Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής ο Αίγειρος

«Διαζύγιο» πήραν Αίγειρος και Όλυμπος που μέχρι προχθές μοιράζονταν την κορυφή της Α’ Τοπικής. Η ήττα της ομάδας της Αγιάσου από τον Μεσότοπο με 1-0 σε συνδυασμό με την νίκη του Αιγείρου επί του Πολιχνίτου, έφερε την ομάδα του Κουτρουμπίλα μόνη στην πρώτη θέση και της έδωσε προβάδισμα για την συνέχεια. Κερδισμένος μπορεί να θεωρείται και ο Αιγέας ο οποίος νίκησε στο ντέρμπι τον Ατρόμητο με 3-2 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση πλέον, έχοντας βάλει από κάτω τον Όλυμπο και αφήνοντας μακριά τον προχθεσινό του αντίπαλο.

Την ίδια ώρα ο Αετός με το 3-0 επί του Κεραυνού στα Λουτρά πλησίασε ακόμη περισσότερο την τέταρτη θέση από την οποία απέχει πλέον δυο βαθμούς, ενώ κοντά παραμένει και η Αναγέννηση μετά το 1-0 επί του Αλκιβιάδη. Ο Αρίων Μ. στις καθυστερήσεις πήρε το τρίποντο απέναντι στον Αχιλλέα, ενώ ματσάρα έγινε στα Παράκοιλα όπου ο Ανδρονικάς αναδείχτηκε ισόπαλος 3-3 με τον Οδυσσέα Ελύτη.

Μεσότοπος Όλυμπος 1-0

Φαίνεται πως η δεκαήμερη και πλέον απουσία του Θοδωρή Παπαλόπουλου από τις προπονήσεις του Ολύμπου λόγω των Μικτών, χαλάρωσε τους μέχρι πρότινος πρωτοπόρους, με τον Μεσότοπο να  το εκμεταλλεύεται και με πολύ καλή εμφάνιση να παίρνει μια μεγάλη νίκη με 1-0. Παράλληλα ο Όλυμπος είχε και αρκετές απουσίες με χαρακτηριστική αυτή του τερματοφύλακα, αφού κάτω από τα δοκάρια από το 30’ και μετά έκατσε ο Τόρα, που είναι αμυντικός, μετά τον τραυματισμό του Παπαλόπουλου. Αυτά βέβαια δεν μειώνουν σε καμία περίπτωση την μεγάλη νίκη της ομάδας του Γιακαλή που με τον Αλαγιάννη στο 80ό από τα 11 βήματα σκόραρε και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο.

Αετός – Κεραυνός 3-0

Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 3-0 ο Αετός νίκησε τον Κεραυνό και σε συνδυασμό με την ήττα του Ατρόμητου, μπήκε ξανά για τα καλά στην μάχη της τετράδας. Πέραν της ήττας βέβαια στον Αφάλωνα έχουν να αντιμετωπίσουν πολύ πιο σοβαρά θέματα, καθώς ο τραυματισμός του Γιαννάκα μόλις στο 1ο, ο οποίος αποχώρησε με ασθενοφόρο, δείχνει ρήξη χιαστών, ενώ υπό παραίτηση βρίσκεται ο Πρόεδρος Παναγιώτης Χασαπάκης. Τα γκολ για την ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου πέτυχαν ο Παλάσης στην εκπνοή του ημιχρόνου και οι Κροτσίδας, Μουτζούρης στο φινάλε του αγώνα.

Αρίων Μ. – Αχιλλέας 2-1

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στη Μήθυμνα, με τον Αρίωνα στις καθυστερήσεις να λυτρώνεται και να παίρνει το τρίποντο. Ο Μπάλιακας έκανε το 1-0 στο πρώτο μέρος, αλλά οι ενισχυμένοι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Νικόλοφ σε 1-1 με πέναλτι και ενώ ο Αρίων έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουνιάρη. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα έληγε ισόπαλο, ο Κουκούλης στις καθυστερήσεις χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Κομνηνού.

Αναγέννηση – Αλκιβιάδης 1-0

Αν και τα βρήκε δύσκολα η Αναγέννηση έκαμψε την αντίσταση του Αλκιβιάδη κερδίζοντας με 1-0 και διεκδικεί ξανά πλέον την είσοδό της στην τετράδα. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι με τον Δάλλα στον πάγκο τους πλέον έδειξαν σημάδια βελτίωσης και, όπως φαίνεται, θα παλέψουν μέχρι τέλους για να παραμείνουν στην κατηγορία. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Τρεμούλας στα μισά της επανάληψης.

Ανδρονικάς – Οδυσσέας 3-3

Ματσάρα με τα όλα της στα Παράκοιλα, με το τελικό 3-3 να αφήνει παραπονούμενους τους γηπεδούχους, οι οποίοι διαμαρτύρονται έντονα για τις αποφάσεις των δυο βοηθών. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Καλουτζή στο 11ο, αλλά ο Γιαβάσης έκανε στο ημίωρο το 1-1 ενώ πριν το ημίχρονο ο Ανδρονικάς πέτυχε και δεύτερο γκολ με πέναλτι του Τριανταφύλλου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Γ. Σαμπάνης έκανε το 3-1 και έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι, ωστόσο το γκολ του Καλουτζή στο 74ο έκανε και πάλι αμφίρροπο το ματς με τον Γιαγλή στις καθυστερήσεις να «σοκάρει» τους γηπεδούχους ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Αίγειρος Πολιχνίτος 3-0

Από το πρώτο κιόλας μέρος ο Αίγειρος καθάρισε το παιχνίδι με τον Πολιχνίτο και πήρε το δώρο του Μεσοτόπου μένοντας μόνος στην κορυφή. Ο Γ. Δασκάλου άνοιξε το σκορ, ο Π. Βουργουτζής, πρώτος σκόρερ της κατηγορίας έκανε το 2-0 και ο Δρακούλης διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο ημίχρονο.

Αιγέας Ατρόμητος

Πολύ καλό παιχνίδι στο Πλωμάρι, με τον Αιγέα να κερδίζει 3-2 τον Ατρόμητο και να ανεβαίνει στην δεύτερη θέση. Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον Άνταμ που έκανε το 1-0 στο 30ό και το 2-0 στο 37ο με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι είχαν ελλείψεις, να μειώνουν με τον Σπηλιωτόπουλο. Πριν βγει το ημίχρονο όμως οι Πλωμαρίτες πέτυχαν και τρίτο τέρμα, αυτή την φορά με τον Μαμάκο αλλά ο Ατρόμητος στην επανάληψη πίεσε και μείωσε με τον Μ. Ελευθερίου στο 70ό.

Μάλιστα στις καθυστερήσεις είχαμε έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Ανεμότιας, όταν σε μια φάση μέσα στην περιοχή του Αιγέα, ο Γρούβας σούταρε, η μπάλα κάπου κόντραρε και οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν χέρι, ενώ  διαμαρτυρήθηκαν πως είχε περάσει την τελική γραμμή, με τον Κουλουδή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Αγκαλιά με τον τίτλο ο Απόλλων

Ο Απόλλων ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής του Λεκανοπεδίου  στον Βόρειο όμιλο της Β’ Τοπικής. Η ομάδα των Δαφίων επικράτησε μέσα στην Σκάλα Καλλονής 2-1 της Προοδευτικής, αποσπάστηκε πλέον 5 βαθμούς από τον αντίπαλό της και μόνο με θαύμα θα χάσει τον τίτλο. Στον Νότιο όμιλο η Θύελλα πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Ορφέα Κεραμειών με 1-0 πιάνοντάς τον στην 4η θέση, ενώ εύκολο απόγευμα είχαν Παλλεσβιακός και Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας.