Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Όλυμπος και Αετός απολαμβάνουν την κορυφή

Όλυμπος και Αετός είναι οι δύο ομάδες που οδηγούν την κούρσα στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας μετά και το πέρας της 4ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Αγιάσου νίκησε εύκολα στην έδρα της 5-1 τη Φίλια, ενώ ο Αετός επικράτησε σχετικά άνετα του Αρίωνα Μήθυμνας με 4-1. Σπουδαίο διπλό από κάθε άποψη πέτυχε ο Ορφέας Κεραμειών που πέρασε με το εντυπωσιακό 5-2 από το Πλωμάρι στο παιχνίδι με τον Αιγέα.

Ο Απόλλων Δαφίων ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον Μεσότοπο επικρατώντας 2-1 στο φινάλε της αναμέτρησης. Με εντυπωσιακό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο η Προοδευτική πήρε ακόμα ένα τρίποντο απέναντι στον ΑΟ Βασιλικών νικώντας με το ευρύ 5-0, ενώ η Αναγέννηση Γέρας πέρασε δύσκολα το εμπόδιο του Οδυσσέα Ελύτη επικρατώντας με 2-1 στη Θερμή. Τέλος, η αναμέτρηση του Ανδρονικά με τον Ατρόμητο Ανεμότιας δεν διεξήχθη, καθώς όπως προβλέπει το καταστατικό η ομάδα των Παρακοίλων δεν προσκόμισε πλήρη κατάσταση προσωπικών δεδομένων των ποδοσφαιριστών της για τη φετινή χρονιά.

Όλυμπος – Φίλια 5-1:

Πεντάσφαιρος!

Ο Όλυμπος νίκησε 5-1 τη Φίλια στο γήπεδό του παραμένοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας παρέα με τον Αετό. Το σύνολο του Θόδωρου Παπαλόπουλου έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Νίκο Πετρουζέλλη ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Φίλιας, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Ο Όλυμπος κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 17΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Πετρουζέλλη το οποίο κέρδισε ο Συβρής από τον Νικόλοβ. Οκτώ λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφθασαν στο 2-0 και πάλι με τον Νίκο Πετρουζέλλη, ο οποίος αυτή τη φορά σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 33ο λεπτό ο Κατζάνος υπέπεσε σε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Όλυμπος κέρδισε δεύτερο πέναλτι στο παιχνίδι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ και πάλι ο Πετρουζέλλης που έκανε χατ-τρικ μέσα σε 33 λεπτά. Η Φίλια στο 40΄ κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με τον Μάριο Καλλούλι που σκόραρε σε κενή εστία, όμως ένα λεπτό μετά ο Βουργουτζής πέτυχε το 4-1 με δυνατό σουτ. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Αγιάσου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό έχοντας πολλές ευκαιρίες βρίσκοντας και πέμπτο γκολ στο 56΄ με τον Ξυνό, ο οποίος σκόραρε από κοντά μετά από γύρισμα του Πετρουζέλλη. Ο νικητής είχε και δοκάρι με τον Βουργουτζή στο 89΄.

Αετός – Αρίων Μήθυμνας 4-1:

Άνετος και ωραίος

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Αετός επικράτησε 4-1 του Αρίωνα Μήθυμνας σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα των Λουτρών ήταν ανώτερη. Κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 με γκολ από τους Βλαστέλλη στο 32΄, Κάρμα στο 58΄ και Μιχαλάκη με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος. Η ομάδα του Μολύβου μείωσε σε 3-1 με τον Σοφιάνη, όμως ο Αετός βρήκε και τέταρτο γκολ με τον Χρήστο Μουτζούρη στο 90΄. Η ομάδα των Λουτρών, η οποία βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Όλυμπο στους δέκα βαθμούς, είχε και τρία δοκάρια με Βλαστέλλη, Καπταγιάννη και Μιχαλάκη.

Απόλλων Δαφίων – Μεσότοπος 2-1:

Γρούβας ο λυτρωτής

Με γκολ από τον Απόστολο Γρούβα στο 93ο λεπτό ο Απόλλων Δαφίων λύγισε τον Μεσότοπο επικρατώντας 2-1 στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Στο πρώτο ημίχρονο ο Μεσότοπος είχε δοκάρι με τον Φιλιανό όταν επιχείρησε σέντρα από τα πλάγια. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα ήταν τελείως διαφορετική. Στο 50΄ ο Πλουμής έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Φιλιανός έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ωστόσο η ομάδα των Δαφίων κρατούσε το καλύτερο για το φινάλε με τον Γρούβα να χρίζεται και να δίνει μια μεγάλη νίκη στο συγκρότημα του Χρήστου Παπαδόπουλου.

Αιγέας – Ορφέας Κεραμειών 2-5:

Ορφέας για φίλημα!

Μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του πανηγύρισε ο Ορφέας Κεραμειών στο Πλωμάρι καθώς νίκησε με το εμφατικό 5-2 τον Αιγέα στην σούπερ έκπληξη της 4ης αγωνιστικής. Ο Ορφέας εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις αδυναμίες του Αιγέα και πήρε το πρώτο τρίποντο στη χρονιά. Ο Τρακέλλης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα των Κεραμειών μόλις στο 4ο λεπτό για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Πολύχρος να γράψει το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο φθάνοντας και σε τρίτο γκολ με τον Αθανασούλη. Στο δεύτερο μέρος ο Τρακέλλης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4 με τον Μαμάκο να μειώνει λίγο αργότερα σε 1-4. Το 1-5 έκανε ο Τσακίρης, ενώ το τελικό 2-5 σημείωσε ο Χρυσάφης.

Οδυσσέας Ελύτης – Αν/ση Γέρας 1-2:

Απέδρασε από τη Θερμή με Τρεμούλα

Η Αναγέννηση Γέρας επικράτησε 2-1 του μαχητικού Οδυσσέα Ελύτη στη Θερμή επιστρέφοντας στα τρίποντα. Ο Ελύτης ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Αναιρούση στο 15΄, αλλά στο 35΄ ο Στρατής Χατζηκλειδαράς ισοφάρισε σε 1-1 για την Αναγέννηση. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για ένα γκολ το οποίο βρήκε η Γέρα στο 60΄ με τον Τρεμούλα, φεύγοντας έτσι με τους τρεις βαθμούς από τη Θερμή.

Προοδευτική – ΑΟ Βασιλικών 5-0:

Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο η Προοδευτική παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο στην επανάληψη νίκησε εύκολα 5-0 τον ΑΟ Βασιλικών συνεχίζοντας την καλή της πορεία. Τα γκολ για την ομάδα του Κώστα Νερατζή πέτυχαν οι Τράγος, Κουτλής, Καραγιάννης, Νανίδης και Ζαχάροβ. Ο ΑΟΒ που στο δεύτερο μέρος ξέμεινε από δυνάμεις ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Θερμιώτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ανδρονικάς – Ατρόμητος Ανεμότιας:

Δεν έγινε ποτέ το παιχνίδι στα Παράκοιλα

Το παιχνίδι του Ανδρονικά με τον Ατρόμητο Ανεμότιας το οποίο ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί το μεσημέρι του Σαββάτου δεν έγινε ποτέ και η τύχη του είναι στον αέρα. Συγκεκριμένα, 15 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα, ο διαιτητής Μποντάκης φώναξε τον εκπρόσωπο του Ανδρονικά, λέγοντάς του πως η κατάσταση η οποία κατατέθηκε για τις δηλώσεις προσωπικών δεδομένων των παικτών, είναι η περυσινή και ότι έπρεπε να υπάρχει η φετινή.

Σε αυτό το σημείο οι άνθρωποι του Ανδρονικά διαμαρτυρήθηκαν πως η ομάδα δεν έχει αλλάξει παίκτες, παρά μόνο πρόσθεσε τρεις σε σχέση με πέρυσι και πως όλοι οι ποδοσφαιριστές φέτος έχουν υπογράψει ότι συναινούν στο να αγωνιστούν στον Ανδρονικά Παρακοίλων ο καθένας ξεχωριστά, ωστόσο δεν γνώριζαν για την ανανέωση της συνοπτικής λίστας.  Σύμφωνα με τον ΚΑΠ ο διαιτητής του αγώνα δεν μπορούσε να ξεκινήσει το παιχνίδι, κλείνοντας το φύλλο αγώνος μισή ώρα μετά το πέρας της προκαθορισμένης ώρας έναρξης του παιχνιδιού και έτσι όλα είναι στον αέρα με τον Ανδρονικά να κινδυνεύει να το χάσει στα χαρτιά, καθώς και με αφαίρεση τριών βαθμών.

Στην ομάδα των Παρακοίλων υπήρξαν νεύρα και μια γενικότερη αναστάτωση τονίζοντας χαρακτηριστικά πως η ομάδα έχει ξεκινήσει ήδη τις επίσημες υποχρεώσεις της και κανείς δεν είχε παρατηρήσει την συγκεκριμένη παράλειψη.