Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Ξέφυγε στο +5 ο Αετός!

Ο Αετός νίκησε εύκολα 5-0 την Φίλια και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Ολύμπου στην Καλλονή απέναντι στον Απόλλωνα Δαφίων, αύξησε τη διαφορά στους πέντε βαθμούς από την ομάδα της Αγιάσου στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας.

Ο Αετός χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα πέρασε άνετα από τη Φίλια επικρατώντας με 5-0 και πλέον βρίσκεται στο +5 από τον δεύτερο Όλυμπο. Η ομάδα των Λουτρών ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι και απέδειξε για ακόμα μια φορά γιατί βρίσκεται στην κορυφή. Τα γκολ για τον Αετό πέτυχαν οι Βλαστέλλης, Μιχαλάκης, Καπταγιάννης, Βέντος και με αυτογκόλ ο Κατζανός. Έτσι το συγκρότημα του Θεαγένη Διονυσάτου έφυγε με τους βαθμούς της νίκης συνεχίζοντας παράλληλα το αήττητο.

Αντίθετα ο Όλυμπος δεν κατάφερε να νικήσει στην Καλλονή καθώς έμεινε στο 1-1 με τον πολύ καλό Απόλλωνα Δαφίων, σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα της Αγιάσου στάθηκε άτυχη καθώς είχε τρία δοκάρια. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 12΄ με τον Πλουμή, όμως ο Όλυμπος έφθασε στην ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Πετρουζέλλη, το οποίο κέρδισε ο Βουργουτζής. Οι δύο ομάδες έχασαν πολλές ευκαιρίες με τον Όλυμπο να έχει τρία δοκάρια σε προσπάθειες των Πετρουζέλλη, Συβρή και Βουργουτζή.

Στα άλλα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής ο Μεσότοπος πέτυχε ακόμα μια νίκη, αυτή τη φορά επί της Προοδευτικής στο γειτονικό ντέρμπι, καθώς νίκησε με 4-0 και βρίσκεται πλέον εντός τετράδας. Η ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και κατάφερε να πάρει τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς που θα βοηθήσουν αρκετά εν όψει της συνέχειας. Τα γκολ για τον Μεσότοπο πέτυχαν οι Γκέκα, Καδής, Καφαλούκος με πέναλτι και Χατζηβαγιάννης.

Με ανατροπή πήρε τη νίκη η Αναγέννηση Γέρας νικώντας 2-1 τον Αρίωνα Μήθυμνας, ο οποίος μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Μετά από ένα πρώτο μέρος δίχως τέρματα, στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Στρατή Τηνιακό στο 54ο λεπτό. Η Γέρα απάντησε με τον Αλέξη Παυλέλη, ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσια, ενώ στο 79ο λεπτό με τη χρυσή αλλαγή του Κώστα Χατζέλλη, ο Γιώργος Μανούσος έκανε το 2-1 και χάρισε στην ομάδα του μια σημαντική νίκη με την Αναγέννηση να παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Ο Αιγέας επικράτησε 2-0 του Ατρόμητου Ανεμότιας και συνεχίζει να έχει ελπίδες για να μπει στην πρώτη τετράδα. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το τρίποντο. Από την άλλη ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να κάνει πολλά και δικαίως γνώρισε άλλη μια ήττα. Τα γκολ για τον Αιγέα πέτυχαν οι Μιχάλης Ελευθερίου με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μαμάκος, ενώ το δεύτερο σημείωσε ο Γιάννης Πρωτούλης.

Νίκη μετά από καιρό για τον Ορφέα Κεραμειών καθώς νίκησε τον Οδυσσέα Ελύτη με 4-2 πιάνοντας τον αντίπαλό του στη βαθμολογία. Η νικήτρια ομάδα προηγήθηκε με 4-0, ενώ το μόνο που κατάφερε ο Οδυσσέας ήταν να μειώσει σε 4-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ορφέα ήταν ο Στέλιος Καραδημητράκης, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, ενώ ένα τέρμα πέτυχε και ο Βουζούλιας. Τα γκολ για τον Οδυσσέα που δεν είχε καλή απόδοση πέτυχαν οι Ιστρέφι και Τσιμπούκης.

Τέλος, ο Ανδρονικάς επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 2-0 του ΑΟ Βασιλικών. Η ομάδα των Παρακοίλων κατάφερε να πάρει το τρίποντο με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Το πρώτο πέτυχε ο Δημήτρης Κουτλής στο 40΄, ενώ το δεύτερο σημείωσε ο Στρατής Δελόλμας. Οι νικητές είχαν επίσης δύο δοκάρια με Χατζηκυριάκο και Μάκη Σαμπάνη. Να σημειωθεί πως ο ΑΟΒ από το 40΄ έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παναγιώτη Αλεξίου. Μάλιστα σε ένδειξη συμπαράστασης μαζί με τον παίκτη αποχώρησε και ο προπονητής των Βασιλικών, Στρατής Αλεξίου.