Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

“Άλωσε” τα Λουτρά ο Ατρόμητος 1-2

Με μεγάλο νικητή τον Ατρόμητο ο οποίος κατάφερε να αποδράσει με σπουδαίο τρίποντο από τα Λουτρά επικρατώντας με 2-1 του  Αετού, ολοκληρώθηκε χτες η 2η αγωνιστική της Α’ Τοπικής. Η ομάδα της Ανεμότιας μπορεί να προηγήθηκε στο ξεκίνημα με τον Κριτσωτάκη, αλλά ο Αετός κατάφερε να ισορροπήσει, να κερδίσει πέναλτι και αποβολή του Αντώναρου για διαμαρτυρία, αλλά ο Πάπαρης είπε όχι στον Καλλιματζέρο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι, ισοφάρισαν με τον Διονυσάτο, είχαν δοκάρι, χαμένες ευκαιρίες, αλλά «πλήρωσαν» τον νόμο του ποδοσφαίρου, με τον Ατρόμητο να κερδίζει πέναλτι σε χέρι του Λαγουτάρη στο 90ό (ο οποίος και αποβλήθηκε), με τον Κριτσωτάκη να κάνει το 1-2.  Σαρωτικός ο Αίγειρος πέτυχε δεύτερη σερί πεντάρα αυτή την φορά απέναντι στον Μεσότοπο, μέσα στην Αγ. Παρασκευή, με τους Χατζηκλειδαρά, Συβρή, Μαλακό και δυο φορές τον Βουργουτζή να σκοράρουν.

Ο Αιγέας είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στον Αλκιβιάδη, με τον Αγκόλι να ευστοχεί σε πέναλτι, να χάνει πέναλτι και τους Καραμπέτσο και Βελούτσο να διαμορφώνουν το τελικό 3-0. Στη Μήθυμνα ο Κουνιάρης άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα της επανάληψης για τον Αρίωνα, αλλά ο Τσαμπλάκος στο 85ο ισοφάρισε και έσωσε τον βαθμό για την ομάδα της Αγιάσου. Στον Παπάδο μετά από ένα πρώτο μέρος όπου οι δυο ομάδες δεν είχαν και πολλά κέφια επιθετικά, η Αναγέννηση πήρε τα ηνία, πέτυχε δυο γρήγορα γκολ με τους Τηνιακό και Τρεμούλα (ο οποίος αποβλήθηκε κιόλας στο φινάλε με απευθείας κόκκινη), είδε τον Γ. Αλεξίου να χάνει πέναλτι για τον Πολιχνίτο και πανηγύρισε και τρίτο γκολ με τον Μανούσο λίγο πριν το φινάλε.

Τέλος, στο Γ. Σκούφος ο Οδυσσέας Ελύτης και ο Κεραυνός μοιράστηκαν εντυπώσεις και βαθμούς με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 58ο με τον Παράσχου και τον Καβαλίκα να ισοφαρίζει στο 75ο. Συνοπτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία έχουν ως εξής: