Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Άλμα τίτλου ο Αιγέας 3-2 τον Αίγειρο

Άλμα τίτλου έκανε χτες το απόγευμα στο γήπεδο της Θερμής ο Αιγέας μετά την μεγάλη νίκη που πέτυχε μέσα στην Θερμή επί του Αιγείρου με 3-2, την  ώρα  που ο Διαγόρας έμενε ζωντανός στο κυνήγι της πρωτιάς, κερδίζοντας μέσα στα Λουτρά τον Αετό με 1-0. Μετά τα χτεσινά αποτελέσματα, ο Αιγέας όχι μόνο κάλυψε την διαφορά των τριών βαθμών με την οποία ξεκίνησε ο Αίγειρος, αλλά τον προσπέρασε με 2 βαθμούς, έχοντας παίξει και σε Αγ. Παρασκευή και σε Θερμή και ουσιαστικά θα παίξει το πρωτάθλημα στην έδρα του, όπου με δυο νίκες εκεί  θα είναι πρωταθλητής.

Στην Θερμή ο Αίγειρος προηγήθηκε με τον Αλαγιάννη στο ξεκίνημα, αλλά ο Αιγέας απάντησε άμεσα με τον Άνταμ στο 12ο κάνοντας το 1-1. Ο Χρυσάφης στο τέλος του ημιχρόνου και στο ξεκίνημα της επανάληψης έκανε το 1-3, αλλά ο Συβρής μείωσε στο 55ο σε 2-3 βάζοντας ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι. Μάλιστα στην φάση αυτή αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας  Παπαδάτος, ο οποίος είχε επεισόδιο με αντίπαλο που πήγε να πάρει γρήγορα την μπάλα από τα δίχτυα του. Ωστόσο το σκορ μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων δεν άλλαξε με τους Πλωμαρίτες να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη.

Στα Λουτρά ο Διαγόρας σκόραρε νωρίς, μόλις στο 8ο με τον Φιλιανό, είχε ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς αλλά δεν τα κατάφερε, έχοντας το άγχος μέχρι το τέλος, με τον Αετό να παλεύει μέχρι το 90ό.