Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Συνέχισε την “κακή συνήθεια” ο Αιολικός

Την  “κακή συνήθεια” που έχει ο Αιολικός να δέχεται γκολ στα τελευταία λεπτά των αγώνων, τήρησε και το Σάββατο, στον Ταρλά αυτή την φορά, καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος με 2-2 με αντίπαλο την Αχαϊκή για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.  Το τελικό 2-2 μπορεί να μην προκαλεί κάποιο κακό στην γενικότερη πορεία του Αιολικού, ωστόσο και μόνο το γεγονός πως δεν μπορείς να πάρεις ούτε μια νίκη γοήτρου όταν μάλιστα προηγείσαι 2-0, προκαλεί απογοήτευση.

Ο Αιολικός μπροστά σε ελάχιστους φιλάθλους στο Στάδιο Μυτιλήνης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τον Μπουρού στο 5ο άνοιξε το σκορ όταν ο νεαρός  επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Χρήστου και με πλασέ στην απέναντι γωνία νίκησε τον Βεντούρη. Το παιχνίδι είχε ρυθμό, ήταν ανοικτό και σε αυτό βοήθησε και ο εξαιρετικός αγωνιστικός χώρος χωρίς να λείπει και η ένταση σε κάποια σημεία. Παρά τις εκατέρωθεν 2-3 καλές στιγμές το ημίχρονο ολοκληρώθηκε  με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0.

Μάλιστα στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Αιολικός κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα, όταν ο Πάλλα κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμά του μέσα στην περιοχή και ο Μουδούρογλου με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 2-0. Με την ψυχολογία υπέρ τους οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα ωστόσο υπολόγιζαν χωρίς τον Αγγελόπουλο. Ο υψηλόσωμος επιθετικός πέρασε αλλαγή στο 60ό  και έκανε άνω-κάτω την αντίπαλη άμυνα. Στο 78ο με εξαιρετική προσπάθεια, μείωσε σε 2-1 και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με διπλή προσπάθεια ισοφάρισε, προκαλώντας “έμφραγμα” στους γηπεδούχους.

Αιολικός: Γιώτας, Κρητικός, Τάχιας, Λαλάς (90’ Καπταγιάννης)  Παληγεώργος, Κεσίδης, Ντάμπος (79’ Ιωαννίδης), Πάλλα, Μπουρούς (82’ Μανουσάκης), Μουδούρογλου, Χρήστου

Αχαϊκή: Βεντούρης, Ντάσος, Στεφανόπουλος, Μακρής, Λαμπρόπουλος, Σωτηρόπουλος, Αποστολόπουλος, Μαντάς (65’ Σπυρόπουλος), Κωστούλας, Μικελάτος (60’ Αγγελόπουλος), Γεωργόπουλος

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Αστέρας Αμαλιάδας – Τσικλητήρας Πύλου                         0-0

Αιολικός – Αχαϊκή                                                                           2-2

Παναργειακός – Ζευγολατιό                                                      1-0

ΠΑΟ Λουτρακίου – Θήβα                                                            2-0

Ένωση Ερμιονίδας – Δόξα Μεγαλόπολης                             1-1

Παναχαϊκή – Φωστήρας                                                               1-0

Χαλκίδα – ΠΑΟ Βάρδας                                                                                2-0

Ρεπό: Παναρκαδικός.