Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

‘’Απέδρασε’’ από την Παλλήνη με Μπουρού!

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής πανηγυρίζει από το απόγευμα της Κυριακής ο Αιολικός, καθώς επικράτησε του Παλληνιακού με 3-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Δημήτρης Μπουρούς, ο οποίος βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα σημειώνοντας και τα τρία γκολ της ομάδας του, ενώ είχε και δοκάρι. Ιδανικό ντεμπούτο για τον Βλάντιτσα Πέτροβιτς σε επίπεδο πρωταθλήματος, αφού μεσοβδόμαδα οι κυανόλευκοι είχαν κερδίσει και τη Φίλια για το κύπελλο Λέσβου. Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τον Αιολικό που έβαλε από κάτω τον Παλληνιακό παίρνοντας ουσιαστικά ένα εξάποντο, καθώς σε περίπτωση ισοβαθμίας έχει τον πρώτο λόγο αφού  τον έχει νικήσει και τις δύο φορές.

Στο παιχνίδι, η ομάδα της Μυτιλήνης μπήκε στο γήπεδο με στόχο να επιβάλει το ρυθμό της και να βρει ένα γρήγορο γκολ. Αυτό το κατάφερε στο 25ο λεπτό με σκόρερ τον Δημήτρη Μπουρού, ο οποίος νίκησε τον γκολκίπερ του Παλληνιακού, Γαβαλά, με ένα δυνατό σουτ και έδωσε την πρωτοπορία στην ομάδα του. Ο Αιολικός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε και δεύτερο τέρμα, πάλι με τον Μπουρού, που αυτή τη φορά σκόραρε με το κεφάλι για να πάει η ομάδα του Βλάντιτσα Πέτροβιτς στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά και ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Στην επανάληψη ο Παλληνιακός προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως ο Αιολικός δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους να πιστέψουν σε κάτι τέτοιο. Μάλιστα στο 72ο λεπτό η ομάδα της Μυτιλήνης θα μπορούσε να είχε κάνει το 3-0, αλλά το σουτ από τον Μπουρού σταμάτησε στο δοκάρι του Γαβαλά. Δέκα λεπτά αργότερα και ενώ όλα έμοιαζαν να είχαν τελειώσει, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι όταν η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού μετά από σέντρα του Σπόλιαριτς. Μάλιστα ο παίκτης του Παλληνιακού πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, καθώς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Δημήτρης Μπουρούς, ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, σημειώνοντας χατ-τρικ και δικαιολογημένα ήταν ο MVP του αγώνα.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Αλιάγα βρήκε τους παίκτες του Αιολικού να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο τρίποντο, το πρώτο εκτός έδρας στο πρωτάθλημα, που αλλάζει την ψυχολογία στα αποδυτήρια και πλέον άπαντες στρέφουν στην προσοχή τους στο επόμενο παιχνίδι με την Νέα Αρτάκη, στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, την Κυριακή.

Οι συνθέσεις

Παλληνιακός: Γαβαλάς, Δημογιάννης, Τρυφιάτης (46′ Μπαμίχας), Γκαμάζ, Κολοτούρος, Ματζώρος, Σπίνος (46′ Παρασκευόπουλος), Δημητρακόπουλος (31′ Καραβός), Κυριόπουλος, Κοβάνης, Δρόσης

Αιολικός (Βλ. Πέτροβιτς): Βρονταράς, Αγριμάκης, Μπάρκας, Κρητικός, Βαλιός, Σπόλιαριτς (80′ Καλαφάτης), Παλαμουτσής (65′ Τσομπανέλλης), Κατσίκης, Τσιπάς (70′ Αλαγιάννης), Λαμπράκης (86′ Καλαμποκάς), Μπουρούς