Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Εύκολα νίκες για Αιγέα, Αίγειρο και Όλυμπο

Από όλα είχε η 19η αγωνιστική της Α’ Τοπικής που όσο πλησιάζει προς το τέλος γίνεται ολοένα και πιο συναρπαστική. Η είδηση της ημέρας δεν είναι φυσικά οι εύκολες νίκες των πρωτοπόρων Αιγέα, Αιγείρου και Ολύμπου αλλά η ήττα της Ανεμότιας μέσα στον Πολιχνίτο, η οποία όμως μπορεί να περάσει ανώδυνα και να μην ισχύσει. Και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι  σύμφωνα με τα όσα υποστηρίζουν οι άνθρωποι του Ατρόμητου, έκαναν το λάθος να αγωνιστούν για μερικά λεπτά με τέσσερις ηλιακά «μεγάλους» στην ενδεκάδα (στους αγώνες πρωταθλήματος και Κυπέλλου μπορούν να αγωνισθούν στην Α’ κατηγορία μέχρι 3 ποδοσφαιριστές γεννηθέντες πριν από 1-1-83 αναφέρει η προκήρυξη), με συνέπεια η πλευρά της Ανεμότιας να κάνει ένσταση, η οποία αναμένεται να γίνει δεκτή και να πάρει στα χαρτιά τους τρεις βαθμούς.

Ένα ακόμη γεγονός που χαρακτήρισε την αγωνιστική, ήταν ο πολύ σοβαρός τραυματισμός του Ρονάλντο  Σιμόνι, παίκτη του Αλκιβιάδη ο οποίος υπέστη συντριπτικό κάταγμα στο παιχνίδι με τον Κεραυνό (0-1 η ομάδα του Κάτω Τρίτους) και μπήκε στο χειρουργείο εσπευσμένα προκειμένου να του τοποθετηθεί λάμα στο πόδι. Στα καθαρά αγωνιστικά, πέραν των παραπάνω αποτελεσμάτων, ο Ανδρονικάς πέτυχε σπουδαία νίκη με αντίπαλο την Αναγέννηση με το εντυπωσιακό 5-3, ενώ στα Λουτρά ο Αετός δυσκολεύτηκε απέναντι στον πολύ καλό Μεσότοπο, αλλά τελικά πήρε το τρίποντο με 3-2. Αναλυτικά:

Πολιχνίτος – Ατρόμητος 2-1

Πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες στον Πολιχνίτο, με δυνατό άνεμο και βροχή να μην επιτρέπουν να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καββαδά αλλά ο Φιλιανός ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Και ενώ ο Ατρόμητος πίεζε για το γκολ, σε μια αντεπίθεση στο 88ο ο Πολιχνίτος σκόραρε εκ νέου με τον Ξινό και πήρε τη νίκη. Μια νίκη όμως που δεν θα χαρεί αφού αναμένεται να χάσει το παιχνίδι στα χαρτιά. Και αυτό καθώς η πλευρά του Ατρόμητου υποστηρίζει πως  οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για μερικά λεπτά με τέσσερις παίκτες γεννηθέντες πριν το 1983 (έγινε αλλαγή «μικρού» με «μεγάλο» δηλαδή), κάτι που υπέπεσε στην αντίληψή τους και θα κάνουν ένσταση προκειμένου να πάρουν το ματς στα χαρτιά. Πέρα από αυτό, η ομάδα της Ανεμότιας έχει πολλά παράπονα από την διαιτησία.

Αετός Μεσότοπος 3-2

Πολύ καλό παιχνίδι στα Λουτρά, με τον Αετό να κερδίζει 3-2 αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Η ομάδα του Γιακαλή ήταν πολύ καλή στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με τον Κουλουδή, αλλά στην επανάληψη η εμπειρία των γηπεδούχων γύρισε το παιχνίδι. Ο Βλαστέλλης έκανε το 1-1, ο Κούτσας έδωσε προβάδισμα όχι ενός αλλά δυο τερμάτων, σκοράροντας δις, μέχρι να μειώσει στο τέλος ο Τσιπάς στο τελικό 3-2. Αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Άκης Μαρμαλέκας του Αετού, ενώ ο Μεσότοπος έχει παράπονα για την διαιτησία.

Κεραυνός – Αλκιβιάδης 0-1

Ο πολύ σοβαρός τραυματισμός του Ρονάλτο Σιμόνι, ο οποίος υπέστη συντριπτικό κάταγμα στο πόδι και χτες αναμενόταν να χειρουργηθεί, επισκίασε τα πάντα στην Μόρια την Κυριακή. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής τραυματίστηκε από τάκλιν αντιπάλου του μόλις στο 5ο λεπτό  και μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο νοσοκομείο. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να αγωνιστούν με δέκα παίκτες σε όλο το παιχνίδι, αφού μετά τον τραυματισμό του Σιμόνι δεν υπήρχε άλλος μικρός ηλικιακά στον πάγκο για να τον αντικαταστήσει.

Παρόλα αυτά όμως άντεξαν και υπό το ψυχολογικό βάρος του τραυματισμού και πήραν το τρίποντο με γκολ του Κόμβου στο 85ο. Με δέκα παίκτες αγωνίστηκε από το 75ο και ο Κεραυνός λόγω αποβολής του Στίβεν, με την ομάδα του Αφάλωνα να βρίσκεται σε δύσκολη θέση πλέον.

Αχιλλέας Όλυμπος 1-6

Καμία τύχη δεν είχε ο Αχιλλέας απέναντι στον Όλυμπο, ο οποίος ενισχυμένος πλέον και σοβαρός δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα της Πέτρας. Ο Πετρουζέλλης πέτυχε χάτ – τρικ, ο Καλούλι σκόραρε ξανά, ο Γκέρι έβαλε και αυτός γκολ, ενώ σκόρερ χρίστηκε και ο Χουλιάρας. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν προσωρινά με τον Πάντα.

Αρίων Μ. – Αιγέας 0-4

Δύσκολες καιρικές συνθήκες και στην Μήθυμνα με αέρα και βροχή να δυσχεραίνει τις προσπάθειες των παικτών, ενώ το γήπεδο ήταν βούρκος. Ωστόσο οι παίκτες του Γαβαλά δεν είχαν πρόβλημα και με τον Άνταμ να ανοίγει το σκορ, τον Χρυσάφη να πετυχαίνει άλλα δυο στο ημίχρονο και τον Βελούτσο να σκοράρει ξανά, έφτασαν στην άνετη επικράτηση.

Οδυσσέας Ελύτης Αίγειρος 0-6

Χωρίς αντίπαλο ο Αίγειρος, καθάρισε εύκολα τον Οδυσσέα Ελύτη και συνεχίζει να οδηγεί μαζί με τον Αιγέα την κούρσα του πρωταθλήματος. Ο Π. Βουργουτζής πέτυχε δυο τέρματα, ο Βαξεβάνης άλλα δυο ενώ από ένα γκολ σημείωσαν οι Τριλιανός και Συβρής.

Ανδρονικάς Αναγέννηση 5-3

Ματσάρα, όπως τα περισσότερα άλλωστε μέσα στα Παράκοιλα, με τον Ανδρονικά να επιστρέφει στις νίκες απέναντι στην Αναγέννηση που έχει πολλά προβλήματα με απουσίες παικτών. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 χάρη σε δυο γκολ του Γιώργου Μανούσου, αλλά οι γηπεδούχοι όχι μόνο έφεραν το ματς στα ίσια σχεδόν άμεσα, με δυο γκολ του Γιώργου Σαμπάνη, αλλά πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, με τον Φινφίνη να κάνει το 3-2, ενώ έμειναν και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κούκου. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Ανδρονικάς έκανε το 4-2 με τον Νικολέλλη, η Αναγέννηση μείωσε με τον Τακό σε 4-3, αλλά στις καθυστερήσεις ο Νταής με πέναλτι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 5-3.

Πήρε το ντέρμπι ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας

Με ένα γκολ του Γ. Βασιλέλλη λίγο πριν το φινάλε, ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με αντίπαλο τον Παλλεσβιακό και πήρε προβάδισμα για την δεύτερη θέση. Ο Αρίων Π. είχε εύκολο έργο μέσα στα Βασιλικά κερδίζοντας με 4-0, ενώ δεύτερη σερί νίκη σημείωσε ο Αστέρας Ιππείου αυτή την φορά επί του Εφήβου. Στον Βόρειο όμιλο, Απόλλων Δαφίων και Προοδευτική δεν είχαν πρόβλημα απέναντι σε Ταξιάρχη και Μακαρέα, ενώ ο Γ. Καραβαγγέλης πέτυχε άνετη νίκη επί του Παπανικολή με 3-0. Ισόπαλο με 2-2 έληξε το ματς του Ορφέα Άντισσας με την Άναξο.