ΑΙΟΛΙΚΟΣ – AEΛ 1-1: Πήρε την ισοπαλία, μπορούσε και τη νίκη

Spread the love

Η ΑΕΛ αιφνιδίασε τον Αιολικό στον Ταρλά και προηγήθηκε με τον Πεντρόζο στο 25ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Γιοκέ στο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Super League 2. Οι δυο ομάδες, εκτός από τα γκολ, είχαν πολλές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, ωστόσο περιορίστηκαν στην ισοπαλία και στον ένα βαθμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά με την ΑΕΛ να πιέζει και να παίζει με κάθετες πάσες. Στο 13ο λεπτό το συγκρότημα του Παύλου Δερμιτζάκη έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, με τον Κολλαρά να κάνει λάθος γύρισμα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Όγκμποε, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας, όμως το σουτ που επιχείρησε για καλή τύχη του Αιολικού σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Μιλόγεβιτς, ενώ στην επαναφορά της μπάλας ο Μαυρίας επίσης δεν μπόρεσε να χρισθεί σκόρερ.

Έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι, που είχαν πάρει τα ηνία του ματς, είχαν νέα καλή στιγμή, αυτή τη φορά με τον Μαυριά, ο οποίος νικήθηκε από τον Μιλόγεβιτς. Η εδαφική υπεροχή της ΑΕΛ καρποφόρησε στο 25ο λεπτό με τον Μαυριά να περνάει την μπάλα στον Πεντρόζο, ο οποίος με σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Μιλόγεβιτς, δημιουργώντας με αυτό τον τρόπο σκορ στην αναμέτρηση. Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων οι περίπου 900 φίλαθλοι, που βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, περίμεναν την αντίδραση του Αιολικού, που όμως δεν μπορούσε να βρει κενούς διαδρόμους προς την εστία του Σουλούκου.

Μάλιστα στο 33΄ η ΑΕΛ λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά το υπέροχο ανάποδο ψαλίδι από τον Πεντρόζο πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μιλόγεβιτς. Η πρώτη και μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο για τον Αιολικό καταγράφηκε στο 43΄, με τον Καρανίκα να σεντράρει και τον Μανούσο να πιάνει την κεφαλιά, η οποία εξοστρακίστηκε από τον Σουλούκο, ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα στην μοναδική ευκαιρία των γηπεδούχων στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Απόστολος Χαραλαμπίδης μετά το κακό πρώτο ημίχρονο από πλευράς Αιολικού προχώρησε σε τριπλή διορθωτική κίνηση με το ξεκίνημα της επανάληψης, με σκοπό να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Συγκεκριμένα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Γιοκέ, Λουμανσρούμπεν και Κόρντιτς στις θέσεις των Ενομό, Σρνιτς και Ζάκαριτς. Μόλις στο 47ο λεπτό ο Αιολικός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με μία από τις αλλαγές του Χαραλαμπίδη, τον Γάλλο Κέβιν Γιοκέ να κάνει το 1-1 με συρτό σουτ, έπειτα από υπέροχη ασίστ του Μανούσου. Το γκολ έδωσε ώθηση στον Αιολικό, που στην συνέχεια  δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για την ολική ανατροπή στο σκορ.

Αρχικά στο 50’ το σουτ του Μανούσου μπλόκαρε σταθερά ο Σουλούκος. Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών στο παιχνίδι ο Κάτσε εκτέλεσε φάουλ, όμως τρεις παίκτες του Αιολικού δεν μπόρεσαν να έρθουν σε επαφή με την μπάλα, η οποία πέρασε άουτ. Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν νέα καλή στιγμή, με τον Μανούσο να πραγματοποιεί ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σουλούκος. Οι φάσεις διαδέχονταν η μια την άλλη και στο 73΄ ήταν η σειρά της ΑΕΛ να κάνει αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Μιλόγεβιτς, ο οποίος είπε όχι στην προσπάθεια του νεοεισελθόντα Μαϊδανού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες έψαξαν το δεύτερο γκολ που θα τις έδινε τη νίκη, έχοντας αρκετές τελικές προσπάθειες για να το πράξουν. Στο 80’ ο Αιολικός απείλησε την εστία του Σουλούκου με τον κεντρικό του αμυντικό τον Τριανταφύλλου, ωστόσο η ΑΕΛ ήταν αυτή που έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία για το 2-1, με τον Μαυριά να μην μπορεί να νικήσει τον εξαιρετικό Μιλόγεβιτς στο 83ο λεπτό. Δυο λεπτά πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας ο Πεντρόζο έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Μιλόγεβιτς ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ σκόραρε με τον Όγκμποε, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τον διαιτητή να γυρίζει την φάση πίσω δίνοντας φάουλ υπέρ της ΑΕΛ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι του Αιολικού με την ΑΕΛ, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό. Ο Αιολικός δείχνει ακόμη ανέτοιμος και χρειάζεται πολλή δουλειά προκειμένου να προσαρμοστεί στα δεδομένα της Super League 2. Ακόμη δεν έχει καταφέρει να γευτεί τη χαρά της νίκης στην έδρα του, ωστόσο κρατάει τον βαθμό κόντρα στην ΑΕΛ και συνεχίζει βλέποντας το επόμενο παιχνίδι, που είναι εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ Β΄.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απ. Χαραλαμπίδης): Μιλόγεβιτς, Καρανίκας, Κολλαράς, Τριανταφύλλου, Μαξιμένκο, Σρνιτς (46΄ Λουμανσρούμπεν), Κάτσε (90+2΄ Καγκελίδης), Ζάκαριτς (78΄ Μουχάλης), Ενομό (46΄ Γιοκέ), Τριανταφυλλάκος (46΄ Κόρνιτς), Μανούσος

ΑΕΛ (Π. Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (62΄ Καλουτσικίδης), Μαϊδανός, Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας (62΄ Γιανναράκης), Κ. Παπαγεωργίου (62΄ Κοσσονού), Αντράντα (93΄ Θωμαΐδης), Όγκμποε, Πεντρόζο, Μαυριάς (90΄ Μπρου)