Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Ηλυσιακού ο Αετός

Ο Αετός δεν κατάφερε να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα στο χθεσινό εντός έδρας παιχνίδι με τον Ηλυσιακό, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 0-3. Η αθηναϊκή ομάδα αποδείχθηκε ανώτερη σε όλους τους τομείς, συνεχίζοντας μόνο με νίκες την παρουσία της στα μπαράζ ανόδου προς τη Γ΄ Εθνική, εκεί όπου θα αγωνίζεται τη νέα αγωνιστική περίοδο. Από την άλλη, αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα των Λουτρών που είναι υποχρεωμένη να κοιτάξει την συνέχεια, η οποία περιλαμβάνει παιχνίδι μόλις αύριο Παρασκευή στη Σύρο με την τοπική Ελλάδα. Ο Αετός θα προσπαθήσει να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το Κυκλαδίτικο νησί, ώστε να διατηρήσει την επαφή του με την πρώτη τριάδα που δίνει εισιτήριο στην Γ΄ Εθνική της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Ο Ηλυσιακός έγινε η πρώτη ομάδα που κατά 99% παίρνει την άνοδο στη Γ΄ Εθνική μετά το εύκολο διπλό που σημείωσε στα Λουτρά. Το γρήγορο γκολ μόλις στο 5ο λεπτό βοήθησε σημαντικά την ομάδα του Ανδρέα Μαντζούνη να φθάσει στην εύκολη επικράτηση. Η φάση του πρώτου γκολ ξεκίνησε από το σουτ του Λέκκα, το οποίο απέκρουσε ο Κουμπάς, ωστόσο στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης γύρισε την μπάλα στο κατάλληλο σημείο για τον Παρασκευόπουλο, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον γκολκίπερ του Αετού για το 0-1.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να μπορούν να  απειλήσουν την εστία του Μπαλασάκη. Μάλιστα κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ηλυσιακός λίγο έλειψε να κάνει το 0-2, όταν στο 29΄ μετά από λάθος του Μπάρκα ο Λέκκας σούταρε απελπιστικά άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Αετό ήρθε στο 39ο λεπτό με το μακρινό σουτ του Τοπάλι να μπλοκάρει εύκολα ο Μπαλασάκης. Δυο λεπτά αργότερα ο Ηλυσιακός κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του με κοντινή προβολή του Τσέργα έπειτα από ωραία σέντρα του Λέκκα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σημειώσουν γκολ ξανά νωρίς στο ματς και συγκεκριμένα στο 54΄, με τον Τσέργα να σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, όντας από τους διακριθέντες της ομάδας του. Αυτό το 0-3 έδινε μια ασφάλεια στον Ηλυσιακό, ενώ και στον Αετό είχαν αρχίσει να αποδέχονται την ήττα, με τον Θεαγένη Διονυσάτο μάλιστα να προχωρά γρήγορα σε διορθωτικές κινήσεις, αφενός για να φρεσκάρει την ενδεκάδα του και αφετέρου για να ξεκουράσει κάποιους παίκτες εν όψει του επόμενου αγώνα με την Ελλάς Σύρου.

Στο 56΄ η κεφαλιά του Σεφουλάι από πλευράς Αετού πέρασε άουτ, ενώ στο 62΄ ο Ηλυσιακός λίγο έλειψε να πετύχει και τέταρτο γκολ με τον Κασσιανό να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουμπά. Στο 65΄ το σουτ-φάουλ του Τσομπανέλλη από μακριά κατέληξε εύκολα στα χέρια του Μπαλασάκη. Στο 73΄ οι φιλοξενούμενοι σημάδεψαν για δεύτερη φορά το δοκάρι του Αετού, αυτή τη φορά με τον νεοεισελθόντα Γαλημίτη. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς, που ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα του Ηλυσιακού.

ΑΕΤΟΣ ΛΟΥΤΡΩΝ (Θ. Διονυσάτος): Κουμπάς, Τοπάλι, Καλαφάτης, Μπάρκας, Πιπεράς, Κριπιντίρης, Τσομπανέλλης (76΄ Βόικος), Κουνιάρης (60΄ Αγριμάκης), Βλαστέλλης, Μιχαλάκης (76΄ Ν. Μωυσίδης), Σεφουλάι (71΄ Συβρής)

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Α. Μαντζούνης): Μπαλασάκης, Κάρδαρης (40΄ λ.τ.ρ. Άνχελ), Παρασκευόπουλος (77΄Νικολόπουλος), Κούτρας, Ρέτζο, Ταχιράι, Κασσιανός (77΄ Σαρηασλάνογλου), Τσέργας (70΄ Γαλημίτης), Χριστόπουλος, Μαρίνου (77΄ Λόμπι), Λέκκας