Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Έκανε πλάκα ο Όλυμπος στην Ανεμότια

Ντέρμπι περιμέναμε στην Αγ. Παρασκευή, ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Όλυμπο, αλλά όπως και κόντρα στον Αίγειρο, έτσι και προχθές, η ομάδα της Αγιάσου απέδειξε πως έχει όλα τα εφόδια για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Το 0-3 ήρθε εύκολα για την ομάδα του Παπαλόπουλου, ο οποίος χωρίς μεγάλα λόγια και χωρίς τα μεγάλα ονόματα, έχει δημιουργήσει ένα σύνολο που παίζει και καλή μπάλα και παίρνει αποτελέσματα. Έτσι η κορυφή μετά και την νίκη του Αιγείρου επί του Κεραυνού με 0-4 (τέλος ο Μυρογιάννης από την ομάδα του Αφάλωνα, αναλαμβάνει ο Γιώργος Σπετσιώτης) ανήκει πλέον και στους δυο, με τον Αιγέα να παρακολουθεί σε απόσταση δυο βαθμών, έχοντας περάσει εύκολα από τα Λουτρά με 4-0. Στα υπόλοιπα ματς, η Αναγέννηση δύσκολα αλλά δίκαια πέρασε από την έδρα του Οδυσσέα Ελύτη με 2-1, ο Αρίων Μ. πήρε σημαντικό τρίποντο με αντίπαλο τον Πολιχνίτο με 3-0, ενώ σπουδαίο διπλό έκανε ο Μεσότοπος μέσα στα Παράκοιλα, με 2-0.

Αναλυτικά:

Ανδρονικάς – Μεσότοπος 0-2

Οι απουσίες του Ανδρονικά και κυρίως αυτή του Σαμπάνη έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, με τον Μεσότοπο να είναι καλύτερος και να παίρνει το τρίποντο με 2-0 μέσα σε μια δύσκολη, αν μη τι άλλο, έδρα. Ο Αλαγιάννης στο 30’ και στο 40’ πέτυχε τα δυο γκολ της ομάδας του Γιακαλή.

Οδυσσέας Ελύτης – Αναγέννηση 1-2

Ματς για γερά νεύρα έγινε στην Θερμή, με την ομάδα του Παπάδου στις καθυστερήσεις να φεύγει με το τρίποντο. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-1 χάρη σε γκολ του Τακού, αλλά ο Παράσχου έφερε το ματς στα ίδια στο 70ό. Ο Οδυσσέας πίεσε για την ανατροπή, είχε δοκάρι και ζήτησε πέναλτι, είχε την αποβολή του Παράσχου και τελικά το «πλήρωσε» στις καθυστερήσεις, όταν ο Τηνιακός έκανε με εντυπωσιακό τρόπο το 1-2 για την ομάδα της Γέρας.

Κεραυνός – Αίγειρος 0-4

Περίπατος υγιεινός για την ομάδα του Μάριου Δασκάλου απέναντι σε έναν προβληματικό για μια ακόμη φορά Κεραυνό. Το 0-1 έκανε ο Χατζηκλειδαράς, το 0-2 ο Π. Βουργουτζής με πέναλτι στο ημίχρονο, ενώ ακολούθησαν άλλα δυο τέρματα στην επανάληψη από τους Συβρή και Χατζηκλειδαρά για το τελικό 0-4. Μετά το παιχνίδι η διοίκηση του Κεραυνού ανακοίνωσε την λύση της συνεργασίας του Στρατή Μυρογιάννη με την ομάδα, παραδίνοντας τα κλειδιά στον Γιώργο Σπετσιώτη, ο οποίος μέχρι πρότινος αγωνιζόταν ως τερματοφύλακας, αλλά έχει δίπλωμα προπονητή και ασχολείται πλέον πιο σοβαρά με το αντικείμενο.

Αχιλλέας – Αλκιβιάδης 1-6

Δεν αντέχει σε κριτική το παιχνίδι, αφού ο Αχιλλέας πορεύεται με νέα παιδιά πλέον και δείχνει να έχει πετάξει λευκή πετσέτα. Ο Ρομέου στο πρώτο μέρος πέτυχε χατ-τρικ και άλλα δυο γκολ σημείωσαν οι Ζήσης και Κουρκουμέλλης, ενώ στην επανάληψη ο Μπαντούρ έκανε το 0-6 για να σκοράρει ο Καψαλάς το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους.

Ατρόμητος – Όλυμπος 0-3

Παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι κορυφής, με την ομάδα της Αγιάσου να το παίρνει τελικά με 0-3. Ο Γκέρι άνοιξε το σκορ στο 40ό, ο Βουρλής το 0-2 στο 60ό και ο Καλαφάτης στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Ο Ατρόμητος είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη, δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις ενώ έδειξε εκνευρισμό στο παιχνίδι του, σε αντίθεση με τον Όλυμπο, ο οποίος δείχνει πως είναι πλέον καθαρά ομάδα του προπονητή, με τον Παπαλόπουλο να ξέρει και να παίρνει από κάθε παίκτη το 100% απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο.

Αετός – Αιγέας 0-4

Καλύτερος και πιο αποφασισμένος ο Αιγέας έκανε περίπατο στα Λουτρά και βρίσκεται μια ανάσα από την κορυφή. Ο Αγκόλι με πέναλτι άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο, ο Βελούτσος έκανε το 0-2 στο 30ό, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Άνταμ έκανε το 0-3. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε στο ξεκίνημα της επανάληψης  ο Ψαράς.

Αρίων Μ. – Πολιχνίτος 3-0

Πολύ καλός και πάλι εντός έδρας ο Αρίων νίκησε εύκολα τον Πολιχνίτο με 3-0. Ο Κουνιάρης άνοιξε το σκορ, ο Ανδριώτης έκανε το 2-0 και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Δελόλμας διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Πέταξαν πέτρα στον επόπτη στην Ερεσό

Επεισοδιακή αποδείχτηκε η αγωνιστική στην Β’ Τοπική, καθώς είχαμε την διακοπή του αγώνα ανάμεσα στον Παπανικολή και τον Απόλλωνα Δαφίων. Όλα ξεκίνησαν στο 6ο όταν σε έναν διαπληκτισμό μεταξύ ποδοσφαιριστών, ο επόπτης Πατρής υπέδειξε την αποβολή ενός παίκτη του Παπανικολή. Ακολούθησαν διαμαρτυρίες, ενώ όταν το παιχνίδι ξεκίνησε, οπαδοί των γηπεδούχων πήγαν από πίσω από τον επόπτη που έπαιζε από την πλευρά που υπήρχε κόσμος και τον έβριζαν συνεχώς.

Ο νεαρός διαιτητής στο 13ο μπήκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο και παραπονέθηκε στον διαιτητή ότι δέχτηκε πέτρα στο κεφάλι, με αποτέλεσμα η διαιτητική τριάδα να αποσυρθεί στα αποδυτήρια και να διακόψει οριστικά τον αγώνα. Ο Πατρής αμέσως μετά μετέβη στο νοσοκομείο Μυτιλήνης για να υποβληθεί σε εξετάσεις, περισσότερο για προληπτικούς λόγους, με την πλευρά του Παπανικολή να διαμαρτύρεται πως δεν έγινε τίποτα το σοβαρό και υπήρξε υπερβολική αντίδραση.

Στα αγωνιστικά τώρα, η Προοδευτική πέρασε από την Άντισσα με 3-1, ενώ νίκες πέτυχαν και  Φίλια και Άναξο. Στον Νότιο όμιλο, ο Αρίων Π. έκανε περίπατο στο ντέρμπι με τον Παλλεσβιακό 4-0, ο Ατρόμητος επίσης εύκολα νίκησε τον Ορφέα Κεραμειών με 3-0, ενώ 4-0 κέρδισε η Θύελλα τα Βασιλικά. Τέλος, η Δόξα δεν κατέβηκε να αγωνιστεί στο εντός έδρας ματς με τον Έφηβο στο Πλωμάρι και όλα δείχνουν πως δύσκολα θα συνεχίσει να υφίσταται.