Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

“Έσωσε” τον βαθμό στις καθυστερήσεις

Μπορεί οι δυο σερί νίκες επί Κιβερίου και Διαγόρα να είχαν αντιστρέψει το κλίμα στον Αιολικό, ωστόσο το προχθεσινό εντός έδρας ματς με τον Πανθηραϊκό ήρθε να επιβεβαιώσει ξανά πως η ομάδα έχει χτυπητές και μεγάλες αδυναμίες, τις οποίες πρέπει πάση θυσία η διοίκηση να καλύψει στην μεταγραφική περίοδο που ξεκινά τον Γενάρη. Υπ’ αυτή την έννοια, το ότι δεν κρύφτηκαν κάτω από το χαλί τα προβλήματα σε μια ενδεχόμενη νίκη, η ισοπαλία και με βάση το πώς εξελίχθηκε η αναμέτρηση, ήταν μια χαρά αποτέλεσμα για τον Αιολικό.

Και δυστυχώς όταν οι περισσότεροι έφυγαν προχθές από τον Ταρλά, σχεδόν χαρούμενοι, αντιλαμβάνεται κανείς σε τι κατάσταση αγωνιστική βρίσκεται η ομάδα αυτή την περίοδο. Μην ξεχνάμε άλλωστε πως στην αποστολή βρίσκονταν όλοι και όλοι 16 παίκτες, αφού Λάσπατζης και Κροτσίδας αποχαιρέτησαν μια εβδομάδα νωρίτερα από ό,τι αναμενόταν. Ο βαθμός που πήρε ο Αιολικός στα χασομέρια τον ανέβασε στους 11 βαθμούς, όσους έχει και ο Διαγόρας δηλαδή, αλλά ο όμιλος με τα συνεχή αναπάντεχα αποτελέσματα κάθε Κυριακή έχει γίνει άνω – κάτω και η ζώνη διαρκώς ανεβαίνει. Η περίοδος της διακοπής του πρωταθλήματος είναι μια καλή ευκαιρία για ανασύνταξη στον Αιολικό, για ενίσχυση με στόχο να μπει δυνατά στην νέα χρονιά και να «καθαρίσει» νωρίς την υπόθεση παραμονής, που δυστυχώς από δικά του τραγικά λάθη έχει μπει.

Ό,τι έκανε στο πρώτο δεκάλεπτο

Επιστρέφοντας στον Ταρλά, ο Αιολικός έχοντας και ως σύμμαχο τον πολύ καλό αγωνιστικό χώρο, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, είχε μια διπλή χαμένη ευκαιρία με τον Μπουρού στο 4ο όταν πάνω στην γραμμή του άουτ πλάσαρε δυο φορές τον Αθανασίου, αλλά ο γκολκίπερ έσωσε την ομάδα του, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κεσίδης από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας του Πανθηραϊκού με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, όμως καθώς οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, βγήκαν μπροστά και είχαν δοκάρι με τον Γκίκα απειλώντας με το 0-1.

Ό,τι δεν κατάφεραν στην φάση αυτή όμως το πέτυχαν λίγο αργότερα, στο 35ο, όταν ο ίδιος παίκτης ξεπέρασε το εμπόδιο του Κρητικού και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Η ευκαιρία του Λαμπράκη που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αθανασίου στέρησε από τον Αιολικό το 1-1, όμως στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Πανθηραϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία και πάλι από τα αριστερά και πάλι με τον Γκίκα, όταν ο τελευταίος βγήκε μόνος απέναντι από τον Γιώτα, αλλά ο γκολκίπερ του Αιολικού τον πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα αποσοβώντας το 0-2.

Λύτρωση από τον Κριπιντήρη

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν κακό, παρά το γεγονός πως ο Αιολικός έπρεπε να βγει μπροστά και να δημιουργήσει φάσεις για να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ. Οι φιλοξενούμενοι τους έκλεισαν στην άμυνά τους, οι παίκτες του Ψυρρόπουλου δεν είχαν καθαρό μυαλό, το ματς δεν είχε ρυθμό με συνεχείς διακοπές και έτσι το 0-1 παρέμενε. Η είσοδος του Λαλά, του μοναδικού επιθετικογενή ποδοσφαιριστή που είχε στον πάγκο του ο Ψυρρόπουλος,  έδωσε μια μικρή ζωντάνια στην ομάδα της Μυτιλήνης, με τον νεαρό επιθετικό να έχει την μοναδική ευκαιρία στην επανάληψη με μια κεφαλιά που έφυγε άουτ, ενώ με το πάθος και τον τσαμπουκά του έσπρωξε και τους υπόλοιπους.

Ο τεχνικός του Αιολικού μην έχοντας κάτι άλλο να κάνει, έδωσε εντολή στο τελευταίο δεκάλεπτο στον Κριπιντήρη να περάσει μπροστά με τον αρχηγό να τον δικαιώνει. Αρχικά στο 85ο έκανε εντυπωσιακή ενέργεια πάνω στην γραμμή του τέρματος κάνοντας όμως λάθος πάσα, ενώ στο 91ο εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 που λύτρωσε συμπαίκτες και κόσμο.