Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ξεκίνημα με το δεξί!

Ο Αιολικός ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής επικρατώντας 2-0 του Κερατσινίου. Η ομάδα της Μυτιλήνης πραγματοποίησε καλή εμφάνιση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, παρότι τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος. Κουρούπης και Πινέιρο οι σκόρερ. Τραυματίστηκε σοβαρά ο Τακίδης.

Το παιχνίδι

Το σύνολο του Μανώλη Παπαματθαιάκη ξεκίνησε καλά στην αναμέτρηση και είχε δοκάρι στο 9ο λεπτό σε δυνατό σουτ του Αποστολόπουλου. Απεναντίας το Κερατσίνι δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Βρονταρά που ήταν θεατής, εκτός από μία σέντρα σουτ του Τζανιδάκη στο 14΄ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Ο Αιολικός απώλεσε ακόμη μία ευκαιρία για να προηγηθεί στο 35ο λεπτό με τον Κουρούπη να σεντράρει και τον Αποστολόπουλο να απειλεί από καλή θέση, όμως ο τερματοφύλακας του Κερατσινίου του είπε όχι. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν για την ομάδα της Μυτιλήνης, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λαμπράκη στο 43΄ ο Εμπουμπά με προβολή είδε την μπάλα να περνάει άουτ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, κάτι που φυσικά δεν βόλεψε τον Αιολικό ο οποίος σε σχέση με το πρώτο, στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπορούσε να κάνει ευκαιρίες εκτός από ένα σουτ του Γιουκαρή στο 57΄ που μπλόκαρε σταθερά ο Πίνης.

Εν τέλει οι γηπεδούχοι έλυσαν τον γόρδιο δεσμό στο 79ο λεπτό με τον Θεόφιλο Κουρούπη να εκτελεί συρτά το φάουλ και την μπάλα να καταλήγει στη γωνία του Πίνη για το 1-0. Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του Κουρούπη από στημένη φάση, καθώς είχε προηγηθεί το γκολ κόντρα στον Πανελευσινιακό για το κύπελλο. Στη συνέχεια και αφού ο Αιολικός είχε πετύχει το σκοπό του, οι παίκτες του Μανώλη Παπαματθαιάκη έπαιξαν πιο ελεύθερα και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ούγκο Πινέιρο με ωραίο σουτ, μετά από ασίστ του Πρωτούλη, διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ο Βραζιλιάνος θα μπορούσε να είχε κάνει το 3-0 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πίνη να τον σταματάει.

Ο Αιολικός κρατάει τη νίκη και την εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και επικεντρώνεται πλέον στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Καραβά. Αξίζει να σημειωθεί πως η νίκη επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Γιώργου Τακίδη στο πρώτο μέρος, που πιθανόν να έχει υποστεί ράγισμα στον αστράγαλο.

Οι συνθέσεις

Αιολικός: (Μ. Παπαματθαιάκης) Βρονταράς, Αγριμάκης, Κουρούπης, Τακίδης (46΄ Μουζακίτης), Κρητικός, Πάτας, Γιουκαρής, Λαμπράκης (59΄ Πινέιρο), Αποστολόπουλος (90+1 Παπιομίτογλου), Εμπουμπά (80΄ Πρωτούλης), Νικολάου

Κερατσίνι: (Τ. Χριστόπουλος) Πίνης, Κωνσταντινίδης, Φράρος (73΄ Λαζάρου), Αγγελάκης, Παικόπουλος, Σερμάδι (82΄ Λούβης), Μενδρινός, Τζανιδάκης, Κρέσιτς (64΄ Πανίδης), Μπάτσι, Ντούνιας