Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Ακόμη πιο κοντά στην παραμονή!

Πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-1 ο Διαγόρας νίκησε  την Κυριακή, στην Αγ. Παρασκευή, τον Ταμυναϊκό, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής στον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής και έκανε ένα ακόμη βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία. Ένα τρίποντο-χρυσάφι για την ομάδα του Στέλιου Μουντανάρη, καθώς ανέβηκε στους 17 βαθμούς πλέον, στην 4η θέση, αλλά το κυριότερο έθεσε εκτός διεκδίκησης ουσιαστικά την ομάδα του Αλιβερίου. Όπως έδειξε πάντως ο Διαγόρας, η παραμονή θα παιχτεί μέσα στην έδρα του κυρίως εκεί όπου με την στήριξη του κόσμου του βγάζει μια δυναμική που λίγες ομάδες έχουν στην κατηγορία.

Από νωρίς το «αφεντικό»

Ο Διαγόρας εν αντιθέσει με άλλα παιχνίδια όπου περίμενε τον αντίπαλο, αυτή την φορά ήταν εκείνος που έκλεισε στα καρέ τον Ταμυναϊκό, θέλοντας πάση θυσία το τρίποντο. Και κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να είναι καλός, να σκοράρει δυο φορές και να χάσει και 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το ματς. Στο 24ο ο Ρέτζος κέρδισε τις κόντρες, με την μπάλα να στρώνεται στον Αχείμαστο που με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Το γκολ αυτό έδωσε μεγαλύτερη ώθηση στους γηπεδούχους που με τον Λαζαρίδη δέκα λεπτά αργότερα έφτασαν και σε ένα δεύτερο τέρμα, ενώ ο Τζέκα είχε δυο πολύ καλές στιγμές ακόμη για να ανοίξει λογαριασμό με την φανέλα του Διαγόρα. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι μην έχοντας να χάσουν τίποτα έκαναν τρεις αλλαγές στην ανάπαυλα, έγιναν πιο επιθετικοί και κατάφεραν να μειώσουν με τον Μήτρου στο 53ο δημιουργώντας για τα επόμενα λεπτά άγχος στους παίκτες του Διαγόρα. Ωστόσο μετά το αρχικό σοκ, οι γηπεδούχοι ανασυγκροτήθηκαν και κράτησαν με σχετική ευκολία το υπέρ τους προβάδισμα, πανηγυρίζοντας στο φινάλε μια μεγάλη νίκη.

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής (Στέλιος Μουντανάρης): Μαλλής, Χατζέλλης, Χριστόφ, Ρέτζος, Μέρο, Αχείμαστος, Λαζαρίδης (53′ Μαλακός), Τσομπανέλλης, Τζέκα (90′ Κρασουδάκης), Τζόρνταν (50′ Κίστα), Β. Παρέλλης (85′ Σεφουλάι)

Ταμυναϊκός (Βαγγέλης Λαθουράς): Μπασινάς, Παπαδάκης (46′ Μήτρου), Κ. Κατσάμπας (46′ Πιλάτης), Καρατζάς, Γιαννακόπουλος (46′ Β. Αναστασίου), Ιδ. Αναστασίου, Κρόκος, Αντμίρ, Κούτρης, Ραμπαβίλας, Μήτρου.