Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ματσάρα χωρίς νικητή στο Πλωμάρι 3-3

Ένα από τα καλύτερα ματς της χρονιάς, με χιτσκοχικό φινάλε μας επεφύλασσε η 9η αγωνιστική της Α’ Τοπικής, με τον Αιγέα και τον Όλυμπο να αναδεικνύονται ισόπαλοι 3-3 στο Πλωμάρι, με το σκορ να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις. Κερδισμένοι της ημέρας ο Αίγειρος που κέρδισε εύκολα την Αναγέννηση με 4-0 και ο Ατρόμητος που ξεπέρασε επίσης άνετα το εμπόδιο του Αρίωνα στην Μήθυμνα. Επέστρεψε στις εμφατικές νίκες ο Αετός που συνέτριψε με 6-0 τον Αχιλλέα στα Λουτρά, ενώ σπουδαία τρίποντα στην μάχη της παραμονής πήραν, ο Ανδρονικάς επί του Κεραυνού, ο Πολιχνίτος κόντρα στον Οδυσσέα Ελύτη και ο Αλκιβιάδης εκτός έδρας με τον Μεσότοπο. Αναλυτικότερα:

Αετός Αχιλλέας

Εύκολα ο Αετός επέστρεψε στις επιτυχίες απέναντι στον φιλότιμο αλλά αδύναμο Αχιλλέα. Ο Μουτζούρης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα, ο Κούτσας έκανε το 2-0 για να πάρουν στην συνέχεια σειρά οι Καλλιματζέρος, Βασιλέλλης, Κούτσας και Βαλσάμης και να διαμορφώσουν το τελικό 6-0.

Αρίων – Ατρόμητος 1-4

Σε περίπατο μετέτρεψε το ματς στην Μήθυμνα ο Ατρόμητος κερδίζοντας 4-1 τον Αρίωνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Φιλιανό σε καλή μέρα με τον πρώην επιθετικό του Διαγόρα να σκοράρει δις, ενώ Γρούβας και Ελευθερίου Μιχάλης πέτυχαν άλλα δυο τέρματα. Για τους γηπεδούχους ο  Μόλβαλης πέτυχε στην επανάληψη το γκολ της τιμής.

Αιγέας Όλυμπος 3-3

Ματς από αυτά που δύσκολα ξεχνάς και φεύγεις πλήρης από το γήπεδο, έγινε στο Πλωμάρι. Δεν είναι μόνο τα έξι γκολ αλλά η διακύμανση, η ένταση και το φινάλε που πρόσφερε πλούσιες συγκινήσεις στους δυστυχώς λίγους φιλάθλους που το παρακολούθησαν. Ο Άνταμ άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα για τους Πλωμαρίτες και με την συμπλήρωση 35 λεπτών αγώνα, ο Βελούτσος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Όλυμπος αντέδρασε άμεσα και με τον Πετρουζέλλη μείωσε σε 2-1, έχοντας και ευκαιρίες πριν το ημίχρονο για να ισοφαρίσει.

Στην επανάληψη το ματς έγινε ροντέο με εκατέρωθεν ευκαιρίες. Στο 60ό ο Ρόλι έκανε το 2-2 για την ομάδα της Αγιάσου, η οποία όμως έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Κατσαρού πέντε λεπτά αργότερα. Ο Αιγέας πίεσε, είχε καλές ευκαιρίες αλλά στο 89ο ο Όλυμπος κέρδισε πέναλτι με τον Πετρουζέλλη, με τον αρχηγό του να αναλαμβάνει και την εκτέλεση και να κάνει το 2-3. Όμως το ματς δεν είχε τελειώσει εκεί, καθώς στις καθυστερήσεις ο Αιγέας με τον Βελούτσο και πάλι κατάφερε να ισοφαρίσει και να χαρίσει στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αίγειρος Αναγέννηση 4-0

Στην κορυφή παρέμεινε ο Αίγειρος που δεν είχε πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση της Αναγέννησης επικρατώντας με 4-0. Οι νικητές προηγήθηκαν με τον Σπάρταλη και καθάρισαν το ματς με δυο γκολ του Βουργουτζή, με τον Καραμηδητράκη στο τέλος να σκοράρει, αλλά και να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη.

Ανδρονικάς – Κεραυνός 1-0

Ματς έξι πόντων αυτό ανάμεσα στον Ανδρονικά και στον Κεραυνό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη χάρη σε ένα γκολ του Γ. Σαμπάνη στην εκπνοή του ημιχρόνου. Ο Κεραυνός είχε μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσει στο τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε και μοιραία γνώρισε άλλη μια ήττα.

Πολιχνίτος – Οδυσσέας Ελύτης 3-1

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μέσα στον Πολιχνίτο, με γκολ του Αναιρούση στο 20ό, η τοπική ομάδα ήταν εμφανώς ανώτερη και πήρε το τρίποντο με ανατροπή. Ο Γιάννης Αλεξίου ισοφάρισε δέκα λεπτά μετά, ο Αράπογλου στο ξεκίνημα της επανάληψης έκανε το 2-1 για να «κλειδώσει» τη νίκη ο Ξινός στο 80ό.

Μεσότοπος Αλκιβιάδης 0-1

Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πήρε ο Αλκιβιάδης μέσα στην Αγ. Παρασκευή επί του Μεσοτόπου. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε από το κέντρο σχεδόν με τον Κουρκουμέλλη να επιχειρεί το σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στην συνέχεια η ομάδα του Γιακαλή πίεσε, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση, τελειώνοντας το ματς και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λάτση.

Ισόπαλο το ντέρμπι της Β’ Τοπικής

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι του Νοτίου ομίλου της Β’ Τοπικής ανάμεσα στον Ατρόμητο Αγ. Μαρίνας και τον Αρίωνα Π. με τους γηπεδούχους να προηγούνται δυο φορές, την δεύτερη μάλιστα στο 89ο και να ισοφαρίζονται τελικά στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων! Ο Παλλεσβιακός δεν είχε πρόβλημα και έφυγε με 3-0 νίκη από την έδρα της Δόξας, ενώ εύκολο έργο είχε ο Ορφέας Κεραμειών επικρατώντας 2-0 του Εφήβου. Στον Βόρειο όμιλο, Προοδευτική και Απόλλων Δαφιών συνέχισαν με νίκες σε Φίλια και Άντισσα αντίστοιχα.