Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Το Λουτράκι άλωσε τα Λουτρά…

Μπορεί οι παραδόσεις και η προϊστορία να μην παίζουν μπάλα, αλλά καμιά φορά η ψυχολογία και μόνο αυτή μπορεί να επηρεάσει την εξέλιξη ενός αγώνα. Δεν μπορεί να εξηγηθεί διαφορετικά το γεγονός πως ο εκ των ουραγών Α.Ο. Λουτρακίου που μάχεται να κρατηθεί στην κατηγορία, πέρασε νικηφόρα την Κυριακή από τα Λουτρά επικρατώντας του Αιολικού με 1-0 για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Μία ήττα-σοκ για την ομάδα της Μυτιλήνης η οποία σε έξι (με το προχθεσινό) παιχνίδια δεν έχει καταφέρει είτε εντός, είτε εκτός να κερδίσει το Λουτράκι, το οποίο αποτελεί τον κακό της δαίμονα και κάθε χρόνο της στερεί σημαντικούς βαθμούς. Γιατί αν ο Αιολικός κέρδιζε προχθές θα εκμεταλλευόταν τα στραβοπατήματα των ομάδων που κυνηγά για την δεύτερη θέση και θα πλησίαζε σε απόσταση 4 βαθμών, αλλά…

Εγκλωβίστηκε ο Αιολικός

Το παιχνίδι ήταν όπως το περιμέναμε, με το Λουτράκι κλεισμένο πίσω στην άμυνα, παίζοντας διπλή ζώνη να προσπαθεί να μην δεχτεί γκολ και να “κλέψει” το ματς στο τέλος. Όπως και έγινε. Ο Αιολικός εγκλωβίστηκε, οι παίκτες του, οι περισσότεροι τουλάχιστον, δεν ήταν σε καλή μέρα, το γρήγορο γκολ που συνήθως ανοίγει την άμυνα δεν ήρθε και μοιραία προέκυψε η ήττα. Στο 10ο ο Ντάμπος στο ντεμπούτο του λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ αν ο Διαμαντής δεν απέκρουε το πλασέ που επιχείρησε εξ επαφής.

Στο 18’ οι κυανόλευκοι ζήτησαν πέναλτι σε σπρώξιμο του Κρητικού  και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια σε καθαρό χέρι του Τζορμπατζίδη εντός περιοχής, με τους ανθρώπους της ομάδας και τους φιλάθλους να διαμαρτύρονται έντονα. Η μία και μοναδική καλή στιγμή για τους οράνιε ήταν ένα σουτ του Zelo στο 17ο λεπτό, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Ζαχαρή. Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε το σκηνικό, με το Λουτράκι να ανεβαίνει πιο ψηλά και να εκμεταλλεύεται τη φλυαρία με την μπάλα στα πόδια των παικτών του Αιολικού, οι οποίοι δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν αποτελεσματικά κάποια επίθεση και ούτε επιχείρησαν κάποιο σουτ προς την εστία, σε αντίθεση με το Λουτράκι που προσπαθούσε να βρει στόχο με κάποια σουτ.

Και ενώ ο Αιολικός ψαχνόταν, στο 78’ ο Κωβαίος ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή πριν 3 λεπτά στη θέση του Γούλα με κεφαλιά έκανε το 0-1 και έβαλε “φωτιά” στο γήπεδο. Οι παράγοντες και κάποιοι φίλαθλοι του Λουτρακίου  που βρίσκονταν στην εξέδρα πανηγύρισαν έξαλλα το γκολ, οι οπαδοί του Αιολικού αντέδρασαν και σημειώθηκαν μικρής έκτασης επεισόδια στην κερκίδα, με την αστυνομία να παρεμβαίνει. Μάλιστα για την επίθεση αυτή που δέχτηκαν οι άνθρωποι του Λουτρακίου, εκδόθηκε ανακοίνωση διαμαρτυρίας από την διοίκηση.

Το σκηνικό έντασης μεταφέρθηκε και στον αγωνιστικό χώρο, αφού οι καθυστερήσεις που έκαναν οι παίκτες των φιλοξενούμενων πέφτοντας κάτω συνεχώς, προκάλεσαν την αντίδραση των παικτών του Αιολικού, με τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων να έρχονται στα χέρια αλλά με την παρέμβαση των αστυνομικών το κλίμα κατευνάστηκε. Το τελικό 0-1 βρήκε τους παίκτες του Λουτρακίου να πανηγυρίζουν έξαλλα και τους ανθρώπους του Αιολικού να μην πιστεύουν πως έχασαν και πάλι από το Λουτράκι.

Συνθέσεις:

Αιολικός (Γιάννης Πολλαετίδης): Ζαχαρής, Ιωαννίδης (83’ Καπταγιάννης), Κρητικός, Κριπιντίρης, Τάχιας, Κεσίδης, Παληγιώργος, Ευσταθίου, Μανουσάκης (65’ Λαλάς), Ντάμπος (Πάλλα), Μπουρούς

AO Λουτράκι (Νίκος Μεσολλόγης): Διαμαντής, Χουστουλάκης, Παπαναστασίου, Zelo, Τζορμπατζίδης, Νικολάου, Γούλας (Κοσκινάς), Μάγγος, Βλάχος, Αποστολάκης, Ζερβός (85’ Παναγόπουλος)

Δηλώσεις

Γιάννης Πολλαετίδης, προπονητής Αιολικού

«Δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις στο πρώτο ημίχρονο να προηγηθούμε όμως δεν είχαμε το καθαρό μυαλό. Στο δεύτερο ημίχρονο παρασυρθήκαμε από τον ρυθμό του παιχνιδιού με τα συνεχόμενα σφυρίγματα και τις καθυστερήσεις. Δεχθήκαμε ένα τέρμα και ήμασταν άτυχοι σε κάποιες φάσεις όπως το δοκάρι για να ισοφαρίσουμε. Θα δούμε από εδώ και μπρος να διορθώσουμε κάποια λάθη και να πάρουμε κάποιες εκτός έδρας νίκες για να καλύψουμε την σημερινή απώλεια. Ήταν μια ήττα εκτός προγράμματος. Θα προετοιμαστούμε κατάλληλα για το δύσκολο παιχνίδι με τον Παναρκαδικό που ακολουθεί, ώστε να πάρουμε ό,τι μπορούμε. Συγχαρητήρια στο Λουτράκι και εύχομαι καλή συνέχεια».

Νίκος Μεσολλόγης, προπονητής Α.Ο. Λουτρακίου

«Ήταν μια νίκη πολύ σημαντική για εμάς, κάθε παιχνίδι πλέον είναι τελικός. Θέλουμε να παίρνουμε το μέγιστο δυνατό γιατί δεν έχουμε την πολυτέλεια να επιλέγουμε παιχνίδια. Ο σημερινός αγώνας ήταν όπως το περιμέναμε, με πολλές μονομαχίες και λίγες φάσεις μπροστά από τις εστίες. Καταφέραμε να πετύχουμε ένα τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι συνεχίσαμε μια παράδοση που έχουμε απέναντι στον Αιολικό, όμως εμείς δεν στεκόμαστε σε αυτό αλλά κοιτάμε να φύγουμε από τις τελευταίες θέσεις. Γίνανε κάποια λάθη τόσο στο σχεδιασμό όσο και στο οργανωτικό κομμάτι, αλλά πιστεύω ότι τα διορθώσαμε τώρα τον Ιανουάριο και στο τέλος θα δικαιωθούμε. Το σύνολο που έχουμε τώρα δύσκολα θα χάνει και η σωτηρία μας θα κριθεί σε συγκεκριμένα παιχνίδια. Ο Αιολικός τα τελευταία χρόνια πρωταγωνιστούσε και φέτος που δεν έχει το ίδιο μπατζετ βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία και πιστεύω ότι έχει μια δυναμική σαν ιστορία και σαν όνομα να κάνει κάτι καλύτερο».