντερίκο Μακέντα στο πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού στο 39ο λεπτό, πραγματοποιώντας μία καταπληκτική σέντρα ακριβείας για τον Ιταλό επιθετικό, ο οποίος τελείωσε επιτυχώς την φάση.

Μάλιστα αυτή ήταν η τέταρτη φετινή ασίστ του Μυτιληνιού ποδοσφαιριστή στο πρωτάθλημα σε 23 συμμετοχές με το τριφύλλι. Αντικαταστάθηκε στο 78ο λεπτό από τον Αϊτόρ, ενώ για την ιστορία τα άλλα δύο τέρματα της σημαντικής νίκης του Παναθηναϊκού, πέτυχαν οι Βιγιαφάνες στο 79΄ και Αϊτόρ στο 85ο λεπτό.

-Γιώργος Μανούσος: Το έβδομο φετινό του τέρμα σημείωσε ο Γιώργος Μανούσος στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής των play out με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης που χάρισε ένα βαθμό στην ομάδα του Σάββα Παντελίδη στο τελικό 1-1. Όλη η ιστορία της αναμέτρησης γράφτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ο Απόλλων άνοιξε το σκορ στο 49΄ με τον Φατιόν, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Μυτιληνιός επιθετικός έφερε το ματς στα ίσια με ωραία ενέργεια και εξίσου καλό τελείωμα, περνώντας και τον τερματοφύλακα της Ελαφράς Ταξιαρχίας.

Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ωστόσο ο διαιτητής συμβουλευόμενος το VAR, πήρε πίσω την αρχική του απόφαση και μέτρησε κανονικά το γκολ. Ο Μανούσος που ήταν ο καλύτερος παίκτης του Ατρόμητου είχε και άλλες καλές στιγμές στο παιχνίδι, ενώ βγήκε από το ματς στο 52ο λεπτό και την θέση του πήρε ο Κωτσόπουλος.

-Πραξιτέλης Βούρος: Ο Πραξιτέλης Βούρος είχε θετική παρουσία στο νικηφόρο παιχνίδι του ΟΦΗ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα όπου οι Κρητικοί επικράτησαν με 2-1, κάνοντας ανατροπή στο σκορ και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα, στην προσπάθεια που κάνουν για να παραμείνουν στην κατηγορία. Όσον αφορά τον Μυτιληνιό αμυντικό, φαίνεται πως έχει ξεπεράσει για τα καλά την θλάση που τον ταλαιπώρησε το προηγούμενο διάστημα. Ο Βούρος ήταν αρκετά σταθερός στα αμυντικά καθήκοντά του και βοήθησε σημαντικά να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα με τον ΟΦΗ πλέον να έχει 23 βαθμούς, ευρισκόμενος μόλις στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη. Στα του αγώνα ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο κλείσιμο του πρώτου μέρους με τον Παμλίδη, όμως ο ΟΦΗ ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ χάρη σε τέρματα των Σαρδινέρο στο 52΄ και Σολίς με πέναλτι στο 61ο λεπτό.