Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Έχασε και στην Πύλο

Άλλη μια ήττα γνώρισε το Σάββατο  ο Αιολικός, αυτή την φορά στην Πύλο από τον Τσικλητήρα με 1-0, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.  Ένα παιχνίδι σχεδόν πανομοιότυπο με τα υπόλοιπα στα οποία έχει ηττηθεί η ομάδα της Μυτιλήνης η οποία έχει ξεμείνει από στόχους, κουράγια και δυνάμεις, αλλά το κυριότερο από τύχη, με αποτέλεσμα να παίζει, να είναι καλύτερη, να χάνει ευκαιρίες, αλλά στο τέλος να κερδίζουν… οι άλλοι. Και αυτό το παιχνίδι κρίθηκε με ένα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο 80ό με τον Ζαχαρόπουλο να εκμεταλλεύεται μια αναμπουμπούλα στην περιοχή του Αιολικού μετά από κόρνερ και με σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αιολικός παρά την μεγάλη ταλαιπωρία από το ταξίδι αφού έφυγε με πλοίο το βράδυ της Παρασκευής  και έφτασε στην Πύλο το μεσημέρι του Σαββάτου,  λίγες ώρες πριν το παιχνίδι, στάθηκε πολύ καλά. Οι γηπεδούχοι “καίγονταν” για το τρίποντο προκειμένου να μείνουν στην κατηγορία, είχαν τον πολύ δυνατό άνεμο υπέρ τους στο πρώτο μέρος αλλά και τον διαιτητή, ο οποίος σφύριξε δυο φορές έμμεσο, έβαζε σε κάθε ευκαιρία τους παίκτες του Αιολικού στην περιοχή τους και γενικότερα έδειχνε διάθεση να βοηθήσει τους “γείτονες” (από τον σύνδεσμο Ηλείας ο διαιτητής).

Παρόλα αυτά οι παίκτες του Πολλαετίδη στάθηκαν εξαιρετικά, έχασαν με τον Μπουρού κλασική ευκαιρία να σκοράρουν, ενώ κινδύνευσαν με το δοκάρι του Πύλιου. Στην επανάληψη ο Αιολικός είχε τον άνεμο ευνοϊκό και έδειχνε να μην ανησυχεί ιδιαίτερα, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να απειλήσουν. Ώσπου ήρθε η φάση του 80ού με το κόρνερ και το γκολ για να στερήσει από την ομάδα της Μυτιλήνης ξανά το θετικό αποτέλεσμα. Στα τελευταία λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, οι γηπεδούχοι πέταγαν μπάλες συνέχεια μέσα στον αγωνιστικό χώρο και το τελικό 1-0 χάρισε ουσιαστικά την  παραμονή στην Πύλο, με τους παίκτες του Αιολικού να φεύγουν και πάλι “ξενερωμένοι” από το γήπεδο για τον τρόπο που έχασαν και αυτό το ματς.

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Θάνος, Σβίγγος, Καραμπάς, Ρήγας (56′ Γεωργιόπουλος), Ρούσσης, Ζαχαρόπουλος, Πύλιος (85′ Μπίζος), Κυριακόπουλος, Γραμματικόπουλος, Τσάτσος (67′ Δούνιας), Κερμενίδης.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Ζάχαρης, Λάλας (82′ Ντάμπος), Κρητικός, Ταχιάς, Παληγιώργος, Κεσίδης, Ευσταθίου (75′ Πάλλα), Καπταγιάννης, Μπουρούς (63′ Χρήστου).