“Έβρεξε” γκολ στα φιλικά του Σαββατοκύριακου

Spread the love

Αρκετά φιλικά παιχνίδια διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο με τις περισσότερες ομάδες να δίνουν την δική τους πρόβα τζενεράλε εν όψει των υποχρεώσεών τους για το κύπελλο Λέσβου, το οποίο ανοίγει επίσημα την ποδοσφαιρική χρονιά στο νησί μας το Σαββατοκύριακο 21 και 22 Σεπτεμβρίου.

Ο Αιγέας που μετράει αντίστροφα για την δική του ιστορική πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής με πρώτο παιχνίδι να είναι εκτός έδρας κόντρα στον Αστέρα Σταυρού, σε φιλικό που έγινε το Σάββατο στο Μιχαλέλειο γήπεδο Πλωμαρίου νίκησε με 2-1 τον Όλυμπο, έχοντας καλή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά, ο οποίος μέσα από αυτό το φιλικό είχε τη δυνατότητα να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα αναφορικά με τον βαθμό ετοιμότητας των παικτών του, προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο με γκολ που σημείωσαν οι Σεκού και Παράσχος Πρωτούλης με πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο έμπειρος τεχνικός προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν παίξει πολύ στα προηγούμενα φιλικά. Ο Όλυμπος, που στην πρώτη φάση του κυπέλλου Λέσβου αντιμετωπίζει στην Πέτρα τον Αχιλλέα κατάφερε προς το τέλος του αγώνα να μειώσει σε 2-1.

Στα υπόλοιπα φιλικά ο Αετός με δυο γκολ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, νίκησε στο γήπεδό του τον Αστέρα Νίκης με 2-0. Όμορφο παιχνίδι με γκολ και φάσεις έγινε στον Παπάδο, με την Φίλια να επικρατεί στα τελευταία λεπτά 3-2 της Αναγέννησης Γέρας. Με το ίδιο σκορ νίκησε και η Δόξα Λέσβου τον Αλκιβιάδη στο Κάτω Τρίτος, με τις δυο ομάδες να κερδίζουν τις εντυπώσεις στο επιθετικό κομμάτι. Τέλος, στο πρώτο του φιλικό προετοιμασίας εν όψει της νέας σεζόν ο άκρως νεανικός Αιολικός έδειξε θετικά στοιχεία απέναντι στην Αναγέννηση Αγιάσου, 5-2 το τελικό σκορ.