Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Φινάλε με… δώρο για την Αναγέννηση!

Πολλές συγκινήσεις επεφύλασσε η αγωνιστική δράση του Σαββατοκύριακου, με τον δεύτερο όμιλο να ρίχνει αυλαία με τον πλέον συναρπαστικό τρόπο.

Για τον πρώτο όμιλο, ο Αετός Λουτρών δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στον Αίγειρο Μιστεγνών, του οποίου επιβλήθηκε 4-1. Ο Αρίων Μήθυμνας κατάφερε να «δραπετεύσει» με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Αγ. Παρασκευή, με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ, την στιγμή που στα Παράκοιλα, ο Παλλεσβιακός είδε τον Ανδρονικά να του κόβει τις ελπίδες για την τετράδα με το τελικό 3-2. Στο κόλπο της τετράδας πλέον και ο Αρίων Παλαιοκήπου, που συνέχισε το νικηφόρο σερί του και στο παιχνίδι απέναντι στον Αιγέα, επικρατώντας 1-0.

Στον δεύτερο όμιλο, η τελευταία αγωνιστική έμελλε να είναι και αυτή που θα έκρινε την πρωτιά, με την Αναγέννηση Γέρας να εκμεταλλεύεται το δώρο του Μεσότοπου, που ήρθε ισόπαλο με τον Όλυμπο Αγιάσου 1-1 και σε συνδυασμό με το ευρύ 7-0, που η ομάδα του Παπάδου επικράτησε του Απόλλωνα Δαφίων, κατέκτησε την κορυφή του ομίλου. Ο Ατρόμητος επικράτησε με 0-3 του Αλκιβιάδη στο Κάτω Τρίτος, ενώ με νίκη έκλεισε και ο Ελύτης τις υποχρεώσεις του, υποχρεώνοντας σε ήττα με 1-0 την Προοδευτική Σκάλα Καλλονής.

Α’ Όμιλος

Κόντρα και στα δοκάρια

Ο Αετός Λουτρών είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον Αίγειρο Μιστεγνών, τον οποίο και υποχρέωσε σε βαριά ήττα με σκορ 4-1. Πρωταγωνιστής ήταν ο Τζίμης Βλαστέλλης, ο οποίος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, που έψαχναν ένα γρήγορο γκολ για να κάνουν την υπόθεση τρίποντο πιο εύκολη. Το 2-0 ήρθε στιγμές αργότερα με την αριστοτεχνική κεφαλιά του Ευαγγέλου. Πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο, ο Αετός κατάφερε να αυξήσει την διαφορά των τερμάτων του από τον αντίπαλο στα τρία, χάρη στην προσπάθεια του Κροτσίδα. Ο Αίγειρος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει από την άσπρη βούλα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βουζούλια να αναλαμβάνει την εκτέλεση από τα 11 βήματα. Ο Βλαστέλλης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το τελικό 4-1, με τον ίδιο παίκτη να έχει σημαδέψει και δύο φόρες τα δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο. Ένα δοκάρι είχε και ο Δρακούλης για τους νικητές, που παραμένουν το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση.

Έφυγε με τον βαθμό

Στην κατάκτηση ενός υπερπολύτιμου βαθμού έφτασε ο Αρίων Μήθυμνας, που κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του για 90 λεπτά απέναντι στον Διαγόρα Αγ. Παρασκευής, με το 0-0 να έρχεται μοιραία. Οι γηπεδούχοι, που για δεύτερο σερί παιχνίδι δεν καταφέρνουν να σκοράρουν, είχαν δύο καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τόσο ο Παρέλλης όσο και ο Μιχαλάκης δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Στις επικίνδυνες στιγμές που δημιούργησε ο Διαγόρας, απάντησαν από πλευράς φιλοξενούμενων οι Σοφιάνης και Ανδριώτης, με την κατάληξη να είναι η ίδια. Στην επανάληψη, αρκετή κουβέντα δημιούργησε η φάση της ανατροπής του Μόλβαλη μέσα στην περιοχή του Διαγόρα, με τον βοηθό διαιτητή να υποδεικνύει παράβαση, αλλά τον πρώτο διαιτητή της αναμέτρησης να αναλαμβάνει την φάση και να μην δίνει παράβαση. Ο Αρίων τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Σοφιάνη με δεύτερη κίτρινη.

«Αυτοκτόνησε» και έχασε την ευκαιρία

Σε ένα παιχνίδι ροντέο, ο Ανδρονικάς κατάφερε να επιστρέψει μέσα σε 15 λεπτά από… την κόλαση στον παράδεισο, επικρατώντας 3-2 του Παλλεσβιακού στα Παράκοιλα. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, με την ομάδα της Μυτιλήνης να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, και να δημιουργεί συνεχώς φάσεις μπροστά από την εστία των γηπεδούχων, με το ημίχρονο παρόλα αυτά να λήγει χωρίς κάποιο τέρμα.

Με την έναρξη του δεύτερου σαρανταπενταλέπτου, ο Συβρής άνοιξε το σκορ για τον «Παλλέ», με τον Μπουρού λίγο αργότερα να γράφει το 0-2. Όλα εξελίσσονταν ιδανικά για τον Παλλεσβιακό. Η είσοδος όμως του Τσίγκα στην αναμέτρηση από πλευράς γηπεδούχων άλλαξε την ιστορία του αγώνα. Ο νεοεισελθείς ποδοσφαιριστής της ομάδας των Παρακοίλων μετά από φάουλ της ομάδας του έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ένα σουτ από μακρινή απόσταση, νίκησε τον αποσβολωμένο Γαβριήλ για το 1-2 στο 75΄.

Εκείνη ήταν και η στιγμή που το παιχνίδι άλλαξε ρυθμό, με τον Ανδρονικά να πιστεύει στην ισοφάριση. Κάτι που κατάφερε δέκα λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Ηλία Νταή που νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, μετά από εξαιρετική σέντρα του Μαυρομιχάλη. Η ανατροπή για τους γηπεδούχους ήρθε στην τελευταία φάση του αγώνα, με νέα κεφαλιά του Νταή, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσίγκα. Έτσι ο Ανδρονικάς σκαρφάλωσε και πάλι στην δεύτερη θέση μαζί με τον Διαγόρα, ενώ ο Παλλεσβιακός είδε την τετράδα να γίνεται ένας δύσκολος στόχος, καθώς θα πρέπει να πετύχει μεγάλες νίκες.

Ο θάνατός σου, η ζωή μου

Ο φορμαρισμένος Αρίων Παλαιοκήπου κατάφερε να επιβληθεί στον Παπάδο του Αιγέα Πλωμαρίου με 1-0, αυξάνοντας το νικηφόρο σερί της ομάδας στις τρεις νίκες και ανάβοντας τις ελπίδες για τετράδα, την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είδαν την τετράδα να γίνεται κατά πάσα πιθανότητα ένα άπιαστο όνειρο. Η αναμέτρηση ήταν ιδιαίτερα σημαντική και για τις δύο ομάδες, κάτι που φάνηκε και από την ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα που υπήρχε στο γήπεδο και οδήγησε από νωρίς στην αποβολή δυο ποδοσφαιριστών, με τον Λάλο για τον Αρίωνα και τον Πρωτούλη για τον Αιγέα να αντικρίζουν την κόκκινη κάρτα για μια διαμάχη που υπήρξε και άναψε τα αίματα. Και οι δύο ομάδες είχαν σπουδαίες στιγμές στην αναμέτρηση, χωρίς όμως να καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ.

Αυτό το κατάφερε ο Νίκος Γιακαλής με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τον ποδοσφαιριστή του Παλαιοκήπου, να νικάει τον αντίπαλο πορτιέρε με ένα δυνατό γλυκό σουτ. Παίζοντας με άλλον αέρα πλέον, ο Αρίων επέβαλε τον ρυθμό του στον αγώνα και είχε τις ευκαιρίες να τελειώσει το παιχνίδι, κάτι που δεν έκανε. Την αναποτελεσματικότητά του αυτή, λίγο έλειψε να τιμωρήσει ο Καραμπέτσος, με τον παίκτη του Αιγέα να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με το 1-0 να είναι το τελικό σκορ και αυτό που διατήρησε τις μαθηματικές ελπίδες για τον Αρίωνα Παλαιοκήπου, ώστε να κυνηγήσει την τέταρτη θέση, όπως και ο Αιγέας, με το έργο του όμως να φαίνεται δύσκολο και την κατάσταση μη αναστρέψιμη.

Β΄ Όμιλος

Πρώτος με στιλ

Σαν σε προπόνηση οι παίκτες της Αναγέννησης Γέρας, «φιλοδώρησαν» με εφτά τέρματα την ομάδα του Απόλλωνα Δαφίων, και σε συνδυασμό με το ισόπαλο 1-1 στον Μεσότοπο, προσπέρασαν στην τελευταία στροφή τον Όλυμπο Αγιάσου και τερμάτισαν πρώτοι στον όμιλο. Τον λογαριασμό για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Μανούσος. Ο Χατζηκλειδαράς σημείωσε το 2-0 και σειρά είχε ο Χρυσάφης, που με δύο δικά του τέρματα διαμόρφωσε το 4-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ποτέ να δείξουν αντίσταση στις άγριες διαθέσεις των γηπεδούχων, που έπαιζαν με μεγάλη όρεξη και έφτασαν στην επίτευξη τριών ακόμη τερμάτων. Ο Χρυσάφης, πέτυχε χατ-τρικ για το 5-0, με τον Ματθαίο να αναλαμβάνει την επίθεση της Αναγέννησης και να σκοράρει δυο ακόμη τέρματα για το ευρύ 7-0, που έκλεισε την πρώτη φάση του πρωταθλήματος με ωραία γεύση για την ομάδα της Γέρας.

Την πάτησε στο τέλος

Αν και βρέθηκε πολύ κοντά στην πρώτη θέση του ομίλου, ο Όλυμπος Αγιάσου δεν κατάφερε να  κατακτήσει την πρωτιά, καθώς κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 με τον Μεσότοπο, τερματίζοντας δεύτερος, με την ομάδα από την δυτική άκρη της Λέσβου να τερματίζει στην τρίτη θέση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 9΄ έφτασαν στην επίτευξη τέρματος με γκολ του Γκέκα, το οποίο ακυρώθηκε από τον βοηθό διαιτητή ως οφσάιντ. Ο Όλυμπος αντέδρασε και στο 13’ με τον Τσομπανέλλη κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του παίκτη της Αγιάσου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ασκούν πίεση στον Μεσότοπο και έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, με πρωταγωνιστή και πάλι τον σκόρερ Τσομπανέλλη. Λίγα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, μετά από αποβολή του Γκέκα με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία. Το αριθμητικό τους πλεονέκτημα προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι παίκτες του Ολύμπου, χάνοντας πληθώρα ευκαιριών για το 0-2. Τελικά, το 1-1 ήρθε από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρίνου Ανήφορου, που με υποδειγματικό τρόπο εκτέλεσε την στατική αυτή φάση και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το σκορ δεν άλλαξε παρά τις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν και για τις δύο ομάδες, με τον Όλυμπο να χάνει την πρωτιά και τον Μεσότοπο να κλείνει με τον καλύτερο τρόπο το 2018.

Για τις εντυπώσεις

Δίχως να διακυβεύεται κάτι, Αλκιβιάδης Κάτω Τρίτους και Ατρόμητος Ανεμότιας διασταυρώθηκαν για την τελευταία αγωνιστική, εκεί που νικητής αναδείχθηκε ο φιλοξενούμενος Ατρόμητος με σκορ 3-0. Τον χορό των τερμάτων άνοιξε μόλις στο έκτο λεπτό ο Καλιμαντζέρος για τους φιλοξενούμενους, με τον Μαλακό να γράφει το 0-2 με την συμπλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε νωρίς στην επανάληψη με τον Πάντα και τον Ατρόμητο να φτάνει σε μία άνετη επικράτηση.

Πήρε την νίκη

Σημαντική νίκη στον δρόμο για τα πλέι-άουτ κατέκτησε ο Οδυσσέας Ελύτης, που επικράτησε με 1-0 της Προοδευτικής Σκάλας Καλλονής. Οι γηπεδούχοι, αν και απειλήθηκαν αρκετά από την «Προό» και παρά τις απουσίες, κατάφεραν να επικρατήσουν,  με το γκολ του Πολύζου να είναι αυτό που έκανε την διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον παίκτη να σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο κομβικό παιχνίδι.