ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ: “Χρυσές” οι Κοντού – Αναστασιάδου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Καναδά!

Spread the love

Νέα σπουδαία διάκριση για την Μηλένα Κοντού, η οποία μετά το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού αναδείχθηκε την περασμένη Παρασκευή χρυσή παγκόσμια πρωταθλήτρια μαζί με την Ευαγγελία Αναστασιάδου, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Σεντ Καταρίν του Καναδά.

Η διοργάνωση στην  οποία θριάμβευσαν οι Ελληνίδες αθλήτριες της κωπηλασίας αφορά στις κατηγορίες Ανδρών-Γυναικών μη Ολυμπιακών αγωνισμάτων, κάτω των 23 ετών και Εφήβων-Νεανίδων. Το ελληνικό πλήρωμα έκανε μια καταπληκτική κούρσα, ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του στον μεγάλο τελικό του αγωνίσματος σε 6:44.63 και ανέβηκε για δεύτερη διαδοχική φορά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, μετά το 2023 στο Πλόβντιβ. Τη δεύτερη θέση στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών Κ23 πήραν οι Ιταλίδες Έλενα Σάλι και Αλίτσε Ραμέλα με 6:52.47, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσαν οι Γαλλίδες Ελεά Κλουτιέρ και Ροζ Γκαλάν (6:57.64).

Κοντού και Αναστασιάδου με φόρα από το παγκόσμιο ρεκόρ που σημείωσαν στον ημιτελικό, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό, φθάνοντας με άνεση στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, αφήνοντας αρκετά πίσω τα πληρώματα της Ιταλίας και της Γαλλίας. Οι δυο ελληνίδες κωπηλάτριες ήταν εμφανώς συγκινημένες κατά την ανάκρουση του εθνικού ύμνου που έγινε προς τιμήν της Μηλένας Κοντού και της Ευαγγελίας Αναστασιάδου για την επιτυχία τους να ανέβουν στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ23 του Καναδά.

Από κει και πέρα η ελληνική κωπηλατική ομάδα κατέκτησε δυο ακόμη μετάλλια. Η παρτενέρ της Μηλένας Κοντού στους Ολυμπιακούς αγώνες, Ζωή Φίτσιου, πήρε το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Καναδά. Παρότι στον τελικό είχε προκριθεί με τον καλύτερο χρόνο από τις ημιτελικές σειρές, στον τελικό και μετά από μάχη, πέρασε δεύτερη τη γραμμή του φίνις, με χρόνο 7:31.65.

To χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρουμάνα Ιονέλα Λίβια Κόζμιουτς με χρόνο 07:29.92, ενώ το χάλκινο η Σιόμπχαν Μακκρόαν από την Ιρλανδία με 07:32.94. Τέλος, ο χάλκινος Ολυμπιονίκης στο Παρίσι Αντώνης Παπακωνσταντίνου αναδείχθηκε ασημένιος παγκόσμιος πρωταθλητής, τερματίζοντας στην 2η θέση με χρόνο 7:31.65 στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών. Έδωσε μάχη με τον Ιρλανδό Πολ Ο’Ντόνοβαν, που όμως πέρασε κατά 2΄΄ νωρίτερα τη γραμμή του τερματισμού. Ο παγκόσμιος Πρωταθλητής Πολ Ο’Ντόνοβαν είχε επίδοση 06:49.68. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Νιλς Τόρε με 06:52.64.