Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

«Ζωντανός» ο Κεραυνός 4-3 τον Οδυσσέα Ελύτη

Τις ελπίδες του για να παραμείνει τελικά στην Α’ Τοπική, διατήρησε ο Κεραυνός την Κυριακή, κερδίζοντας τον Οδυσσέα Ελύτη με 4-3 και πάει σήμερα στο Κάτω Τρίτος για να παίξει τα ρέστα του απέναντι στον Αλκιβιάδη που πήρε βαθμό από τον Πολιχνίτο. Τις δυο ομάδες χωρίζουν πλέον δυο βαθμοί, με τον Κεραυνό να θέλει νίκη ή έστω ισοπαλία, σε διαφορετική περίπτωση η ομάδα του Αλκιβιάδη θα παραμείνει στην κατηγορία.

Στην Μόρια, ο Οδυσσέας προηγήθηκε με 0-2 στο πρώτο τέταρτο, χάρη σε γκολ των Μανιού και Αναιρούση, αποτέλεσμα που αν έμενε έριχνε τον Κεραυνό. Ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με αντεπίθεση διαρκείας όχι μόνο ισοφάρισαν στο ημίχρονο σε 2-2 με γκολ των Βαρνά και Βουλγαρέλλη, αλλά πήραν και προβάδισμα στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Νικολάεφ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ισοφαρίζοντας με τον Μαμουλέλλη, αλλά ο Μπουντακόπουλος χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Αφάλωνα και της έδωσε δικαίωμα στην ελπίδα.

Πολιχνίτος- Αλκιβιάδης 0-0

Παιχνίδι μέτριο ποιοτικά, με τις δυο ομάδες να έχουν ελάχιστες φάσεις και να συμβιβάζονται με την ισοπαλία, η οποία στους γηπεδούχους χάρισε και μαθηματικά την παραμονή, ενώ διατήρησε τον Αλκιβιάδη πάνω από τον Κεραυνό στο +2.

Απονομές και γλέντια

Χωρίς ουσιαστικό ενδιαφέρον και με τις ομάδες που ανέβηκαν στην Α’ Τοπική να το γλεντάνε, έπεσε η αυλαία των μπαράζ ανόδου στην Β’ Τοπική. Ο Απόλλων Δαφίων νίκησε 5-0 την Φίλια, η Προοδευτική στα χαρτιά πήρε το τρίποντο από τον Ταξιάρχη που δεν κατέβηκε να αγωνιστεί, ενώ ο Αρίων Π. κέρδισε τον Παλλεσβιακό με 3-2 και επίσης έκανε φιέστα ανόδου. Τέλος, ο Ατρόμητος έκλεισε θετικά την χρονιά, κερδίζοντας 2-1 τον Ορφέα Κεραμειών.