Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Άλλαξε χέρια η κορυφή

Άλλαξε χέρια η κορυφή της Α’ Τοπικής την Κυριακή, με τον Αίγειρο να εκμεταλλεύεται την δική του νίκη επί του Αιγέα και την ισοπαλία του Ολύμπου με τον Αετό και να αφήνει την ομάδα της Αγιάσου πίσω. Γκέλα υπέστη και ο Ατρόμητος που παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον Ανδρονικά, ενώ η Αναγέννηση μπήκε και πάλι σε τροχιά τετράδας κερδίζοντας τον Μεσότοπο με 2-0. Μεγάλο διπλό πέτυχαν ο Αρίων μέσα στο Κάτω Τρίτος και ο Πολιχνίτος επί του Κεραυνού, ενώ σεφτέ έκανε ο Αχιλλέας που επικράτησε 4-2 του Οδυσσέα Ελύτη και έσβησε επιτέλους το αρνητικό πρόσημο στην βαθμολογία.

Στην Θερμή ο Αιγέας προηγήθηκε με τον Αγκόλι να ευστοχεί σε πέναλτι, αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους που με αιχμές του δόρατος τους Βουργουτζή, Συβρή και Σπάρταλη και τον Ματζουράνη αμυντικά να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι, ανέτρεψαν την κατάσταση. Ο Βουργουτζής ισοφάρισε στο 20ό, ο Συβρής πέντε λεπτά μετά έκανε το 2-1 για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 πριν το ημίχρονο ο Βαξεβάνης. Στην Αγιάσο το ματς είχε συγκλονιστική εξέλιξη, καθώς οι δυο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Ο Όλυμπος προηγήθηκε στο 20ό με τον Κατσαρό αλλά η ψυχρολουσία ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Κούτσας μετά από φάουλ του Διονυσάτου ισοφάρισε σε 1-1 και «γκρέμισε» την ομάδα της Αγιάσου από την κορυφή. Στο γήπεδο Αγ. Παρασκευής ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να προσαρμοστεί στις ανάγκες του αγώνα και παραχώρησε ισοπαλία 1-1 χάνοντας έδαφος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τριανταφύλλου, ο οποίος δόθηκε πριν από μερικές ημέρες από την Ανεμότια στην ομάδα των Παρακοίλων και σκόραρε. Ο Ατρόμητος ισοφάρισε με πέναλτι του Γρούβα στο μισάωρο, αλλά μέχρι εκεί.

Στον Παπάδο η Αναγέννηση ήταν καλύτερη και με γκολ των Βλάμου στο 25ο και Τακού στο 55ο πήρε εύκολα το τρίποντο, ενώ ο Πολιχνίτος πέρασε από τη Μόρια βάζοντας προβλήματα πλέον στον Κεραυνό, σκοράροντας με τους Καββαδά και Νικέλλη. Στο Κάτω Τρίτος ο Αλκιβιάδης έχασε πέναλτι με τον Ανήφορο, είχε δοκάρι αλλά δεν σκόραρε και τιμωρήθηκε από τον Αρίωνα, που άνοιξε το σκορ με τον Σοφιάνη στο τέλος του ημιχρόνου και σφράγισε τη νίκη του με τον Ανδριώτη στο 70ό.

Τέλος, στην Πέτρα, ο Αχιλλέας πέτυχε την πρώτη του νίκη επικρατώντας 4-2 του Οδυσσέα Ελύτη, και πλέον έχει θετικό πρόσημο στην βαθμολογία, αφού είχε ξεκινήσει με -2. Οι Πάντας και Γρούβας έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος, ο Πάντας έκανε το 3-0, ενώ το τέταρτο γκολ σημείωσε ο Καψάλας. Ενδιάμεσα είχε μειώσει σε 3-1 για τον Οδυσσέα ο Ζουργαδάκης, ενώ το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Ραπάι στο φινάλε.