Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

“Φονέας” στον Ταύρο ο Αιολικός

Μια νίκη που θα αποτελέσει οδηγό για την συνέχεια του πρωταθλήματος, πήρε την Κυριακή το μεσημέρι ο Αιολικός, κερδίζοντας μέσα στον Ταύρο τον Φωστήρα με 2-1, αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο. Μια νίκη που ήρθε την κατάλληλη στιγμή για τους παίκτες του Πολλαετίδη, αλλά και τον ίδιο, μετά από μια δύσκολη εβδομάδα που ακολούθησε την ισοπαλία της Θήβας. Ο Αιολικός έδειξε μέσα σε μια δύσκολη έδρα που από ένα σημείο και μετά έγινε πολύ δύσκολη, πως έχει τα κότσια και την παλικαριά στο dna του και πήρε μια νίκη που τυπικά δεν του προσφέρει τίποτα παραπάνω από μια καλή θέση στον βαθμολογικό πίνακα, αλλά ουσιαστικά του δίνει πολλά περισσότερα από τους τρεις βαθμούς. Και βέβαια αρχίζει ήδη να φαίνεται η δουλειά του νέου τεχνικού που πολλοί μετά την Θήβα πήγαν να του “φορτώσουν” την ισοπαλία, αλλά ο ίδιος έδωσε την δική του απάντηση, μέσα στον αγωνιστικό χώρο φτιάχνοντας τους παίκτες για το σπουδαίο διπλό.

Παιχνίδι-ροντέο

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι δεν ήταν καλό με την έννοια πως οι δυο ομάδες αναλώνονταν σε σκληρά μαρκαρίσματα με την μπάλα να παίζεται στο χώρο του κέντρου. Ο Αιολικός είχε μια καλή στιγμή με τον Ευσταθίου, ο Φωστήρας απάντησε με τον Λέσι, αλλά πέραν τούτου ουδέν. Έτσι φτάσαμε στο 40ό όταν ο Καλημέρης είχε την έμπνευση να εκτελέσει απευθείας ένα φάουλ από απόσταση 30-35 μέτρων το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Ζαχαρή και με το οποίο οι γηπεδούχοι ανέλπτιστα έκαναν το 1-0. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Πολλαετίδης πέρασε στον αγώνα τον Κεσίδη στην θέση του Παληγεώργου και λίγο αργότερα τον Μπουρού στην θέση του Χρήστου.

Δυο κινήσεις που άλλαξαν την ροή του αγώνα, καθώς ο Μπουρούς μέσα σε πέντε λεπτά όχι μόνο ισοφάρισε με κεφαλιά σε σέντρα του Μανουσάκη, αλλά έδωσε και το προβάδισμα με εξαιρετική προσπάθεια και σουτ. Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς έγινε “κόλαση” εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, με τους παίκτες και τους παράγοντες του Φωστήρα να δημιουργούν συνεχώς επεισόδια ακόμα και με αναπληρωματικούς, ενώ στην εξέδρα οι οπαδοί της ομάδας του Ταύρου κινήθηκαν προς την μεριά που βρίσκονταν οι περίπου 50 φίλοι του Αιολικού, ευτυχώς χωρίς να έρθουν σε επαφή μαζί τους. Μαζί και ο διαιτητής Αντιπαριώτης που μόνο γκολ δεν προσπάθησε να βάλει για τους γηπεδούχους, δίνοντας όλα τα σφυρίγματα υπέρ τους και κλείνοντας μέσα στην περιοχή τους παίκτες του Αιολικού. Παρόλα αυτά, εκείνοι άντεξαν και στο τέλος πανηγύρισαν ένα μάγκικο διπλό.

Φωστήρας: Κουρελίνης, Κολελάς, Βλάχος, Παραράς, Μεντής, Καλημέρης, Λέσι, Ζαγοριανός, Κράση, Ταχματζίδης, Μλιτζανή

Αιολικός: Ζαχαρής, Αμπραχαμνιάν, Κρητικός, Τάχια, Παληγεώργος (46’ Κεσίδης), Κριπιντήρης, Ευσταθίου, Μίχος, Χρήστου, (60’ Μπουρούς) Μανουσάκης, Αμπντούλ

Μήνυμα ζωής για το μικρό Γιώργο

Το πρώτο πράγμα που έκαναν τέσσερις ποδοσφαιριστές του Αιολικού το Σάββατο το πρωί, μόλις έφτασαν στον Πειραιά, εκπροσωπώντας όλη την αποστολή ήταν να επισκεφτούν τον μικρό Γιώργο Κρητικό, το Μυτιληνιό παλικαράκι που δίνει την δική του μάχη στην Ογκολογική Μονάδα του Παίδων. Οι Μιχάλης Κριπιντήρης, Αποστόλης Λαλάς, Γιώργος Καπταγιάννης και Δημοσθένης Μανουσάκης του χάρισαν μια φανέλα του Αιολικού με τις υπογραφές όλων των ποδοσφαιριστών και του ευχήθηκαν να βγει νικητής στον μεγαλύτερο αγώνα της ζωής του. Αν μη τι άλλο, οι παίκτες του Αιολικού είναι πάνω από όλα άνθρωποι και μπράβο τους…

Δηλώσεις

Γιάννης Πολλαετίδης, προπονητής Αιολικού

«Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο κύλησε όπως το περιμέναμε. Ο Φωστήρας θα έπαιζε με μεγάλες μπαλιές και θα πήγαινε το παιχνίδι στη δύναμη και στον τσαμπουκά και για αυτό είχαμε προετοιμαστεί όλη την εβδομάδα. Θα μπορούσαμε στο ξεκίνημα να έχουμε προηγηθεί, όπως θα μπορούσε και νωρίτερα ο Φωστήρας να έχει ανοίξει το σκορ, κάτι που έκανε με τυχερό τρόπο από ένα λάθος μας και ένα φάουλ 30-40 μέτρα μακριά. Στα αποδυτήρια στο ημίχρονο είπαμε πως δεν υπάρχει περίπτωση απέναντι σε αυτή την ομάδα να μην σκοράρουμε και αν τα καταφέρναμε θα μεταφέραμε το άγχος και την πίεση στους γηπεδούχους, όπως και έγινε. Άλλαξα τον Παληγεώργο με τον Κεσίδη γιατί δεν ευνοούσε καθόλου το παιχνίδι όπως παίζονταν με ψηλά την μπάλα, ενώ η είσοδος του Μπουρού μας έδωσε ταχύτητα, μας ανέβασε πολύ στο παιχνίδι μας επιθετικά και φυσικά σκορ μέσα σε λίγα λεπτά. Η νίκη αυτή δεν αλλάζει κάτι, αλλά μας δίνει έξτρα κίνητρο για την συνέχεια και βέβαια για να έχει αξία θα πρέπει να κερδίσουμε την Χαλκίδα την επόμενη αγωνιστική, μετά την διακοπή».