Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

“Ξέσπασαν” οι πρωτοπόροι

Δεν είχαν όρεξη για αστεία οι πρωτοπόροι στην 16η αγωνιστική της Α’ Τοπικής και με εύκολες νίκες που πέτυχαν διατήρησαν την ίδια κατάσταση στην κορυφή. Ο Διαγόρας στην Θερμή απέναντι στον Οδυσσέα Ελύτη τα βρήκε δύσκολα στο πρώτο μέρος, πόσο δε μάλλον όταν έμεινε με 10 παίκτες στο τέλος του ημιχρόνου, λόγω αποβολής του Άγγελου Αλεξίου. Ωστόσο η ποιότητα των παικτών του είναι τέτοια που μπορεί να ανατρέψει τα δεδομένα. Έτσι στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Φιλιανός με δυο μαζεμένα γκολ έκανε το 0-2, ο Μαλακός στην συνέχεια σκόραρε για ακόμη μια αγωνιστική και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Στο Πλωμάρι ο Αιγέας είχε πολλές ευκαιρίες, πέτυχε τέσσερα γκολ απέναντι στον Παλλεσβιακό και πέρασε ένα ήσυχο απόγευμα. Ο Άνταμ στο 30ό άνοιξε το σκορ, ο Βελούτσος έκανε το 2-0 δυο λεπτά μετά, ο Χρυσάφης πριν το ημίχρονο σκόραρε πάλι για το 3-0 και απλά στην επανάληψη ο Σπαχίου διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Στη Θερμή ο Αίγειρος ξέσπασε κόντρα στον Βύρωνα συντρίβοντάς τον με 7-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Συβρής που πέτυχε τέσσερα γκολ,  ενώ από ένα σημείωσαν οι Καραδημητράκης, Βλαστέλλης και Τριλιανός. Το γκολ της τιμής για την ομάδα της Μόριας που αγωνίστηκε χωρίς τον Παναγιώτη Βουργουτζή, που απέχει από την ομάδα και μάλλον δεν θα κατεβεί ξανά φέτος να αγωνιστεί λόγω διαφορών με την διοίκηση, πέτυχε ο Δρακούλης μειώνοντας προσωρινά σε 4-1.

Στα Λουτρά ο Αετός πέτυχε σπουδαία νίκη κόντρα στον ενισχυμένο μεταγραφικά Κεραυνό με 3-1. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Καβαλίκα στο 2ο μόλις λεπτό, αλλά ο Δελόλμας απάντησε δέκα λεπτά μετά. Στο 33ο ο Κροτσίδας έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, ο Σκαλοχωρίτης στο 40ό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, το οποίο δεν άλλαξε παρά το ότι οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καβαλίκα στο 70’ με δεύτερη κίτρινη. Ο Κεραυνός ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Ευαγγέλου, αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε την παράβαση. Στην Ανεμότια ο Ατρόμητος με την Αναγέννηση έμειναν στο 0-0 με τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι στο πρώτο μέρος με τον Κριτσωτάκη. Στην Μήθυμνα ο Πολιχνίτος με ένα γκολ του Σταμογιώργου στα μισά του ημιχρόνου, πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Αρίωνα Μ.

Τέλος, στην Πέτρα το παιχνίδι του Αχιλλέα με τον Όλυμπο δεν έγινε ποτέ. Και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι προσκόμισαν τα δελτία τους στον διαιτητή στις 15.04 όπως έγραψε στο φύλλο αγώνος, αφού από λάθος αυτά είχαν ξεχαστεί στο αυτοκίνητο ενός παράγοντα του Αχιλλέα, το οποίο είχε πάρει η σύζυγός του και είχε φύγει από την Πέτρα χωρίς να γνωρίζει ότι τα δελτία βρίσκονταν εκεί. Οι άνθρωποι του Αχιλλέα “βράζουν” με τον Λέκκα αφού θεωρούν ότι εξάντλησε κάθε αυστηρότητα και θα μπορούσε να κάνει τον αγώνα, έστω και αν τα δελτία από καθαρά λάθος συνεννόηση έφτασαν καθυστερημένα.

Δεν άλλαξε η κορυφή

Στην Β’ Τοπική, το σκηνικό στην κορυφή έμεινε το ίδιο, αφού οι πρωτοπόροι κέρδισαν ενώ Μεσότοπος και Αίας αναδείχτηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα. Ο Αλκιβιάδης δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στα Βασιλικά κερδίζοντας με 3-0, ενώ με το ίδιο σκορ η Φίλια έκαμψε την αντίσταση των Λιονταριών στην επανάληψη και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση. Από κοντά και σε απόσταση βολής ο Ανδρονικάς ο οποίος δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά νίκησε 2-0 την Δόξα στα Παράκοιλα.

Χιτσκοχικό φινάλε είχε η αναμέτρηση της Προοδευτικής με τον Αστέρα Ιππείου, με τους γηπεδούχους να μένουν πίσω στο σκορ, να γυρίζουν το παιχνίδι σε 2-1, να ισοφαρίζονται στο 90ό και να παίρνουν τελικά το τρίποντο στο 95ο! Τέλος, στην Ερεσό ο Απόλλων Δαφίων πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο επικρατώντας 1-0 του Παπανικολή, ο οποίος έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Ξανά στην κορυφή ο Ορφέας Κεραμειών

Εντυπωσιακά σκορ και πλούσιο θέαμα μας επεφύλασσε η 12η αγωνιστική της Γ’ Τοπικής. Ο Ορφέας Κεραμειών με την νίκη του επί του Μακαρέα, με 3-1, εκμεταλλεύτηκε την συντριβή του Ταξιάρχη στην Πέτρα από την Άναξο με 6-0 και ανέβηκε και πάλι στην κορυφή, έχοντας δυο βαθμούς απόσταση πλέον από τον δεύτερο Ατρόμητο, ο οποίος πέρασε ήσυχο απόγευμα στην Άντισσα κερδίζοντας τον Ορφέα με 4-0. Τέλος, σε τροχιά ανόδου μπήκε και ο Αρίων Π., ο οποίος διέλυσε με 7-0 τον Γ. Καραβαγγέλη.