Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Υπέρ-κυπελλούχος ο Αίο!

-Στην παράταση την κούπα!

Κυπελλούχος του Νομού Λέσβου είναι ο Αιολικός, που συνέχισε την παράδοση που τον θέλει να αναδεικνύεται νικητής σε κάθε αναμέτρησή του με ομάδα της Λήμνου σε τελικό, επικρατώντας αυτή την φορά με 1-3 της Ηφαιστίας στην Μύρινα, σε έναν ανταγωνιστικό τελικό που κρίθηκε στην παράταση. Έτσι ο Αιολικός, διατήρησε τα σκήπτρα του και πρόσθεσε ακόμη ένα τρόπαιο στην συλλογή του.
Στο κατάμεστο στάδιο της Μύρινας Λήμνου, Ηφαιστία και Αιολικός προσέφεραν ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Η αναμέτρηση είχε από την αρχή ένα ξεκάθαρο φαβορί, τον Αιολικό και ένα μεγάλο αουτσάιντερ, την Ηφαιστία, που όμως δεν φοβήθηκε και αντιμετώπισε στα ίσα την ομάδα της Μυτιλήνης.
Ο Αιολικός ήταν αυτός που επέβαλλε τον δικό του ρυθμό στον αγώνα και κατάφερε μόλις στο 6ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με ωραίο σουτ του Θέμη Ποτουρίδη, που πήρε την μπάλα από προώθηση του Τσουβαλτσίδη και έγραψε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.
Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να απαντήσουν άμεσα, με τον Μανουσάκη να εκτελεί φάουλ, τον Τριλιανό να επιχειρεί να μπει στην πορεία της μπάλας, χωρίς να τα καταφέρνει, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία, ένα λεπτό μετά το προβάδισμα του Αιολικού.
Η Ηφαιστία συνέχισε να κυριαρχεί στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας αρκετές απειλητικές στιγμές στα καρέ του «Αίο». Στο 23΄ φάση καρμπόν με την φάση του 7΄, με τον Μανουσάκη να εκτελεί φάουλ και τον Κουδουνά να μην έρχεται σε επαφή με την μπάλα. Στο 28ο λεπτό, ο Τσαλίκης βγήκε τετ-α-τετ με τον Κουμπά, με τον κίπερ των Μυτιληνιών να αποσοβεί τον κίνδυνο και να νικάει τον επιθετικό της ομάδας του Κοντοπουλίου. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι γηπεδούχοι βγήκανε και πάλι μπροστά, με τον Ζώνα να κάνει την προσπάθεια και τον Κουμπά να κρατάει ξανά ανέπαφη την εστία του. Το ημίχρονο δεν είχε κάποια άλλη σπουδαία φάση με το σκορ να παραμένει στο 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αιολικός ήταν αυτός που έψαξε το δεύτερο γκολ και κρατούσε τα ηνία της αναμέτρησης. 5 λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Τσουβαλτσίδης δοκίμασε από μακριά το πόδι του, χωρίς κάποια τύχη, ενώ ο Ποτουρίδης εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ το οποίο απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο ο Ράπτης. Ο ίδιος παίκτης, στο 77΄ έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν από ευνοϊκή θέση πλάσαρε άουτ, σπαταλώντας έτσι μια σπουδαία ευκαιρία για το 0-2.
Και αυτό που δεν κατάφερε τόση ώρα να κάνει ο Αιολικός, το έκανε η Ηφαιστία με τον Τσαλίκη. Στο 82΄, φάση διαρκείας στα καρέ του Κουμπά, με τον πορτιέρε του Αιολικού να αποκρούει σουτ του Κουδουνά, δοκάρι στην επαναφορά της μπάλας και ο Τσαλίκης βρήκε την ευκαιρία και τον χρόνο να γράψει το 1-1 εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.
Ο Αιολικός δε μπόρεσε να αντιδράσει στην συνέχεια και λίγο έμεινε η Ηφαιστία να κάνει την ολική ανατροπή, όταν ο Τσαλίκης σκόραρε μετά από εκτέλεση φάουλ του Μανουσάκη, με τον βοηθό να υποδεικνύει τον σκόρερ σε θέση οφσάιντ, στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας.
Έτσι, ο τίτλος θα κρινόταν πλέον στην παράταση, εκεί που ο Αιολικός φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις, αλλά και επιλογές. Αρχικά, η ομάδα του Απόστολου Στύλου συνήλθε από την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά, και κατάφερε να ελέγξει τον αγωνιστικό χώρο, έχοντας τις πρωτοβουλίες σε όλα τα μήκη του γηπέδου. Έτσι, το δεύτερο γκολ για τον Αιολικό δεν άργησε να έρθει, με δυνατό σουτ του Τζόρνταν, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.
Το 1-2 παρέμενε και στην επανάληψη της παράτασης, με την Ηφαιστία στο τέλος να βγαίνει μπροστά για την ισοφάριση, αλλά τον Αιολικό να είναι αυτός που βρήκε το τρίτο γκολ, με τον Βουτσιώτη να βγάζει τον Λαλά μπροστά στο τέρμα, δίνοντάς του ουσιαστικά έτοιμο γκολ το οποίο και δεν έχασε.
Με αυτόν τον τρόπο διαμορφώθηκε το 1-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, που χάρισε την κούπα στον Αιολικό. Αφού δόθηκαν τα μετάλλια συμμετοχής στον τελικό στους παίκτες και το τεχνικό τιμ των δύο ομάδων, ο Νίκος Χρόνης μαζί με τον Νίκο Μαρμαλέκα, που εκπροσωπούσαν την ΕΠΣΛ, παρέδωσαν το τρόπαιο του κυπελλούχου στον Γιώργο Καπταγιάννη, ο οποίος και το σήκωσε για λογαριασμό του Αιολικού, δίνοντας τέλος και στον θεσμό του κυπέλλου του νομού με αυτόν τον τρόπο.
Πλέον, οι δύο ομάδες στρέφονται και πάλι στους βασικούς τους στόχους, ο Αιολικός από την μία στην μάχη των μπαράζ ανόδου στην Football League με τον Ιωνικό Νίκαιας, και από την άλλη, η πρωταθλήτρια Λήμνου Ηφαιστία, στα μπαράζ ανόδου της Γ΄ εθνικής με τον πρωταθλητή Λέσβου, Όλυμπο Αγιάσου.
Συνθέσεις:
Ηφαιστία (Αγγ. Κελάρης): Ράπτης, Μαυροειδής (112′ Ιλιγάκης), Μοσχούδης, Τριλιανός, Τζάτζαλος, Τσαλίκης (113′ Σταματέρης), Γκαλιούρης, Τσολακούδης, Μανουσάκης, Κουδουνάς (100′ Γεωργαντής), Ζώνας (77′ Σεϊτανίδης)
Αιολικός (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Μπουζούρας, Κρητικός, Καπταγιάννης, Τσομπανέλλης, Κατσίκης (91′ Βουτσιώτης), Τσουβαλτσίδης, Λαμπράκης (55′ Τζόρνταν), Διαμαντίδης, Καλόμπο (65′ Παλαμουτσής), Ποτουρίδης (114′ Λαλάς)