Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Υποβιβάστηκε με βαριά ήττα

Ο Αετός αποχαιρέτησε την Γ΄ Εθνική, γνωρίζοντας βαριά ήττα από την Θύελλα Ραφήνας με 6-0, σε ένα αποτέλεσμα που έκανε κακό, όχι μόνο στην ομάδα των Λουτρών, αλλά και στο συντοπίτη Αιολικό σε ό,τι έχει να κάνει με την τελική διαφορά τερμάτων στο φινάλε.

Το συγκρότημα των Θανάση Τσίγκα και Θεαγένη Διονυσάτου παρουσιάστηκε κατώτερο των περιστάσεων σε ολόκληρο το παιχνίδι και όπως γίνεται αντιληπτό από το σκορ, αυτό ήταν το χειρότερο παιχνίδι του Αετού στην Γ΄ Εθνική καθώς σε όλα τα προηγούμενα ακόμα και αυτά που έχανε, τα πάλευε μέχρι το τέλος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη κατάφεραν να σημειώσουν ακόμη τρία τέρματα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους.

Η Θύελλα έδειξε με το καλημέρα τις άγριες διαθέσεις της, έχοντας δοκάρι στο 11ο λεπτό με τον Μανουσάκη. Πάντως δύο λεπτά αργότερα η ομάδα των Λουτρών θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ με τον Χρυσάφη, ο οποίος επιχείρησε να κρεμάσει τον Σταματόπουλο, με την μπάλα να φεύγει άουτ και αν σε αυτό το σημείο οι νεοφώτιστοι έβαζαν το γκολ, τότε ίσως η εξέλιξη του αγώνα να ήταν διαφορετική.

Ωστόσο από αυτή την φάση και μετά η Θύελλα πήρε ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων μη αφήνοντας τον Αετό να πάρει ανάσα. Στο 16ο λεπτό ο Σπάρταλης με ωραίο βολέ έβαλε μπροστά την ομάδα της Ραφήνας που συνέχιζε να χάνει ευκαιρίες και για άλλα γκολ με τους Δημητρίου, Μ. Παπαδόπουλο και Σπάρταλη. Εν τέλει το 2-0 ήρθε στο 41ο λεπτό όταν ο προωθημένος Ντόσκας έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Σπάρταλης με σουτ έγραψε το 2-0, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.

Οι περισσότεροι στο γήπεδο πίστεψαν πως το 2-0 θα ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι είχαν αντίθετη άποψη, αφού στις καθυστερήσεις κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι αμυντικού του Αετού με τον Γεραγωτέλλη να ξεγελάει τον Παπαζόγλου για το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο το τεχνικό δίδυμο της ομάδας των Λουτρών προσπάθησε να αλλάξει κάποια πράγματα, κάνοντας διορθωτικές κινήσεις, όμως η Θύελλα παρότι έριξε λίγο την απόδοσή της, κατάφερε να βρει ακόμη τρία τέρματα. Αρχικά στο 50ό λεπτό ο Δρόσης με κεφαλιά έκανε το 4-0, στο 74ο λεπτό ήταν η σειρά του Μπουντάκη να χρισθεί σκόρερ με σουτ, ενώ στο 76ο λεπτό ο Ζέκιο σούταρε σε κενή εστία αφού πρώτα πήρε το ριμπάουντ μετά το δοκάρι του Δημητρίου και σημείωσε το τελικό 6-0.

Ο Αετός δεν κατάφερε να δημιουργήσει τελικές προσπάθειες προς την εστία του θεατή Σταματόπουλου πέρα από ένα σουτ του Μιχαλάκη που πέρασε άουτ και έτσι μοιραία η ομάδα των Λουτρών αποχαιρέτησε και μαθηματικά την Γ΄ Εθνική με ένα κακό αποτέλεσμα, παρότι απομένει ένας αγώνας όπου ο Αετός θα υποδεχθεί τον Αστέρα Βάρης για να πέσει η αυλαία του Αετού στην Γ΄ Εθνική, τουλάχιστον αγωνιστικά, μιας και υπάρχει φημολογία το τελευταίο διάστημα πως μπορεί να πέσουν λιγότερες ομάδες.

Θύελλα Ραφήνας (Ν. Μεσολόγγης): Σταματόπουλος, Ντόσκας, Νταλάκας (78΄ Λ. Παπαδόπουλος), Γεωργόπουλος, Μπαριτάκης (70΄ Τσάκωνας), Γεραγωτέλλης, Σπάρταλης (65΄ Παντελίδης), Μ. Παπαδόπουλος (65΄ Ζέκιο), Δημητρίου, Δρόσης (70΄ Μπουντάκης), Μανουσάκης

Αετός (Θ. Τσίγκας – Θ. Διονυσάτος): Παπάζογλου, Πολύζος (65΄ Ευαγγελέλλης), Δρακούλης (43  Διμπαμπής), Τριλιανός (65΄ Καπταγιάννης), Κριπιντίρης, Σεφουλάϊ, Τσομπανέλλης, Χρυσάφης (55΄ Παπαδόπουλος), Μιχαλάκης, Βλαστέλλης, Πετρουζέλλης.