Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Λευκή ισοπαλία στο ντέρμπι Αετού-Αιγέα

Spread the love

Ο Διαγόρας ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 11ης αγωνιστικής στην Α΄ Κατηγορία, καθώς μετά την νίκη του  με 7-0 επί του Αλκιβιάδη και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Αιγέα στα Λουτρά με τον Αετό, αύξησε την διαφορά στους έξι βαθμούς από την δεύτερη θέση και θα πάει με άλλο αέρα στο ντέρμπι του Πλωμαρίου στην επανέναρξη του πρωταθλήματος το νέο έτος.

Αρχικά στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής Αετός και Αιγέας μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 0-0, αποτέλεσμα το οποίο κρίνεται δίκαιο. Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, με τις δυο ομάδες να περιορίζονται στο αμυντικό τους κομμάτι. Στην επανάληψη ο Αιγέας ανέβασε την απόδοσή του, έχοντας δυο με τρεις καλές ευκαιρίες για να σκοράρει με πρωταγωνιστές τους Ψάνη, Παράσχο Πρωτούλη και Σεκού, όμως έπεσε πάνω στον εντυπωσιακό Παπαλόπουλο, ο οποίος με τις σπουδαίες επεμβάσεις του κράτησε το μηδέν για την άμυνα του Αετού.

Χριστούγεννα στην κορυφή θα κάνει ο Διαγόρας που έστησε πάρτι στο Κάτω Τρίτος επικρατώντας με σκορ 7-0 του αδύναμου Αλκιβιάδη. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 3-0 με γκολ που σημείωσαν οι Γιώργος Τσομπανέλλης, Χατζηκλειδαράς και Χατζηβαγιάννης, με τον τελευταίο να βρίσκει δίχτυα ενάντια στην παλιά του ομάδα. Στην επανάληψη η ομάδα της Αγίας Παρασκευής συνέχισε να σκοράρει με τον Γιώργο Τσομπανέλλη να κάνει το 4-0 από το σημείο του πέναλτι. Στην συνέχεια ο Σοφιάνης με δυο προσωπικά γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-0, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 7-0 έβαλε ο Σαρίκης. Οι νικητές είχαν και ένα δοκάρι με τον Τσομπανέλλη.

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας οδηγήθηκε ξανά μετά από κάποιες αγωνιστικές ο Όλυμπος, ο οποίος πέρασε από την έδρα της Φίλιας με σκορ 3-0. Η ομάδα της Αγιάσου πήρε κεφάλι στο σκορ στο 17΄ με τον Χρυσάφη για να κάνει δυο τα τέρματά της στο ξεκίνημα της επανάληψης, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Λαλά. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 55ο λεπτό ο Χρυσάφης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Νίκη-ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να σώσει τη χρονιά πήρε η Αναγέννηση Γέρας και μάλιστα με ένα καλό σκορ, καθώς επιβλήθηκε 3-0 του Κεραυνού που παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην νίκη των γηπεδούχων ο Καραγιάννης, ο οποίος πέτυχε τα δυο πρώτα γκολ για την ομάδα του. Στο 69΄ ο Σαμιώτης έκανε το 3-0 για την Αναγέννηση Γέρας που είχε και ένα δοκάρι με τον Βλάμμη.

Τέλος, το σκορ της αγωνιστικής σημειώθηκε στο γήπεδο Παρακοίλων, εκεί όπου Ανδρονικάς και Αρίων Μήθυμνας πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στο τελικό 6-4 υπέρ της ομάδας του Μολύβου που πέρασε μόνη στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Στο πρώτο μέρος σημειώθηκαν τα έξι από τα συνολικά δέκα τέρματα της αναμέτρησης. Ο Αρίων Μήθυμνας μπήκε στο παιχνίδι πολύ εντυπωσιακά, παίρνοντας προβάδισμα με 3-0 χάρη σε γκολ που σημείωσαν οι Κλεάνθης Ζούζι, Διαμαντής Ράμα και Βουρσούκης. Στην συνέχεια ο Ανδρονικάς μείωσε σε 3-1 με τον Τσίγκα, όμως ο Ράμα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 4-1.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Ανδρονικάς κατάφερε να μειώσει σε 4-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσίγκα. Στην επανάληψη ο Αρίων Μήθυμνας έκανε το 5-2 με τον Ζούζι, όμως ο Γιώργος Σαμπάνης με δυο τέρματα μείωσε σε 5-4 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Τελικά ο Αρίων Μήθυμνας κλείδωσε τη νίκη με τον Γρούβα να κάνει το τελικό 6-4.