Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Έμειναν στην ισοπαλία σε Λουτρά και Αγ. Παρασκευή

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην βαθμολογία των μπαράζ της Α’ Τοπικής, καθώς και τα δυο παιχνίδια που διεξήχθησαν την Κυριακή τελείωσαν ισόπαλα με 1-1. Στα Λουτρά ο Αετός αιφνιδίασε τον Αίγειρο και μόλις στο 4ο άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κροτσίδα, αλλά ο  Αίγειρος ισοφάρισε με τον Αλαγιάννη στα μισά της επανάληψης. Και οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν την νίκη με χαρακτηριστικότερες το δοκάρι του Κροτσίδα για τους γηπεδούχους και το τετ-α-τετ του Καλαφάτη για τους φιλοξενούμενους, με το τελικό 1-1 να κρίνεται δίκαιο.

Μετά το ματς επικράτησε ένταση στα αποδυτήρια με τους ψυχραιμότερους να επεμβαίνουν. Στην Αγ. Παρασκευή ο Διαγόρας των 11 μόλις παικτών αρνείται να παραδοθεί και παλεύει όλα τα ματς θέλοντας να εξαντλήσει όσες πιθανότητες έχει για τον τίτλο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ντάνιελ για να ισοφαρίσει ο Αιγέας με τον Χρυσάφη στο ξεκίνημα της επανάληψης. Και εδώ είχαμε ευκαιρίες από τις δυο πλευρές για να σκοράρουν, με το 1-1 να κρίνεται επίσης δίκαιο.

Απόλυτα φαβορί Ανδρονικάς και Μεσότοπος

Ανδρονικάς και ΑΟ Μεσοτόπου προχώρησαν με νίκες το Σάββατο στην διεξαγωγή της 2ης αγωνιστικής των Play Off ανόδου κάνοντας ίσως το πιο αποφασιστικό βήμα να πάρουν τα  εισιτήρια. Στα Παράκοιλα ο Ανδρονικάς έκανε το χειρότερό του παιχνίδι σε ένα κακό από ποιότητα παιχνίδι, αλλά μπόρεσε να λυτρωθεί στο 88′ με απευθείας κτύπημα φάουλ από τον Δημήτρη Κουτλή (του Φώτη) από μακρινή απόσταση ξεγέλασε τον τερματοφύλακα  του Αλκιβιάδη και χάρισε το δύσκολο τρίποντο στην ομάδα του.

Στα αρνητικά ο τραυματισμός του γκολκίπερ των γηπεδούχων Ραφαήλ Καφαλούκου, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον ποδοσφαιριστή Γιαννόγλου αφού ο Κουτλής είχε αποβληθεί στο προηγούμενο παιχνίδι. Λίγα χιλιόμετρα πιο πέρα στην Αγ.Παρασκευή ο ΑΟΜ κατάφερε να  νικήσει την Φίλια με 2-0 παραμένοντας στο 2ο σκαλοπάτι της βαθμολογίας. Ο νικητής ήταν καλύτερος, είχε περισσότερες ευκαιρίες και πέτυχε τα  γκολ με πλασέ του Αλέξη Μπριλάκη στο πρώτο ημίχρονο και του Στρατή Βασίλογλου με ωραία ενέργεια και δυνατό σουτ εντός μεγάλης περιοχής.

Η Φίλια είχε την μοναδική καλή ευκαιρία με τον Καλούλη, ο οποίος σημάδεψε το εξωτερικό μέρος του δοκαριού.

Σαρωτικός ο Παλαιόκηπος

Ακόμη βάζει γκολ ο Αρίων Παλαιοκήπου, ο οποίος συνέτριψε στον Πάπάδο με το ευρύ 8-0  τον Ταξιάρχη σε ένα παιχνίδι το οποίο δεν αντέχει σε κριτική. Οι νικητές ήταν καταιγιστικοί σε όλη την διάρκεια του ματς παρότι αγωνίστηκαν με πολλές αλλαγές  στην σύνθεσή τους, με τον Χρήστο Τάκα να δίνει ευκαιρίες στα νέα κυρίως παιδιά και αυτά  στο τέλος τον αποζημίωσαν. Χατ-τρικ πέτυχαν οι Δημήτρης Ράλλης και Στρατής  Δημητράκας και από ένα Χριστοδούλου και Γκιώργκι. Στα χαρτιά πήρε με 3-0 ο Ορφέας Κεραμειών το παιχνίδι με τον ΑΟ Ανάξου.