Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Στον Όλυμπο το ντέρμπι, δύσκολη νίκη για Αετό

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο πρωτάθλημα Αετός και Όλυμπος κόντρα σε Ορφέα Κεραμειών και Αιγέα αντίστοιχα.

Στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής ο Όλυμπος επικράτησε με ανατροπή 3-1 του Αιγέα σε ένα δυνατό παιχνίδι, το οποίο παρακολούθησε αρκετός κόσμος. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες και κυνήγησαν από το ξεκίνημα το τρίποντο. Στο 4ο λεπτό ο Μαλακός από πλευράς φιλοξενούμενων σημάδεψε το δοκάρι του Χατζηαθανασίου, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 42ο λεπτό με δυνατό σουτ από τον Παναγιώτη Χρυσάφη, ο οποίος δεν άφησε περιθώρια στον Παπαλόπουλο να αντιδράσει.

Ωστόσο ο Όλυμπος κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το κλείσιμο του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Πετρουζέλλης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια, δύο παίκτες του Ολύμπου δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Χατζηαθανασίου, αλλά με την τρίτη προσπάθεια ο Βαξεβάνης χρίσθηκε σκόρερ για το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Αγιάσου μπήκε από το ξεκίνημα πολύ δυνατά και μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Βουργουτζής από κοντά έκανε το 1-2 μετά από ασθενή απόκρουση του Χατζηαθανασίου. Στην συνέχεια ο Αιγέας έψαξε την ισοφάριση, όμως ο Όλυμπος ήταν αυτός που βρήκε και τρίτο γκολ στο 77ο λεπτό με σκόρερ αυτή την φορά τον Γιώργο Συβρή, που είχε περάσει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή, πετυχαίνοντας ένα ωραίο γκολ περνώντας και τον τερματοφύλακα του Αιγέα. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ομάδα της Αγιάσου πήρε ακόμα ένα τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για να μείνει κοντά στην κορυφή. Ακόμα αξίζει να σημειωθεί πως ο Αιγέας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κάλφα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 80ό λεπτό.

Ο πρωτοπόρος Αετός επικράτησε πολύ δύσκολα του ανταγωνιστικού Ορφέα Κεραμειών με 2-1 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής. Η ομάδα των Λουτρών μπήκε με τους καλύτερους οιωνούς στην αναμέτρηση και μόλις στο 8ο λεπτό ο Γιώργος Καπταγιάννης με σουτ έκανε το 0-1. Στην εξέλιξη του ματς ο ίδιος παίκτης σημάδεψε το δοκάρι σε κεφαλιά που επιχείρησε χάνοντας την ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του. Με τη συμπλήρωση 36 λεπτών στο παιχνίδι ο Ορφέας κατάφερε να ισοφαρίσει με τον έμπειρο Στέλιο Καραδημητράκη, ο οποίος σκόραρε με το κεφάλι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αετός ήταν αυτός που είχε τις ευκαιρίες, ενώ η ομάδα των Κεραμειών κρατούσε με νύχια και με δόντια αυτό το 1-1. Ο Θεαγένης Διουνυσάτος πέρασε στο παιχνίδι τον Τζίμη Βλαστέλλη και ο έμπειρος επιθετικός στο 85΄ με δικό του γκολ σημείωσε το 2-1, χαρίζοντας για άλλη μια φορά τη νίκη στην ομάδα των Λουτρών.

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Προοδευτική, η οποία πήρε σπουδαίο τρίποντο στην Καλλονή με 2-1 επί του Απόλλωνα Δαφίων. Η νικήτρια ομάδα προηγήθηκε στο 34ο λεπτό με σκόρερ τον Νικήτα Ζαχάροβ, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44΄ με γκολ από τον Γρούβα. Στην επανάληψη η Προοδευτική μπήκε ιδανικά αφού στο 49ο λεπτό ήταν η σειρά του Νίκου Καραγιάννη να σκοράρει κάνοντας το 2-1, το οποίο έμεινε ως το φινάλε, με την ομάδα της Σκάλας Καλλονής να ονειρεύεται για τα καλά τα play off και τον Απόλλωνα από την άλλη να μπλέκει σε σενάρια για συμμετοχή στα play out.

Εύκολα ξεπέρασε το εμπόδιο του Οδυσσέα Ελύτη ο Μεσότοπος νικώντας με 4-1 και επέστρεψε στις επιτυχίες. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 41ο λεπτό με τον Μιχάλη Χατζηβαγιάννη, όμως ο Πολύζος δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 1-1. Πάντως ο Μεσότοπος κατάφερε πριν το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου να ξαναπάρει προβάδισμα στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Καδή στο 45ο λεπτό. Στην επανάληψη οι παίκτες του Θόδωρου Γιακαλή απλοποίησαν ακόμα περισσότερο την κατάσταση, καθώς κατάφεραν να βρουν ακόμα δύο γκολ, ένα με τον Χατζηβαγιάννη στο 50΄ (εκτέλεση φάουλ), ενώ στο 84ο λεπτό ο Μιχάλης Ελευθερίου πέτυχε το τελικό 4-1.

Ο Ανδρονικάς σημείωσε τη νίκη της αγωνιστικής καθώς πέρασε από τη Φίλια επικρατώντας με 2-1 της τοπικής ομάδας. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Φίλιας μετά από σειρά θετικών αποτελεσμάτων, ενώ με τη σειρά της η ομάδα των Παρακοίλων πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα εν όψει της συνέχειας. Πάντως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 χάρη σε γκολ του Κουνιάρη στο 25ο λεπτό. Στο δεύτερο μισό ο Ανδρονικάς ήταν καλύτερος, αρχικά είχε δοκάρι στο 52ο λεπτό με τον Στρατή Δελόλμα, ενώ στο 75΄ ο Γιώργος Σαμπάνης με σουτ έκανε το 1-1. Στο 82ο λεπτό ήταν η σειρά του Μάκη Σαμπάνη να πετύχει το γκολ της μεγάλης νίκης για τον Ανδρονικά σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετό πάθος και ένταση.

Μια σημαντική νίκη που την κρατά στη μάχη των play offs πέτυχε η Αναγέννηση Γέρας, που νίκησε 3-1 τον Ατρόμητο Ανεμότιας. Όλη η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο δεύτερο ημίχρονο καθώς το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Η Γέρα κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 67΄ με τον Μιχάλη Τρεμούλα, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Αζάμπι έκανε το 0-2 για το σύνολο του Κώστα Χατζέλλη. Στο 78ο λεπτό ο Καλλιμαντζέρος μείωσε σε 2-1 για τον Ατρόμητο, αλλά στο 87ο λεπτό ο Τρεμούλας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Τέλος, τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πήρε ο Αρίων Μήθυμνας που επικράτησε εύκολα 5-1 του ουραγού ΑΟ Βασιλικών στο παιχνίδι, το οποίο έγινε στο γήπεδο της Αγιάσου. Η ομάδα της Μήθυμνας ήταν καλύτερη σε όλο τον αγώνα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στρατή Τηνιακό, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ πήρε ακόμα ένα τρίποντο. Ο Τηνιακός έκανε το 0-1 στο 12΄, ενώ στο 25ο λεπτό ο Ανδριώτης με πέναλτι σημείωσε το 0-2. Ο Τηνιακός σκόραρε ξανά στο 42΄ για το 0-3, ενώ πριν το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου ο Ανδριώτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 0-4. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρίων βρήκε ακόμα ένα γκολ με τον Στρατή Τηνιακό στο 50΄ για το 0-5, ενώ στο 89΄ ο ΑΟΒ πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Γιάννη Ζεϊβέκη για το τελικό 1-5.